Motorun kendiliğinden stop etmesi

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Bugün başıma şöyle ilginç bir olay geldi. Aracımla normal bir şekilde seyrederken birkaç yüz metre ileride kırmızı ışık yandığını görüp yavaşladım. Aracın hızı 30 km/saat civarındayken vitesi boşa aldım, hatta ayak alışkanlığından debriyaja basmaya da devam ettim. Araç bir süre bu şekilde gitti ve yavaşlamaya devam etti. Hızım 15-20 km/saat civarındayken birden aracın sesi kesildi (klima açıktı, klima anında kapandı ve motor sesi de kesildi). Sonra direksiyonun sertleştiğini farkettim, fren yapıp durdum ve aracın motorunun ilginç bir şekilde stop ettiğini anladım. Acemi bir şoförüm ve hala zaman zaman (çok nadiren, haftada 1 gibi) motoru kendi hatamdan stop ettirdiğim oluyor. Ancak 100% eminim ki bu sefer benim herhangi bir hatam yoktu, vites zaten boştaydı, üstüne üstelik ben de debriyaja sonuna kadar basıyordum. Motorun niye stop ettiğine hiçbir anlam veremedim. Hatta arabada iki arkadaşım daha vardı. Onlar da araç stop ettiğinde vitese baktılar ve boşta olduğunu görünce şaşırıp bir anlam veremediler.

Daha önceden forumda bu şekilde durduk yerde motorun stop etmesine dair birşeyler okuduğumu hatırlıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Açıkçası bu olay olduktan sonra aracı kullanırken ufaktan korkmaya da başladım. Çünkü 60-70 veya daha yüksek hızlarda seyrederken ya da viraj dönerken motorun bu şekilde stop etmesi direksiyon ve fren hidroliklerini devre dışı bıraktığı için çok sıkıntılı bir durum yaratabilir. Klima ile bir ilgisi olabilir mi? Ben ondan şüphelendim ama herhangi bir dayanağım yok. Bu konuda biraz fikir verebilirseniz sevinirim. Bir ara servise de gitmeyi düşünüyorum tabii; ama ondan önce sizlerin görüşlerinizi almak istedim.

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motorun kendiliğinden stop etmesi

Umarım bu bir defaya mahsus bir durumdur, çünkü bu işin şakası yok. 2004 yılında aynı zamanlarda Astra H aldığımız işyerinden bir arkadaşımın başına buna benzer bir durum gelmişti. Aracın motoru HAREKET HALİNDEYKEN stop ediyordu. Defalarca servise gidildi, araç haftalarca serviste kaldı, defalarca Almanyayla yazışıldı. Sonuç SIFIR. Sorunun çözülememesi üzerine sıfır araç talep ettiler, Opel kabul etmedi. Olay mahkemeye intikal etti. Yanlış hatırlamıyorsam araç 1.5 yıla yakın bir süre garajda yattı. Sonuçta mahkemeyi kazandılar ve ödedikleri parayı bir miktar faiziyle birlikte geri aldılar. Umarım böyle bir durum yoktur. Klimayla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Vites boştayken debriyaja basmakla nasıl bir bağlantısı olabilir, pek zihnimde birşey canlanmadı ama belki olabilir de. Bir an evvel servise gitmekte fayda var, tabii Ankara'da "servis" bulabilirseniz. Bu arada, eğer böyle bir alışkanlığınız varsa, debriyaja basarak gitmekten da bir an önce vazgeçmenizi öneririm..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynısı benim de bir defa başıma geldi ama araç ışıklara gelince oldu
sanırım benzer olaylar araç ışıklara yaklaştığında yüksek devirde giderken devir düştüğü an ışıklara yaklaşıldığında oluyor
ama aracım 17 bin de bu olayla maximum 2 defa karşılaşmışımdır
klima çok yüksek açık olduğunda yapıyor olabilir ya da ben de yanlış hatırlamıyorsam ışıklarda kısa süreliğine aracı boşa almıştım
Benim düşücem aracı yüksek devirden sonra ışıklara gelince boşa almaktan kaynaklandı
ama bu tabi her boşa alan araçta da olmuyor, sitede birkaç kez daha okumuştum benzer durumu
ama ayağınızı fazla debriyajda tutmayın balatalar ömrünü kısa sürede tamamlayabilir

