Lithium-ion pil kullanımı ve patlama riski?

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çinden 4 tane samsung ICR pilleri sipariş ettikten sonra iki tane Laptop pili buldum. biri vestel biri samsung markalı Laptop. vestel den 6 tane CGR pil çıktı. samsungtan çinden sipariş ettiğim pillerden yani 6 tsne ICR pil çıktı. şuanda toplamda 16 pil var elimde :) 4 erli seri bağlı şekilde 4 bataryalı oldu diye sevinmiştim. CGR ICR ye göre daha yüksek amper veriyormuş ama çok stabil bir pil değilmiş. ısınma ve patlama konusunda en güvenilir olandan güvensiz olana doğru sıralama NMR - IMR - ICR - CGR şeklindeymiş.
6b72e5a4609741f60f0c5c1256c76665.jpg

Huawei ascend mate 7 - Tapatalk

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çinden 4 tane samsung ICR pilleri sipariş ettikten sonra iki tane Laptop pili buldum. biri vestel biri samsung markalı Laptop. vestel den 6 tane CGR pil çıktı. samsungtan çinden sipariş ettiğim pillerden yani 6 tsne ICR pil çıktı. şuanda toplamda 16 pil var elimde :) 4 erli seri bağlı şekilde 4 bataryalı oldu diye sevinmiştim. CGR ICR ye göre daha yüksek amper veriyormuş ama çok stabil bir pil değilmiş. ısınma ve patlama konusunda en güvenilir olandan güvensiz olana doğru sıralama NMR - IMR - ICR - CGR şeklindeymiş.
6b72e5a4609741f60f0c5c1256c76665.jpg

samsung pillerinizin test sayfası http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Samsung ICR18650-26F 2600mAh (Pink) UK.html
5.2 amper max akımı diyor. anlık çok zorlamada matkabınız 7 amper çekiyorsa bu piller işinizi görücektir muhtemeln. 12 voltluk bir matkabın çalışması için bence 3 seri pil yeterli. bende makita eski bir matkap var ve 6 amperin üzerinde güç çekiyor zorlandığında ve nereye kadar yükseliyor ölçemedim. 3 seri eski laptop bataryasında denediğimde ısındılar zorlayınca bende bunlardan bu iş sağlıklı olmaz dedim şimdilerde indirim bekliyorum o linkini attığım 30Q yazan samsunglar için belki alırım bu günlerde. onlar en sağlıklısı... aynı pillerden elinizde 6 adet varsa 3seri 2 paralel bağlayıp matkabı elinizle durdurmaya çalışın 5-10 saniye pillerde ısınma başlamassa kullanabilirsiniz. eğerki aniden çok ısınırlarsa işe yaramazlar.
ama dediğim gibi elinizdeki piller 3 seri halde (samsunglar) yeterli olucak anlaşılan... 5 amper 7 amperide anlık karşılayabilr sorun çıkarmaz...
batarya yanması patlaması biraz ekstra bir durum aslında. adamlar 30-40 amper çeken sigaramıdır nedir onlarda sorun yaşayabiliyorlar genelde. matkapta sorun çıkmaz.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pilleri tek tek şarj edip resmini koyduğum pil yuvasına koyup kullanmak istedim. seri bağlı şarj etme işi sıkıntılı. yani maddi olarak fiyatı yükseltiyor. çok kaliteli bir vidalama cihazın olsa balans şarj cihazı ve koruma devresini alırdım ama bendekine değmez.bu pillerin deşarj sırasında akımdan dolayı ısındığını ve tehlikeli hale geldiğini öğrenince pilleri sipariş ettiğime pişman oldum. ucuz yollu pil dönüşümü yapayım derken sıfır cihaz parasına çıkacak bu işlem :) bilgim olmadığı için sormak istedim. koruma devresi olmadan kullanmak sıkıntı oluşturacak ise piller kenarda durur kullanmam. Youtube da onlarca video var. sıkıntı yaşayan olsa sonucu gösteren video koyardı diyerekten pilleri sipariş etmiştim. biraz araştırınca korktum :)

