senetle araba almak

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ıyıde dını sebeptense buda dırekt tefecılık oluyo sana para verıyo yuksek faızle arabanı ıpotek edıyo karsılıgında boyle dusun buda gunah oyle baktıgında

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar aslında yalan dünya üzerinde kul hakkı yemeyen faiz yemeyen bir tek kul olması mümkün değil. Konu çok uzar gider. ;) Peşin para olmayanlar için bir çözüm diyelim geçelim ;)

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ıyıde dını sebeptense buda dırekt tefecılık oluyo sana para verıyo yuksek faızle arabanı ıpotek edıyo karsılıgında boyle dusun buda gunah oyle baktıgında
Aslında tam öyle oluyor. Bu vadeli satışa giriyor :) bunda arabayı sana yüksek fiyatla satıyor. Banka ise parayı satıyor.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oha zihniyete bak . Ben bu kafaya ulasmak icin dunyanin parasini veriyorum alkole. :)
Bu yuzden bi arpa boyu gidemiyoruz...
Adamlar tanriya feyk atmanin yolunu buluyorlar (ariyorlar) :) Hep bi arayisa kafa calistirdiklarindan ortaya sacma salak seylerde cikiyor , BKZ diyanetin en son igrencligi. Biseyi legallestirmeye calisirken cok igrenc hallere dusuyorsunuz ve herseyin (duzenin) icibe ediyosunuz. Gecmis olsun beyfendi zira beyin ölümünüz çoktan gerceklesmis...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Vade nedir vade ? Vade farkı nedir ? Faiz nedir ?

Yönetimden rica ediyorum, böyle konulara yöneticiler neden müdahale etmiyor yahu ?

Arkadaşım A malının fiyatı A liradır, bir kişi sana bunu taksitle B liradan satıp (fark alıp) ki ( vade farkı = faiz ), kazanç elde ediyorsa buna tefecilik, faizcilik denir. Bu yollar ile anca kendinizi kandırırsınız. Yüce Allah size akıl fikir ihsan etsin.

Kusursuz olan islamdır, insan değil sözünün yansıması olmuşsunuz...

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah rızası için açın biraz islam hukuku okuyun. Vadeli satis değildir faiz ile. Madem konuya hakim değilsiniz lütfen kafanıza göre yorum yapmayın.

Son düzenleme:

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oha zihniyete bak . Ben bu kafaya ulasmak icin dunyanin parasini veriyorum alkole. :)
Bu yuzden bi arpa boyu gidemiyoruz...
Adamlar tanriya feyk atmanin yolunu buluyorlar (ariyorlar) :) Hep bi arayisa kafa calistirdiklarindan ortaya sacma salak seylerde cikiyor , BKZ diyanetin en son igrencligi. Biseyi legallestirmeye calisirken cok igrenc hallere dusuyorsunuz ve herseyin (duzenin) icibe ediyosunuz. Gecmis olsun beyfendi zira beyin ölümünüz çoktan gerceklesmis...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hakkımda hiç bir bilgiye sahip değilsin. İslam hukuku hakkında da bilgin olmadığını düşünüyorum. Tüm bunlara rağmen hakaret etmekten ve alay etmekten geri de kalmamışsınız.
Evet konuyu açan kişi olarak ben de konunun kapatılmasını talep ediyorum.
İslamin bu durumda olması sizin gibi okumadan , bilgi sahibi olmadan atıp turan insanlar yüzündendir.
İnsan en azından google a bi yazar islamda vadelisatis diye.
Faiz ile arasında fark vardır. Okuyun beyefendi okuyun. Korkmayın okumaktan.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vade nedir vade ? Vade farkı nedir ? Faiz nedir ?

Yönetimden rica ediyorum, böyle konulara yöneticiler neden müdahale etmiyor yahu ?

Arkadaşım A malının fiyatı A liradır, bir kişi sana bunu taksitle B liradan satıp (fark alıp) ki ( vade farkı = faiz ), kazanç elde ediyorsa buna tefecilik, faizcilik denir. Bu yollar ile anca kendinizi kandırırsınız. Yüce Allah size akıl fikir ihsan etsin.

Kusursuz olan islamdır, insan değil sözünün yansıması olmuşsunuz...

''Vade farkı = Faiz'' ne demektir?

Ulu orta fetva vermeden önce biraz araştırmak / tartışmak lazım aslında. İnce bir çizgileri vardır bu işin, mesela vadeli satışı sizin teklif etmemenizin gerektiği gibi. Yani satıcı, vadeli satışı halihazırda kendi yapıyor olması lazım. Bu sadece bir örnek.

