Opak boyanın koruması ve parlatılması

efeksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bildiğiniz gibi olimpik beyaz diye geçen renk metalik değil opak renktir. Duyduğum kadarıyla opak boyanın koruması ve parlatılması metalik renklerden farklı şekilde ve farklı ürünlerle oluyormuş. bu konuda bilgisi olan aydınlatabilir mi bizi? Teşekkürler.

Özer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Opak boyanın koruması ve parlatılması

Benim bildigim opel de renkler opak veya metalik diye ayrılmıyor.. Bunların parlatılması veya korunması boya korumalarla yapılıyor.

efeksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

opelin fiyat listesine bakabilirsiniz metalik renk farkı diye. beyaz astrada metalik renk değil onu biliyorum.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

beyaz renk opak renktir.  çoğu markada metalik renk farkı alınır

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

beyaz astra metalik değil ama sanki farklı bir beyaz gibi tonu
normal beyazlardan farklı olarak
astra da renk farkı alınmıyor doğru, diğer markalarda 1.5- 2.5 arası fiyat farkı oluyor
opak ile metalic renkler arasında

opak renkte herhangi bir çizikte çiziğin üstüne hafif bir boya üstüne pasta cila çok daha başarılı tamir oluyor.
bilindiği üzere metalik boyada rötuş çok kolay olmuyor o yüzden lokal olarak o bölümün baştan boyanması gerekiyor.
kısaca bakımı ile az uğraşmak istiyorsan opak
ben uğraşırım kardeşim yeterki güzel gözüksün diyorsan metalik.

Tabii ki metalik renkler daha albenili olurlar. Fakat metalik boyalar daha hassatırlar ve kolay çizilirler. Opak renklerin çizilmeye karşı daha çok direnci vardır. Opak boyanın tamiri daha kolay olur. Ve en önemli sorun, istediğin renkte araba bulmak çok zor

efeksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hakan bey siz bu konuda biraz uzmanlaşmışsınız elinizdeki boya koruma ekipmanlarını gördükten sonra  :)  aracınızda beyaz. peki boyayı kormuak için ve parlaklığını korumam için çok ta teferruatlı omadan ne gibi bi yöntem uygulamalıyım fikir verirmisiniz?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn efeyaya
aracınızı yeni aldınız sanırım ilk aşamada eğer servise yaptırmadıysanız
mutlaka boya koruma tavsiye edilir çünkü sonradan boya çeşitli dış etkenlerden dolayı aşınacaktır
daha sonra boyayı korumak için birçok ürün var bunlar genelde wax ve cila adı altındadır
forumda markalar ve ürünler hakkında sanırım baya bilgi aktarılmıştı
Sıvı cila kesinlikle öneririm hem uygulaması kolay hem de boyayı gerçekten korumaktadır

Bunun için çok pratik olmasını isterseniz tabi koruma süresi az olacağından her yıkama sonrası uygulamanız iyi olur
sonax hızlı cila gibi ıslak kaportaya sürüp siliyorsunuz gerçekten hem boyayı koruyor hem de parlatıyor

Belirli periyodlarla benim video da paylaştığım başka marka da olabilir bu konuda genelde meguiars iyidir 3- 6 ayda sıvı cila uygulayabilirsiniz
Ya da wax dediğimiz katı cila yı da uygulayabilirsiniz bu biraz daha zordur uygulaması ama daha kalıcıdır.

Ben her yıkamadan sonra hızlı sıvı cila uygularım 3-5 ay da da katı ya da sıvı wax uyguluyorum
daha önceki aracımdada bu şekilde uyguluyordum gerçekten güzel sonuç almıştım yıllar boyunca

galeboris

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel astrada boya farklı şekilde tanımlanıyor Su mavisi ve sanırsam siyah mica body colour olarak geciyor bu boya metalik degilmi? Değilse metalik boyadan farkı ne? metalik boyaya göre daha ucuzmu?