vectra b klima ve hararet sorun çözülemiyor

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Bana sorarsanız da radyatör olarak duruyor, sistemin geri kalanı zaten gözlenmiş, kontrol edilmiş, değiştirilmiş. Değiştirmeden anlamanın yolu var mı bilmiyorum ama 130-200Tl arasında fiyatı var. http://www.opelparcaci.com/Urun/Ope...8-20-Benzinli-Klimali-BRAZING-Tip-pmu939.html Sponsorumuzdan daha da indirimli alabilirsiniz lakin Behr marka tercih edin.

Son olarak radyatöre girmeden önce Lpg ciye tekrar uğrayın, tesisattan sıvıyı doğru yerden ve şekilden almış mı, bir kontrol ettirin, öyle hareket edin.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
deniz bu yazdığımı denemeden radyatör değiştirme sakın. geçen hafta aynı sıkıntı kardeşimin vectrasında vardı. çözümü bulduk ve düzeldi.klima devreye girdiğinde motor daha fazla yüke bindiğinden ani ısınma oluyor,fanlar devreye giriyor fakat soğutma geç olduğundan hararet yükseliyor çünki radyatör peteği dışardan tıkalı oluyor. yani peteğin ön tarafı ( panjur içi ve tampon altı ) sinek çamur vs ... normal çalışmadaki ısı için bu tıkanıklık sorun teşkil etmiyor fakat yüke binince ısınma daha çabuk oluyor.

aynen bunları uygula.
tamponu ve panjuru söküp radyatöre önden ve arkadan motor soğuk iken tazikli su tutarak aralarını iyice temizle. bak hararet nasıl düzeliyor. ben bu şekilde sorunu çözdüm. şu an 100 lerde gezen hararet 95 i geçmiyor. kolay gelsin.

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
deniz bu yazdığımı denemeden radyatör değiştirme sakın. geçen hafta aynı sıkıntı kardeşimin vectrasında vardı. çözümü bulduk ve düzeldi.klima devreye girdiğinde motor daha fazla yüke bindiğinden ani ısınma oluyor,fanlar devreye giriyor fakat soğutma geç olduğundan hararet yükseliyor çünki radyatör peteği dışardan tıkalı oluyor. yani peteğin ön tarafı ( panjur içi ve tampon altı ) sinek çamur vs ... normal çalışmadaki ısı için bu tıkanıklık sorun teşkil etmiyor fakat yüke binince ısınma daha çabuk oluyor.

aynen bunları uygula.
tamponu ve panjuru söküp radyatöre önden ve arkadan motor soğuk iken tazikli su tutarak aralarını iyice temizle. bak hararet nasıl düzeliyor. ben bu şekilde sorunu çözdüm. şu an 100 lerde gezen hararet 95 i geçmiyor. kolay gelsin.
ethem bey tamponu ben daha önce söktüm fakat kaportacı gibi tam yerine oturtamıyoruz ayaklarında sorun var petek yıkama için kaportacıya sök tak yaptıracaz yıkatacaz yine işcilik masrafımız olacak belki randıman da alamayabiliriz ihtimaline karşı ben peteği değiştireyim o zaman birde öyle bakalım savaş abinin dediği rezistan a da bakalım sonuçları yine buradan paylaşırım.

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deniz istesen benim servisede gösterebiliriz. İstersen bende gelirim Ev Bornovada olduğundan sorun olmaz. Yerleri 3. sanayide egemi geçince ilk sağ sokak ( egemin servise girişi sokağı ) Ege Özüm Opel.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ethem bey tamponu ben daha önce söktüm fakat kaportacı gibi tam yerine oturtamıyoruz ayaklarında sorun var petek yıkama için kaportacıya sök tak yaptıracaz yıkatacaz yine işcilik masrafımız olacak belki randıman da alamayabiliriz ihtimaline karşı ben peteği değiştireyim o zaman birde öyle bakalım savaş abinin dediği rezistan a da bakalım sonuçları yine buradan paylaşırım.

Petek değişimi için tampon zaten sökülecek. Radyatör söküldüğünde ışığa tutarak çamur, sinek ölüleri, pislik nedeniyle dıştan bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deniz istesen benim servisede gösterebiliriz. İstersen bende gelirim Ev Bornovada olduğundan sorun olmaz. Yerleri 3. sanayide egemi geçince ilk sağ sokak ( egemin servise girişi sokağı ) Ege Özüm Opel.
özüm opeli biliyorum hatta mümin usta var orda iyi tanırım daha dün konuştuk telefonla onunla. yardımın için teşekkür ederim pm aldım. yarın sabah tamponu filan sökücez komple açılacak ön taraf herşeyi tekrar tekrar detaylı kontrol edicez hatta az önce öğle arası arabayla çıktım klima açık vitesi d yerine 2 ye aldım şehir içi dur kalk o şekilde 12-20 dakika gezdim 95 i geçmedi hararet. yarın sökülünce klimacı da bakıcak elektrikcide hatta klimacı bi filtre olduğunu söledi sökünce o na da bakalım dedi valla tüm ekip aliağa enver özdemir özel opel servisinde yarın sabah toplanıyor akşama kadar çözüldü çözüldü yoksa pazar sabah yemin ettim gidiyorum otopazara 15500 verene vercem gitcek artık alan arkamızdan basar kalayı

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnşallah yarın çözülür.

teacher-men

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam bende bir tavsiyede bulunayım.Akünün hemen önünde sigorta kutusu var içinde 5 tane röle var.2 yeşil 2 kavherengi biride beyaz galiba.Yeşil ve kahverengi olanaları değiştirin bence.Röleler çalışıyormuş gibi görünebilir ama klima açılınca motor fanı devreden çıkıyor bu da rölelerin tam görev yapmamasından kaynaklanıyor.
2.olarakta motor fanını(içerde olan)sökün orda bir tüp var metal.Tam ortasında demir testeresi ile kesin(çevire çevire dikat edin sadece dış kabı kesin içine zarar vermeyin).İçinden bol miktarda kum çıkacak.Kumu tekrar kullanmak üzere boşaltın.Ve asıl önemli olan parçamızı yani bobini göreceksiniz.Onu kesin iki kutbu birbirine lehimleyin.Tekrar kumu koyun tüpü birleştirin.Isıya dayanıklı bir bant ile tüpü birleştirin ve tekrar monte edin sorununuz halolacaktır yüksek ihtimalle.
uzun yazdığıma bakmayın tamamı 20 dakika sürmez.
Nerden mi biliyorum bende aynı sorunla uğraşıyorum ve başardım galiba.En skışık bayram trafiğinde klima açık 92 dereceyi geçmedi hiç.