Sıfır Araçlarda Motor Açma

AstraJHB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Sıfır Araçlarda Motor Açma

Motor açma tabiri otomobil sahipleri arasında sıkça konuşulan bir konudur. Bununla ilgili öncelikle şu bilinmelidir ki 0 km otomobillerin motorları araca monte edilmeden önce fabrikada bir süre çalıştırılarak denenir. Motorlar bu testlerden sonra otomobile takılır. Eski nesil otomobillerde motor açma sonuç veren bir uygulamaydı. Ancak yeni üretim ve test teknikleri yeni nesil motorlar için açma işlemi yapılmasını gerektirmiyor.

Yeni araç aldıktan sonra üreticinin kullanım kılavunda belirttiği uyarılar mutlaka okunmalı. Bazı üreticiler araçları için ilk 1000-2000 km gibi aralıklarda kullanım tavsiyeleri verebiliyor. Bu uyarılara dikkat etmek dışında özel bir çaba göstermeye gerek yok. Aksine motor açmak için aracı uzun süre yüksek devirlerde kullanmak motora zarar verebilir.

Kaynak:Uzman Tv

Servisinde bana dediği aşağı yukarı böyle bişeydi...

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

AstraJHB link' Alıntı:
Motor açma tabiri otomobil sahipleri arasında sıkça konuşulan bir konudur. Bununla ilgili öncelikle şu bilinmelidir ki 0 km otomobillerin motorları araca monte edilmeden önce fabrikada bir süre çalıştırılarak denenir. Motorlar bu testlerden sonra otomobile takılır. Eski nesil otomobillerde motor açma sonuç veren bir uygulamaydı. Ancak yeni üretim ve test teknikleri yeni nesil motorlar için açma işlemi yapılmasını gerektirmiyor.

Yeni araç aldıktan sonra üreticinin kullanım kılavunda belirttiği uyarılar mutlaka okunmalı. Bazı üreticiler araçları için ilk 1000-2000 km gibi aralıklarda kullanım tavsiyeleri verebiliyor. Bu uyarılara dikkat etmek dışında özel bir çaba göstermeye gerek yok. Aksine motor açmak için aracı uzun süre yüksek devirlerde kullanmak motora zarar verebilir.

Kaynak:Uzman Tv

Servisinde bana dediği aşağı yukarı böyle bişeydi...
teşekkürler tavsiyelerinizi dikkate alacağım  thnxx

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar motor açma yani segman oturtturma yapmak istiyorsanız araçlarınızı dipgaz  kullanmayın ,sadece yapmanız gereken 1000 1500 km boyunca mümkün olduğunca kompresyona düşürüp (halk tabiri ile motor frenine)öyle kullanın ,bulunduğunuz muhitte yokuş varsa bu yokuşu inerken fren yapmadan sadece vites küçültüp öyle inin yoksa ışıklara yaklaşırken vites küçülterek yavaşlayın bu rodajın sonunda motor sesinin yumuşadığını ve tüketiminin düştüğünü görürsünüz.

ahmetyr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
arkadaÖ¾lar motor açma yani segman oturtturma yapmak istiyorsanız araçlarınızı dipgaz  kullanmayın ,sadece yapmanız gereken 1000 1500 km boyunca mümkün olduÖ°unca kompresyona düÖ¾ürüp (halk tabiri ile motor frenine)öyle kullanın ,bulunduÖ°unuz muhitte yokuÖ¾ varsa bu yokuÖ¾u inerken fren yapmadan sadece vites küçültüp öyle inin yoksa ıÖ¾ıklara yaklaÖ¾ırken vites küçülterek yavaÖ¾layın bu rodajın sonunda motor sesinin yumuÖ¾adıÖ°ını ve tüketiminin düÖ¾tüÖ°ünü görürsünüz.
Ben debriyajı çektiğim an çok kötü fren oluyor o yüzden korkuyorum kompresöre bindirmeye :) Taktiği nedir bu işin yada ben hızlıykenmi vites düşürüyorum.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

ahmetyr link' Alıntı:
Ben debriyajı çektiğim an âok kötü fren oluyor o yüzden korkuyorum kompresöre bindirmeyi :)
korkmayın ve uygulayın sonunda sonuca çok şaşıracaksınız.

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ahmetyr link' Alıntı:
Debriyajı hızlımı çekmek gerekiyo hocam ? Hızlıykende yapılırmı ?
hızlı çekmenize gerek yok motor düştüğünüz vitesteki devri bulana kadar zaten motor freni yapacaktır

opas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ahmetyr link' Alıntı:
Ben debriyajı çektiğim an çok kötü fren oluyor o yüzden korkuyorum kompresöre bindirmeye :) Taktiği nedir bu işin yada ben hızlıykenmi vites düşürüyorum.

O şekilde vites düşürmek zararlı zaten,  general_Shame_on_you küçültülecekse zararı azaltmak için gaza basarak küçültülür. En sağlıklısı rampa aşağı inerken 2. viteste düşük devirlerden başlayarak hızlanıp 5000-6000rpm'de rampa bir güzel inilir :) Vites küçülterek devir yükseltmek aktarma organlarına ve motora yük bindirir.

Ben motoru sıkıştıracağım düz yolda da çok yaparım. Güzel motorlu bir Japonsa gaza basıp çektikçe kulakların pası silinir.  general_Dancing

Civic Si vtec sound

ahmetyr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

opas link' Alıntı:
O Ö¾ekilde vites düÖ¾ürmek zararlı zaten,  general_Shame_on_you küçültülecekse zararı azaltmak için gaza basarak küçültülür. En saÖ°lıklısı rampa aÖ¾aÖ°ı inerken 2. viteste düÖ¾ük devirlerden baÖ¾layarak hızlanıp 5000-6000rpm'de rampa bir güzel inilir :) Vites küçülterek devir yükseltmek aktarma organlarına ve motora yük bindirir.

Ben motoru sıkıÖ¾tıracaÖ°ım düz yolda da çok yaparım. Güzel motorlu bir Japonsa gaza basıp çektikçe kulakların pası silinir.  general_Dancing

Civic Si vtec sound
  şanzumanı elimize alırız bencede ;) :)