Vectra A (1993) Ön Kapılara Hoparlör takılması

Ümit S.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra A 1993 model aracımın orjinal hoparlörlerini az ve cızırtılı ses çıkartıyorlar diye değiştirdim.

Önlere: Pioneer TS-G1644R 16 cm 250 Watt 2 Yollu Hoparlör
Arkalara: Pioneer TS-G1721I 17 cm 230 Watt 1 Yollu Çift Koni Hoparlör
aldım.

Vectra 1993 model aracın ön ve arka hoparlör yuvalarına 16cm ve 17cm lik modeller uygun şekilde oturuyor. 16cm de 17cm de oluyor. Ön kapılar için 17cm'lik biraz fazla işçilik gerektirir. Önler için 16cm tam uygun.

Ön kapıların orjinal hoparlör yuvası ile hoparlörü bütünleşik, birleştirilmiş, preslenmiş. Resimde görüldüğü gibi orjinal hoparlörü ayırmak için plastik kolları pense ile kırdım. Kenarları temizleyip yeni hoparlörü yerleştirdim. 4 civata ile hoparlörü sabitledim ve silikon tabancası ile boşlukları doldurdum. Çok stabil oldu. Titreme ve zıngırdama olmayacağını düşünüyorum.

Orjinal Hoparlör
uuvc.png

Orjinal hali arka tarafı
fnjx.png

Hoparlörü ayırmak için pense ile kenarları kırdım
t3un.png
gvvf.png

Kırık parçaları temizledim
dcYPTCf.png
c0dl.png

16cm lik Pioneer TS-G1644R hoparlörü çerçeveye yerleştirdim ve 4 kulağını aşağı doğru büktüm. Bükülen kulanlarıda civata ile çerçeveye civatadım.
f138.png

nz0k.png

Fotoğrafta belli olmuyor ama araları silikon tabancası ile doldurdum. Çerçeve ile hoparlör arasında boşluk kalmadı. Zıngırdama, titreme olmaması için. Silikon olmasada olurdu aslında. Çünkü civataları çok sıkı tutturdum. İmkan olduğu için yinede silikon kullandım.
PgaSVrj.png

Buda kapıya montajlanmış en son hali. Hoparlör üzerindeki 2. yolu oluşturan tiz sesleri çıkartan parça engel teşkil etmiyor.
m1dtMtI.png

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
guzel iscilik ama mdf ile kasnak olsa ses farki olabilirdi sahsi fikrim.... iki turlu de denedim hem bu plastik kasnakla hem de mdf kasnakla mdf daha bana gore daha iyi geldi...

Ümit S.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu 4 hoparlör ile Pioneer Teyp kullanıyorum. (modeli aklımda değil)
4x40W çıkışlı bir teyp kullanıyorum. Anfi yok. Doğrudan teyp ile gayet iyi ses aldım.

MDF tercih ederdim ama teknik olarak yapamazdım. Plastiği işlemek daha kolay geldi açıkçası.

Ümit S.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arka hoparlörlerin üzerindeki orjinal kapaklar hoparlör ile temas edip cızırtı yapmaya başlamıştı. Kapakların arka cam tarafındaki ayaklarını kırınca sorun düzeldi.