LTFT ve STFT değerleri normalmi? Yükte nasıl olmalı(video)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar supapların sıhhati için :D sizce videodaki değerler normalmi?
videoda rölantideyken -4.7 sabit değerde sürekli boşta gaza basınca 0 oluyor hatta. buraya kadar sorun yok anladığım kadarıyla.
Fakat arabaya bindim yolda giderken vites değişimlerinde gaza basarken ve ani gaza basmalarda LTFT değeri 10 'lu değerleri gösteriyor sabit gazda giderken değerler çok iyi ya 0 yada 0 a yakın geziyor.
sizce MOTOR YÜKTE iken normal bir durummudur yoksa sürekli 0 a yakınmı olmalı

not:video da hafif bir yokuş çıkıyorum 2.ve 3.viteslerde genelde
Ltft değerinin bu kadar oynaması normal değil diyen bi arkadaş vardı supap değişim konusunda sebep ve açıklama yaparsan sevinirim

değerli yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen

https://youtu.be/BKU-0TDE40s

Son düzenleme:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar supapların sıhhati için :D sizce videodaki değerler normalmi?
videoda rölantideyken -4.7 sabit değerde sürekli boşta gaza basınca 0 oluyor hatta. buraya kadar sorun yok anladığım kadarıyla.
Fakat arabaya bindim yolda giderken vites değişimlerinde gaza basarken ve ani gaza basmalarda LTFT değeri 10 'lu değerleri gösteriyor sabit gazda giderken değerler çok iyi ya 0 yada 0 a yakın geziyor.
sizce MOTOR YÜKTE iken normal bir durummudur yoksa sürekli 0 a yakınmı olmalı

not:video da hafif bir yokuş çıkıyorum 2.ve 3.viteslerde genelde
Ltft değerinin bu kadar oynaması normal değil diyen bi arkadaş vardı supap değişim konusunda sebep ve açıklama yaparsan sevinirim

değerli yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen

https://youtu.be/BKU-0TDE40s

kendi aracımda daimi olarak torque açık ve ben kare göstergeleri kullanıyrum. en yüksek değer ve en alçak değeride göstergenin bi köşesinde gösteriyor devamlı. ltft benim aracımda hava sıcaklığına bağlı olarak -2 ve +5 civarı geziyor.sizin videodaki gibi anlık değişim göstermiyor. değerlerin değişmesi bi kaç dakika alıyor bazende hiç değişmiyor.
stft ise anlık saniyelik değişiklik gösteriyor.ki zaten stft anlık düzeltmeleri ltft ise uzun süreli değişimleri uygular.
sizin ltft nin daimi olarak anlık değişmesine kendi aracımda hiç şahit olmadım doğrusu. düşük bi ihtimal beyinlerin özelliği gereği olabilir.ama bu kadar anlık oynamalar normal karşılanmaz. lpg ayarı düzgün yapıldığında ltft 0 a yakın durur.
benzinde durum nasıl?
eğer benzinde 0 a yakın değerlerdeyse aracınıza lpg ayarı gerekli.değilse vakum kaçağı yada diğer sorunlara bakmak lazım.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzinde bakmadım ama baksamda map bozulmamışmıdır? Yani 300. 400km benzinde çalıştırmam gerekmezmi benzindeki doğru değerleri görebilmem için?

Sony Z5 ile gönderildi

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
300 400 mü :) yok be abi. 100 km kullan. lpg nozullarını 2.5 mm yap. 1.1 barda kalibrasyon yap sonra ltft ve stft değerine göre ayar yap.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Aküyü yeni sök tak ta, long term fuel trim sıfırlanması lazım. O yüzden oynak olabilir. Akü sök tak yaptınız mı?

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre arkadaşın dediği gibi akü sök-tak yaptıysan olabilir.
Normalde lft o kadar hızlı değişmez oynak olmaz. Olması gereken +-%3 normal karşılanır. LPG de Sıfır olamaz zaten. + fakir - zengin karışım olduğunu gösterir.
Benim ki subap değişimi öncesi bile bu kadar oynamıyordu lft.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadşlar supap değişimi yapıldı 1 gün boyunca akü sökülmüştü (1 hafta önce).oynak olması o yüzden mi?
İlginç olan gaza basarken 2000-3000 devir aralığında ltft 10.2 ye çıkıyor gazı bırakınca 0 a yaklaşıyor 3000 devirde ltft direk 0 oluyor.
Ortalama yakıt tüketimi gibi zamanla sabitleniyor ya o mantıkla mı düşünmeliyim

Sony Z5 ile gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadşlar supap değişimi yapıldı 1 gün boyunca akü sökülmüştü (1 hafta önce).oynak olması o yüzden mi?
İlginç olan gaza basarken 2000-3000 devir aralığında ltft 10.2 ye çıkıyor gazı bırakınca 0 a yaklaşıyor 3000 devirde ltft direk 0 oluyor.
Ortalama yakıt tüketimi gibi zamanla sabitleniyor ya o mantıkla mı düşünmeliyim

Sony Z5 ile gönderildi

ayar 3000 devir sabitken yapılmış sanki.3000 devirde 0 ltft den ben bunu çıkarırdım açıkçası.
bu işin en garantisi aslında afr göstergesi yani widebandla ayar fakat onu yapan yerde anladığım kadarıyla sadece ankaradaymış. bide widebandın sensörünü 2.katalizörden önceye takması lazımki en net değeri okuyabilsin sensör.

hangi devirde ltft ne kadar artış yapıyorsa lpg ayarını yapana o devirlerde düzeltme yapmasını isteyin. bi kaç test deneme sürüşü sonrası daha güzel bir ayar olucaktır muhtemelen. ltft +10 olan devir aralığı lpg mapında yüzde 10 arttırılmalı.

aman diyim ltft takip edicem diyede gözünüzü yoldan fazla alıkoymayın üzmeyin bizi ;)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eyvallah aynen bu gibi durumlarda kaza oluyor gerçekten.aslında akü söküldüğü için net bir değer de yok ortada ne zaman sabitlenir acaba ltft değeri 1 hafta oldu resetleneli.sabitlense ayara bakacam.aynı marka model bir arabaya baktık az önce ltft +6.2 de sabit duruyordu fakirde çalışıyor demek ki

Sony Z5 ile gönderildi