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu benim de ilk manuel aracım, bende sizin gibi araç durmaya yakın-20-25 km hıza düştüğünde boşa alıp öyle duruyorum, aracı boşta ve debriyaja basmadan bekletiyorum ve daha sonra bire atıp devam ediyorum. Fakat sizin yaşadığınız duruma benzer bir durum hiç yaşamadım, aracınız kaç km de bilemem ama böyle bir soruna debriyaj balatasının bitmesi yol açmış olabilir, en yakın zamanda bir servise gösterin derim.

efeksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eski aracım vectrada başıma geldi hemde bir çok kez.boş yolda yoğun trafikte otobanda 140la giderken çok alışmıştım o duruma yani.stop ettimi hiç telaş yapmadan serteşen direksiyonla sağa yanaşmaya çalışıyordum. Kaç kere servise gittim bunun sebebi egr valfidir dediler. ztn 2.el almıştım aldığım kişi egr valfini değiştirmiş garantiden bir daha değiştirdiler. sonra olmadı bir daha değişti. sonra başka bi servise gittim bi usta geldi ben bakayım bir dedi. açtı motoru baktı baktı sen bırak arabayı akşam gel al dedi. Akşam gttim aldım hallettim dedi.gerçektende adam halletmiş bir daha hiç bir zaman stop etmedi yolda. Gaz kelebeği kurum tutmuş onu açmış temizlemiş. kimse bunla uğraşmaz dedi. harbidende aylardır çektiğim derde derman oldu adam.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ne yazık ki olay bir defaya mahsus değilmiş. Dün mesajı atmadan önce sadece bir kez olmuştu, bugün öğlen şehiriçi yaklaşık 1 saatlik sürüşüm boyunca 4 kez daha aynı durumla aynı şekilde karşılaştım. Hepsinde de araç çok düşük hızlarda (10-15 km/saat) boş viteste seyrederken birden motor stop etti (debriyaj kullanımıyla da alakası yokmuş, bunu anlamış oldum). Akşam üzeri tekrar sürüşe çıktım ve 2 saat kadar aracı kullanmama rağmen bir kez bile tekrar etmedi bu durum. Öğlen hava sıcak olduğu için klima çok güçlü çalışıyordu. Dolayısıyla klima ile ilgili şüphelerim kuvvetlendi. Sanırım bazı durumlarda aracın rölanti devri klima için yetersiz kalıyor ve motor stop ediyor.

Birçok arkadaş debriyaj kullanımı konusunda uyarmış; ancak ben zaten araç normal bir şekilde giderken debriyaja basmıyorum. Araç artık 10-15 km/saat hızlara düştüğünde ve duracaksam debriyaja basıp öyle duruyorum. Aracı boşa aldıktan sonra hala debriyaja basmak tabii ki gereksiz bir davranış; ancak bunun hiçbir zararı olacağını zannetmiyorum. Bu yüzden de debriyaj kullanımı konusunda bir sıkıntım olmadığına inanıyorum. Araç şu anda 2500 km'de, baskı balatanın bitmiş olması söz konusu değil. Çekiş konusunda da hiçbir problemim yok zaten.

Belki de en son aldığım benzin biraz kalitesizdi ve biraz pislik içeriyordu, bilemiyorum. Her zaman aldığım yerden aldım; ama benzin kalitesi farklılık gösterebiliyor aynı yerden alsanız bile. Bu durum bundan sonra da sık sık tekrarlamazsa çok kafaya takmayacağım açıkçası. Yine de bu hafta içinde servise götürmeyi dşünüyorum (çok büyük bir ihtimalle herhangi bir sorun tespit edemeyeceklerini bilsem de).

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tabi kullanılan benzinin kalitelisi de çok önemli
en son aldığınız benzini her zaman aldığınız yerden mi aldınız yoksa farklı bir istasyondan mı aldınız?