Rüzgarda Gezinme

• Konuyu başlatan napleser
  • Başlangıç tarihi

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Rüzgarda Gezinme

Bir arabanın rüzgardan etkilenmemesi için yan alanının yerde kapladığı alandan çok daha küçük olması gerekir en başta.

Buna göre en az etkilenenler yere çok yakın ve basık yapılı spor araçlardır.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben 3 kere uzun yol yaptım aracımla öyle rüzgardan dolayı aşırı bir gezinmeye rastlamadım.
Sadece 130-140 Km üstü kamyon tır vs. sollamalarında hafif bir yalpalama oluyor.

cancanada

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

rot ayarlarını kontrol ettırın mesela benım4 ayda  11 bınde aracım fakat lastıkler ıcden yemıs duzelttıler buda cekme yaparak yolda etkıler ruzgarda

N

napleser

Bilgi Girilmemiş

Tolga KARACA link' Alıntı:
Bir arabanın rüzgardan etkilenmemesi için yan alanının yerde kapladığı alandan çok daha küçük olması gerekir en başta.

Buna göre en az etkilenenler yere çok yakın ve basık yapılı spor araçlardır.
Benimde anlatmak istediğim tam olarak dediğiniz şey.Sol ön cam tarafından gelen rüzgar sesini geçtim artık ama gezinme olayından ciddi anlamda rahatsız olmaya başladım.Mesela Source arkadaşımız Sabiha Gökçen yolunda 200 yaptım demiş.O taraflarda şehir dışı ama o kadar rüzgar alan bir yer olsaydı havaalanını yapmazlardı oraya bence.Benim bahsettiğim genelde şu rüzgar güllerinin bulunduğu yerlerdeki şehirler arası yollar.Birde Source kardeşimizde flexride var bizde yok malesef :)
Acaba spor yay taktırıp aracı alçaltmak işe yararmı?
cancanada link' Alıntı:
rot ayarlarını kontrol ettırın mesela benım4 ayda  11 bınde aracım fakat lastıkler ıcden yemıs duzelttıler buda cekme yaparak yolda etkıler ruzgarda
Hocam araç servisten yeni çıktı zaten.Direksiyonda frene basıldığında titreme durumu vardı bendede fren disklerini değiştirmeye gerek kalmadan hallettiler.Rot
balans yapıldı,teste çıkıldı arabayla dediler falan ama hallettiler sonuç olarak.şu an öyle bir sıkıntım yok şükür.Ama dediğiniz lastiklerin içten yeme durumundanda kaynaklanıyor olabilir.Onla ilgili bir şey denmedi
Belki ben büyütüyorumdur ama gerçekten şehirler arası yollarda böyle bir durumla karşılaşıyorum.
Lastiklerimi gösteriyim bilen birine,araca body kit falan mı yaptırayım bilemedim

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Sn. Napleser ben geçenlerde Çeşme otobanında gelirken biraz sürat yaptım, geçtiyseniz belki rastlamışsınızdır özellikle Alaçatı tarafı tam bir rüzgar gülü tarlasıdır. Ses anlamında dediğim gibi rüzgar artışıyla doğru orantılı bir gürültü artışı oldu ama gezinme namına beni ve araba gezinse ciyak ciyak bağıracak eşimi rahatsız edecek bir yol tutuşu sıkıntısı ile karşılaşmadım. :)

Ben hala Hakan Bey'in lastik basıncı konusundaki fikrini destekliyorum. :)

N

napleser

Bilgi Girilmemiş

O zaman benim lastiklerde sıkıntı var.Serviste nitrogende bastırayımmı?İşe yararmı acaba?

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilen bilir  adana antep arası nurdağı var. orada rüzgar gülleri mevcut ve yükselti inanılmaz fazla. ama ciddi bir gezinme hissetmedim. Rüzgar vurdugunda arac bariz sallanıyor ama gezinme yok

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birçok araca göre hacback olmasından da kaynaklanan yan rüzgara karşı oldukça iyi sarsılıyor ancak kolay kolay şerit değiştirmiyor. Daha önceki arabalarıma göre oldukça iyi

A

AEE25

Bilgi Girilmemiş

o kadar kusur kadı kızında da olur derler :) ben ankaraya gittim ki hızımda iyiydi, o kadar rüzgar yedim dediğiniz gibi sadece sallama var şerit değiştirme yaşamadım, sollamalarda bile..

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

şerit değiştirme bende yaşamadım ancak 160 ı geçince araba havalanacakmış gibi oluyo ben astra g de 180 yapınca araba böyle yapmıyodu! Acaba lastik basıncıyla mı alakalı?