Modifiyeye başladım... :D

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
;) Araca yaptığım şeyleri burdan paylaşmak istiyorum.Fzla uzatmadan söze girelim.Öncelikle aracım 1.6(lpgli)2004 model elegance derikoltuksuz(doğal olarak koltuk ısıtmasız) haricinde ful..Öncelikle aracnıza parça alacaksanız,mutlaka araştırın.Benzerini daha kalitelisini ya da aynısını daha ucuza bulabilirsiniz.Aşağıda paylaştığım modifiye ürünleri bana 70 lira hesap çıkardı.(Hava filtresi v egzoz hariç)Üstelik hepsi d farklı yerlerden alındı..Umarım okurken sıkılmazsınız. :D
-iç,dış v ön stoplarda(arıza lambası yakmayanlardan) standart beyaz dörtlü power led kullandım.(örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...r-w5w-beyaz-ampul-garantili/detay?keyword=led ampül).Bütün araçlarda sarı olması bunu kullanan araçlara ilk bakışta ayrı bir fark sağlıyor.
-Ardından arka stoplara bildiğimiz siyah elektrik bandıyla görevleri farklı olan bölmelerin kesiştiği yerlere şerit çektim.Belki güleceksiniz ama deneyin siz d çok beğeneceksiniz...Tabi nihayetinde zevk meselesi :D
-Ardından yazıcımdan yapışkanlı kağıda kan grubumu çıkarttım.Birini direksiyonun hizasında ön camın sol alt tarafa,diğerini d arka camın üst orta tarafına yapıştırdım.(Allah göstermesin olası kazalarda faydası olur :D)İsterseniz sürücü v pilot kapılarına koruma çitalarının olduğu alanlara da yapabilirsiniz.
-Sonra torpido v bagaj aydınlatmasını da beyaz lede çevirdim.(Örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...i-sofit-8-letli-beyaz-ampul/detay?keyword=led ampül)
-Sis farlarını v uzun hüzme farlarını beyaz,mavi ya da mor yapmanızı önermiyorum.Çünkü;sisli v karlı hava v yol koşullarında sarı ya da kızıla yakın renkler sisi v karı daha rahat geçecek,görüşleriniz daha sağlıklı olacaktır.Aynı zamanda sislere xenon takıp da açarak dolaşmak görgüsüzlük yapmak geliyor bana göre.
-Ön farların altına beyaz led şerit çektim.Power led olduğundan gündüz farı(daylight) gibi duruyor.Gündüz d farkediliyorsunuz.Üstelik montajı v sökülmesi çok kolay.Ancak lambanızı elektronikçiler çarşılarından alın.Çünkü aynı lambayı size modifiyeciler %100 zamla satıyorlar.İnanmazsanız buyrun deneyin ;)..(Örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...araclari-far-alti-led-serit/detay?keyword=led şerit)
-Fren disklerini sıkan caliperleri boyamak yerine kırmızı BREMBO fern kapaklarından aldım.Montajı da çok kolay.Üstelik istendiğinde çıkarılabiliyor.(Örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...paklari-kirmizi-arka-set/detay?keyword=brembo)
-Ardından kutu içi plastik performans hava filtresi aldım.Bildiğniiz üzere standat filtreler kağıt v üstelik 20bin ile 50bin arasında değişiyor.Her değiştiğinde d bize masraf açıyor.Ancak bu performans filtrelerinin en az 300bin km ömrü var.Bir kereliğine mahsus para veriyorsunuz v bir daha hava filtresi derdiniz yok.Üstelik ses dışındafarketmesek d olumlu katkıları var.Motora daha temiz v fazla oksijen girişi sağladığı için,benzine ihtiyaç azalıyor v yanma daha hızlı v sert gerçekleşiyor.Aracıma 5 hp kazandırdı ;)
-Amcam kaporta ustası olduğu için egzoz bulmam sorun olmadı.40 liraya onu hallettim.Aslında sağ sol çift çıkış istiyordum ama 3ü bir arada bir egzoz ucu yaptırdım.Uçlarını da amcam sağolsun biraz yaktı.Hoş oldu.Üstlik performans egzozu motor içinde biriken atık gazın dışarı daha rahat çıkmasını sağlıyor.Bu da olumlu bir etki.9 hp getirisi oldu ;)
-Aracımın bagaj kapağının sağ alt tarafına da ulu önderimizin siyah K.ATATÜRK imzalı stikırını yapıştırdım.Ayrıca silikonlu(etli) Türk bayrağı stikırlarından da ön v arka plakanın mavi zeminli TR kısmının üstüne yapıştırdım.Hoş oldu.(Örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...taturk-cam-stickeri-ata/detay?keyword=atatürk sticker)
-Son olarak da sibop kapaklarnı alaşımlı opel amblemli sibop kapaklarıyla değiştirdim.Ancak aracınızı sürekli gözetlemek zorunda kalabilirsiniz :.Çünkü çalınabiliyor.(Örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...ik-takim-paslanmaz-celik-1/detay?keyword=opel sibop)
Umarım sizi sıkan bir yazı olmak yerine sizlere fikir veren v az maliyetle detaylı bir modifiye yazısı olmuştur.Bu yaptıklarım hem aracın orjinallğini bozmuyor hem d maliyeti cebinizi yakmıyor.Linklerdeki parçalar birebir aynı olmasa da fikir edinmeniz açısından ekledim..Ancak mantıkları aynı :) sabırla okudğunuz için şimdiden teşekkürler.Eğer sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.Herkeze hayırlı günler ;)

Son düzenleme:

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
-Amcam kaporta ustası olduğu için egzoz bulmam sorun olmadı.40 liraya onu hallettim.Aslında sağ sol çift çıkış istiyordum ama 3ü bir arada bir egzoz ucu yaptırdım.Uçlarını da amcam sağolsun biraz yaktı.Hoş oldu.Üstlik performans egzozu motor içinde biriken atık gazın dışarı daha rahat çıkmasını sağlıyor.Bu da olumlu bir etki.9 hp getirisi oldu ;)

40 liraya 9 hp iyiymiş :D

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
OKİCAN...Yanlış anladın :D yani egzoz ucunu amcam halletti..Aldığım performans egzozu amcam buldu ama a... egzozuna 270 lira verdim :D

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fotograf koysaydın keşke daha güzel olurdu..

Serkan abi..Aracınızı çok beğendiğim.Size 1şey soracağım..Bizim vectralarda AFL+ ya da viraj aydınlatması bulunuyor mu?Galiba araç en az 10 ya 30 km den sonra bu özelliği etkinleştiriyor..Bunu okumuştum kitapçığında...Bilgin var mı?

dtvolkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dynomometreye çıktında mı 109bg gördün? yoksa tahmin mi ediyorsun

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Serkan abi..Aracınızı çok beğendiğim.Size 1şey soracağım..Bizim vectralarda AFL+ ya da viraj aydınlatması bulunuyor mu?Galiba araç en az 10 ya 30 km den sonra bu özelliği etkinleştiriyor..Bunu okumuştum kitapçığında...Bilgin var mı?

AFL li far alırsın birde AFL beyni tamamdır. Normalde OPC ler hariç görmedim hiç, Signumların bazılarında var. Ama yapılabilir tabi.. Bu arada 9 hp olayına ben de takıldım :D

turkerrr

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
hevesin kırılmasın ama filtre ve egzosla 9 hp zor... kutu içi filtreyide arada br temizlemek gerekir bikere takıp 300 bin km hiç temizlemeden kullanılmaz...

kazasız belasız...