lpg ısı sensörü yardım..!!

Efelerin Efesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımda zavoli lpg kiti var..lpg ısı sensörü iptal edilmiş ama kısa devre ile bişeyler yapılmış araç önce benzinde sonra yaklaşık 20 sn sonra lpg ye geçiyor..lpg ısı sensörü iptal olması ne gibi sorunlara yol açar?

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ısı sensörü denilen termostat aracın lpgye ne zamn geçeceğini bildirir.lpg gazının tam yanabilmesi için motor sıcaklığı minimum 30-40 derece olması gerekir. bu sıcaklığa ulaşmayan motor lpg ile çalışır çalışmasına ama (enjeksiyon olmayan araçlar hiç benzinle çalışmadan direk lpg den başlıyor) motor soğuk olduğundan araç motoru 30-40 dereceye gelinceye kadar fazladan gaz yakar. sıcak olmayan motora giren gaz tam yanamadan motordan atılır buda boşuna yakıt harcamaktır.
sizin aracınızdaki durum yazın herhangibir sıkıntı oluşturmaz araç zaten yaz mevsiminden dolayı motor çabuk ısınacağından lpg ye çabuk geçer. kışın 20 saniyede lpg ye geçmesi ise boşuna gaz harcattırır.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük ihtimalle sizin aracınızda 15 tl lik ısı sensörü değil de 200 tl civarında fiyatı olan lpg regülatörü arızalıdır. regülatör çalışmayınca ısı sensörüde iş göremez tabiki. 200 tl masraftan kaçmak için bu şekilde bir uygulama yapılmış olabilir.
aracı yeni almadıysanız yani bu işlemi sizden önceki sahibi değilde aracınızı götürdüğümüz lpg ustası yaptıysa bence o ustayı değiştirin

Efelerin Efesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki ısı sensörü araç ısındıktan sonra bir anlam ifade ediyormu? çünkü lpg ısındıkça ecu nun buna göre enjektörlere lpg gondermesi lazım dıye dusunuyorum ama yanlışta olabilir..bunu sağlıyormu yoksa sadece lpg ye geçiş ıçın ısıyı okumak içinmi görev yapıyor?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Dert etme aracın LPG olsun benzin olsun sağlıklı çalışıyor mu?

Efelerin Efesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok şükür sağlıklı çalışıyor ama benzindeki gibi gaz yemiyor, 2 tane lpg ciye gittim beceremediler..araç benzınde iken tutamıyorum ama lpg de iken o tadı yakalayamıyorum..arac bıde gerıye benzın mı kacırıyo o çıktı sımdı, çalışırken geç çalışıyo..ozellıkle bekledıgı zaman gec calısıyo bıde suna dıkkat ettım egımlı yolda burnu egıme dogru ıse daha çabuk çalışıyo..benzın pompası degıselı 6 ay oldu..

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aslında yanlış yapmışsın eğer araç sağlıklı şekilde çalışıyor ise dokunmamak artı olacak idi. Buna karşın zaten araç benzinde olduğu gibi LPG de aynı performans vermez. düşüş olacak ama bariz değil... onu siz daha iyi bilirsiniz ;)

Efelerin Efesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet keşke oynatmasaydım tıtızlık bazen başa bela oluyor bırde burda usta sıkıntısı cekıyorum..dıyarbakırda opelden anlayan ıyı bır usta bulsam gıdecem..ayarlarda var bı sıkıntı cunku hıssedıyorum

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Opelin ustasını bulmak çok zor. Opelin en büyük dertleri arasında gelen sorun bence usta sorunu...

Efelerin Efesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kesınlıkle..çok karışık bir yapısıda yok ama malesef usta sorunu çok fazla..