Şayet satıcı sizin adınıza kendi kredi çekip malı ipotek ederek krediyi size ödettirirse burada su bulanır. Bu tamam...

Lakin ben bir satıcıysam, elimde peşin paramla aldığım bir mal varsa, 12 ay sonra şartlar bugünkü ile aynı olmayacağı için vadeli satış haram kılınmamıştır.

Ticaret de böyledir. Malı zamanında A fiyatına alırsınız, üzerine kar koyarak B fiyatına satarsınız. Ürün raftayken o ürüne bir süre sonra zam gelir ve C fiyatına satarsınız / satmak zorunda kalırsınız.

Şimdi bu bu haram mı? ''Hani A malının fiyatı A liraydı?'' demezler mi adama...

Altını bugün 3 kuruştan alıp 1 yıl sonra 4 kuruşa bozdurmak da haram şu halde? Bir ev alıp onu yıllar sonra aldığımız fiyata değil de günün şartlarında satmamamız ne oluyor? A malının fiyatı = A idi ama?

Para alıp satmak başka, mal alıp satmak çok başka şeyler.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
''Vade farkı = Faiz'' ne demektir?

Ulu orta fetva vermeden önce biraz araştırmak / tartışmak lazım aslında. İnce bir çizgileri vardır bu işin, mesela vadeli satışı sizin teklif etmemenizin gerektiği gibi. Yani satıcı, vadeli satışı halihazırda kendi yapıyor olması lazım. Bu sadece bir örnek.

Şayet satıcı sizin adınıza kendi kredi çekip malı ipotek ederek krediyi size ödettirirse burada su bulanır. Bu tamam...

Lakin ben bir satıcıysam, elimde peşin paramla aldığım bir mal varsa, 12 ay sonra şartlar bugünkü ile aynı olmayacağı için vadeli satış haram kılınmamıştır.

Ticaret de böyledir. Malı zamanında A fiyatına alırsınız, üzerine kar koyarak B fiyatına satarsınız. Ürün raftayken o ürüne bir süre sonra zam gelir ve C fiyatına satarsınız / satmak zorunda kalırsınız.

Şimdi bu bu haram mı? ''Hani A malının fiyatı A liraydı?'' demezler mi adama...

Altını bugün 3 kuruştan alıp 1 yıl sonra 4 kuruşa bozdurmak da haram şu halde? Bir ev alıp onu yıllar sonra aldığımız fiyata değil de günün şartlarında satmamamız ne oluyor? A malının fiyatı = A idi ama?

Para alıp satmak başka, mal alıp satmak çok başka şeyler.

Fetva mı ?

Arkadaşım , niyet var niyet !!! Kimse kimseyi kandırmasın , satıcı bunu taksitle sattığı için fark koyuyor . Ha para satmış , ha sattığı arabaya aynı oranda fark koymuş . Bunun adı tefeciliktir .

Boşver sen herkes biliyor neyin ne olduğunu . Muta nikahı muhabbetti gibi .

Ne diyorum kusursuz olan İslam'dır ... O ince dediğin çizgi ile haşa huzurda Allah'ı kandırdığını sanıyor millet ...

A malına gelen zam başka , zam ile vade farkını nasıl aynı kefeye koyuyorsun sen . Vade farkı işte, taksitle sattığın mala koyduğun fark işte .

Altını farklı değerlendir , altını 30gr alır bankaya koyar veya birine verir yerine 35gr olarak geri alırsan bunun adı faizdir. Yoksa değerli metallerin alım satımı farklıdır . Bu kısmı karıştırdın . Faizin tanımına bak öncelikle ... Ben evi sana Nasıl satıyorum . Bak katılım bankaları şöyle yapıyor ev 250 bin TL alıyor evi değerli 325 bin yapıyor sana satıyor adınada ticaret diyor . Yapmayın bunu ancak kendinizi kandırısınız . Niyet burada parayı satmak . Kalbin ne diyorsa odur . Onuda Allah eksiksiz ve şüphesiz biliyor .

Boşver bana anlatma kendi kendinizi kandırmayın . Laf cambazlığına gerek yok ... Polemik yaratma ...

Hadi iyi günler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Son düzenleme:

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani şimdi ben arkadaşımdan peşin fiyatı 10 bin lira olan arabayı vadeli 12 bine alırsam bunda faiz ve de haram mı diyorsunuz? Cevabınız evet ise sizden ricam lütfen bilgi sahibi olmadığınız konu hakkında böyle fetva vermeyin. Kur-an diyorsunuz ya, ne diyor kur-an; hakkında bilgi sahibi değilsen dikkatli ol.