O imaxlar sizin belirlediğiniz akımda deşarj yapıyor yalnız. Ayarlarsanız 0.1mah ile de deşarj yapabilirsiniz 100amper ile de deşarj yapabilirsiniz tabi ucuz pil dayanmaz gümler orası ayrı :D

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
samsung pillerinizin test sayfası http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Samsung ICR18650-26F 2600mAh (Pink) UK.html
5.2 amper max akımı diyor. anlık çok zorlamada matkabınız 7 amper çekiyorsa bu piller işinizi görücektir muhtemeln. 12 voltluk bir matkabın çalışması için bence 3 seri pil yeterli. bende makita eski bir matkap var ve 6 amperin üzerinde güç çekiyor zorlandığında ve nereye kadar yükseliyor ölçemedim. 3 seri eski laptop bataryasında denediğimde ısındılar zorlayınca bende bunlardan bu iş sağlıklı olmaz dedim şimdilerde indirim bekliyorum o linkini attığım 30Q yazan samsunglar için belki alırım bu günlerde. onlar en sağlıklısı... aynı pillerden elinizde 6 adet varsa 3seri 2 paralel bağlayıp matkabı elinizle durdurmaya çalışın 5-10 saniye pillerde ısınma başlamassa kullanabilirsiniz. eğerki aniden çok ısınırlarsa işe yaramazlar.
ama dediğim gibi elinizdeki piller 3 seri halde (samsunglar) yeterli olucak anlaşılan... 5 amper 7 amperide anlık karşılayabilr sorun çıkarmaz...
batarya yanması patlaması biraz ekstra bir durum aslında. adamlar 30-40 amper çeken sigaramıdır nedir onlarda sorun yaşayabiliyorlar genelde. matkapta sorun çıkmaz.
cevaplar için teşekkür ederim. Önceki mesajda da yazdığım gibi 6 pili laptoptan söktüğüm şekilde bağladığımda sorun olmadı. vidalama da yaptım ucunu tutup durdurmaya da çalıştım ama ısınma olmadı. ısınma yoksa problem yok anladığım kadarıyla. sizin makina profosyonel olduğu için amper değeri yüksekmiş. benimki yükteyken 7 amper çekiyor. Yeni piller ve şarj cihazları gelsin bakalım deneyeyim. inşallah ısınmadan problem olmadan kullanabilirim.

Son düzenleme:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün eski samsung Laptoptan çıkarttığım samsung ICR18650 22FU model pillerden 4 tanesini seri bağlayarak denedim. bu piller 4 ampere deşarj kapasitesine sahipmiş. bendeki vidalama 7 amper çekiyor zorlanmada. 3-4 saniye ucunu tuttuğumda piller ısınmaya başladı. samsung ICR pillerin 22FU modelleri vidalama için uygun değilmiş. Birde çinden gelecek olan samsung ICR18650 26F modelini deneyip sonucu yazarım. 26F modelinin deşarj akımı 5.5 ampermiş. 26F modeli 22FU modelinden 1.5 amper fazla güç verebiliyor.
önceki mesajda yazdığım gibi benim akülü vidalama eski ve çok güçlü değil. Maximum zorlanmada 7 amper çekiyor. kaliteli ve güçlü vidalama cihazı olanlar IMR18650 model almaları gerekiyor. IMR tip piller 20A, max 35A akım veriyorlar.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün eski samsung Laptoptan çıkarttığım samsung ICR18650 22FU model pillerden 4 tanesini seri bağlayarak denedim. bu piller 4 ampere deşarj kapasitesine sahipmiş. bendeki vidalama 7 amper çekiyor zorlanmada. 3-4 saniye ucunu tuttuğumda piller ısınmaya başladı. samsung ICR pillerin 22FU modelleri vidalama için uygun değilmiş. Birde çinden gelecek olan samsung ICR18650 26F modelini deneyip sonucu yazarım. 26F modelinin deşarj akımı 5.5 ampermiş. 26F modeli 22FU modelinden 1.5 amper fazla güç verebiliyor.
önceki mesajda yazdığım gibi benim akülü vidalama eski ve çok güçlü değil. Maximum zorlanmada 7 amper çekiyor. kaliteli ve güçlü vidalama cihazı olanlar IMR18650 model almaları gerekiyor. IMR tip piller 20A, max 35A akım veriyorlar.

