Rüzgarda Gezinme

• Konuyu başlatan napleser
  • Başlangıç tarihi
N

napleser

Bilgi Girilmemiş
Malum havalar değişti kış etkisini göstermeye başladı.Rüzgarlı havalarda,şehirdışı yollarda 90 km/h hızı geçtikten sonra araç resmen geziniyor.Güvenlik açısından acayip derecede rahatsız olmaya başladım bu durumdan.Yanımdan 2000 model bmw geçiyor 150 km/h hızla arabada tık yok.Ne kadar ekmek o kadar köfte demeyin sonuçta bizim araçta C sınıfı bir araç.Bence bizim aracın aerodinamik tasarımında çok büyük bir sıkıntı var.Acaba anlattığım durumu sizde yaşıyormusunuz ve problemi halletmek için ne yapılabilir.Spoiler,difüzör taktırmak veya spor yay taktırmak işe yarar mı?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Rüzgarda Gezinme

Selam.

Akçay da son iki gündür şiddetli rüzgar var ve sallantıya neden olsa da benim aracım dediğiniz derecede gezinmiyor; rüzgarın şiddetini aracın sallanmasından ziyade uçuşan nesneler, asfaltta kalkan toz ve kabindeki rüzgar sesinden anlamak daha kolay oluyor.

Astra bu konuda daha önceki araçlarım Corolla ve Focus tan daha stabil bir araç ancak şiddetli rüzgardan dediğiniz kadar olmasa da tabiki etkileniyor.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

rotbalans ayarını ve lastik basınçlarını kontrol ettirin derim bu son derece önemli
Cuma günü Samsun'dan Çorlu'ya geldim
yağmur ve rüzgarlı havada 140-150 ile birçok aracı solladım beni rahatsız edecek derecede
aracın sallandığına şahit olmadım sadece kamyonları geçerken hafif sallandı
onun dışında diğer araçları yüzün üzerindeki hızlarda solladım herhangi birşey hissetmedim

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet rüzgarda araçlarımızın sallandığı doğru ama yere de sağlam basıyor. İnsana güven hissi vermiyor olabilir bu tür havalarda ama ben bir kac kez aracı zorladım kayma filan olmadı. Tabi yine de tedbiri elden bırakmamak lazım

Source

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçenlerde arabayı deneme amaçlı gece 11 gibi sabiha gökçen yoluna girdim yol boştu 200km/h çıktım bayada rüzgar esiyordu sallanma yada savrulma yaşamadım yola yapışmış şekilde gidiyordu kerata  :)

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Source link' Alıntı:
Geçenlerde arabayı deneme amaçlı gece 11 gibi sabiha gökçen yoluna girdim yol boştu 200km/h çıktım bayada rüzgar esiyordu sallanma yada savrulma yaşamadım yola yapışmış şekilde gidiyordu kerata  :)

source sana pm attım

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Valla bende geçenlerde çok rüzgar varken otobana çıktım süratlendikçe içeriye giren rüzgar sesinde bayağı artış oldu ama arabanın yol tutuşunda bir problem hissetmedim. Hakan Bey'in dediği gibi lastik basınçlarıyla alakalı bir konu olabilir belki.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

napleser link' Alıntı:
Malum havalar değişti kış etkisini göstermeye başladı.Rüzgarlı havalarda,şehirdışı yollarda 90 km/h hızı geçtikten sonra araç resmen geziniyor.Güvenlik açısından acayip derecede rahatsız olmaya başladım bu durumdan.Yanımdan 2000 model bmw geçiyor 150 km/h hızla arabada tık yok.Ne kadar ekmek o kadar köfte demeyin sonuçta bizim araçta C sınıfı bir araç.Bence bizim aracın aerodinamik tasarımında çok büyük bir sıkıntı var.Acaba anlattığım durumu sizde yaşıyormusunuz ve problemi halletmek için ne yapılabilir.Spoiler,difüzör taktırmak veya spor yay taktırmak işe yarar mı?

Bence aracınızı acilen servise gösterin çünkü dediğiniz durumu hiç ama hiç yaşamadım ki çok rüzgarlı havalarda yüksek hızlarda çok kullandım. Çok şiddetli ve yandan gelen rüzgarlardan her araç etkilenir. Eskiden otomobil dergilerinde bunun testini yaparlardı, porsche lar bile inanılmaz sapar izinden. Ama bir bmw nin yağ gibi hiç etkilenmeden gittiği bir yolda sizin araç geziniyorsa mutlaka bir sıkıntı vardır. Genelde çukurlar kasisler yüzünden ön düzen ayarları kayabiliyor, boşluklar, gevşemeler olabiliyor. Amortisörleriniz patlamış dahi olabilir. Bunlarda ciddi risk demek. Vakit kaybetmeden göstermek gerek...

N

napleser

Bilgi Girilmemiş

Aracı servisten yeni aldım zaten her türlü kontrolü yapıldı dendi.Benim sorunum yandan gelen rüzgarlar herhalde normal bir şekilde giderken rüzgarın yönüne bağlı olarak araç o yöne doğru doğru kayıyor.Önümdeki aracı izliyorum oda aynı şekilde geziniyor yolda.Bu gezinen araçlar da genelde toyota,fiat,renault gibi markaların modelleri.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

üst düzey arabalar dahi yandan gelen kuvvetli rüzgardan etkilenir bizim araçlarda öyle etkileniyor ama öyle sağ sol karşıdan esen rüzgarda falan gezindiğine hiç rastlamadım