bendeki makita sanırım 97 model ve geçen gün denedim 30 amper falan yazdı alet :D
elimle durdurmaya çalışınca o kadar yükseldi tabilide. bende 30q samsunglardan sipariş verdim bakalım gelince işe yarayacaklarmı.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendeki makita sanırım 97 model ve geçen gün denedim 30 amper falan yazdı alet :D
elimle durdurmaya çalışınca o kadar yükseldi tabilide. bende 30q samsunglardan sipariş verdim bakalım gelince işe yarayacaklarmı.
30q ları nekadara aldın? deşarj amper değeri IMR gibi yüksek mi bu 30q larda. Benim sipariş ettiğim ICR pillerin kargosunda hiç hareket yok. satıcı ile irtibata geçtim sorun mu var diye. Bazı kargolarda böyle sorun oluyor ama sana gelecektir, gelmezse para iadesi yaparım dedi. Bende inşallah gelmez diye IMR bakayım dedim ama IMR ler baya tuzlu :) 30q ucuz sa piller gelmezse bunlardan sipariş veririm.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
30q ları nekadara aldın? deşarj amper değeri IMR gibi yüksek mi bu 30q larda. Benim sipariş ettiğim ICR pillerin kargosunda hiç hareket yok. satıcı ile irtibata geçtim sorun mu var diye. Bazı kargolarda böyle sorun oluyor ama sana gelecektir, gelmezse para iadesi yaparım dedi. Bende inşallah gelmez diye IMR bakayım dedim ama IMR ler baya tuzlu :) 30q ucuz sa piller gelmezse bunlardan sipariş veririm.

gearbestten sipariş verdim 4 adet 20.53 dolara geldi. henüz bi kaç gün olmasına rağmen kargo hala yollanmadı umarım iptal etmezler. http://www.gearbest.com/batteries/pp_232875.html
stokta yok gözüküyor çünkü.
aynısı fasttechdede mevcut bi kaç dolar farkla. bu iki sitede bu konuda güvenilir. fasttechten alışverişim oldu bi kaç kez ürünler orjinal oluyor.
https://www.fasttech.com/product/2363300

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çinden piller, şarj cihazları ve pil yatakları geldi. bir hafta kadar kullandım sonuçtan çok memnunum. pilleri şarj ettiğimde 4.25v a kadar şarj oldu.bir hafta işinde piller bitecekmi diye deneme amaçlı belki 30 tane vida söküp taktım.(vidalar videoda görünenden, 8 cm uzunluğunda) şuanda piller hala 3.85v civarlarında. boşta duruken şarjı boşalmadı. en çok ihtiyacım olan özellikte buydu zaten. Önceki aküde evde çok sık kullanmadığımız için şarjı durup duruken bitmesi nedeniyle tam işe yaradığında akünün boş olması nedeniyle kullanmak işkence oluyordu. deşarj voltajın ölçmek için voltaj test için bir ürün daha gelecek. o üründe geldiği zaman dönüşüm aşamalarını ayrıca konuda anlatacağım. yapmak isteyen arkadaslara örnek olur. ayrıca konu ile ilgili yorum yapıp yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. örnek video çektim. Önceki aküyle bırakın 30 vida sıkmayı 8 cm lik iki yada üç vida ancak sıkardı. https://youtu.be/B6VjmX-mti8

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Daha vida yok mu? Sıkayım havasında çalışıyor makine maşallah :)