Liqui Moly Dexos 1 Gen 2 Motor Yağı

ahmetsemihkalig

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Forumda aradım bulamadım ama daha önce açıldıysa kusura bakmayın .Malumunuz Astra J 1.4 T araçlarda dexos 1 gen 2 onaylı yağ kullanmamız gerekiyor.
Ancak Dexos 1 Gen 3 Yağ çıkmış en azından liqui molyde var. Ve şu sitede https://www.gmdexos.com/brands/dexos1_3/index.html dx1 gen 3 için gen 2 nin performasını aşar dx1 gen2 kullananlar bir sonra ki yağ değişiminde dx1 gen 3 kullanabilir yazıyor. Dx1 gen 3 yağ kullanan var mı? Kullanılabilir mi?
Ayrıca liqui molynin molygen versiyonu var. Yeni nesil olanında dx1 gen 3 onayı olduğu görülüyor.
Special Tec DX 1 Gen 2 ye mi devma edelim gen 3 e geçmek mantıklı mı? Konu hakkında fikri olan varsa yazabilirse memnun olurum.

Son olarak şanzıman, fren hidrolik ve soğutma sıvısını hangi tiplerde kullanmalıyız.
Teşekkürler
2 gün önce izmir 2nci sanayi Elit Opel Fırat Usta'da aracıma 55bin km bakımı yaptırdım. Bakımlarımı 10-12bin km de bir yaparım 15bin km yi beklemem. Bu araçlarda bakım standart 15bin km de bir....
1.4 turbo 140hp J kasa 2020 model tam otomatik aracıma orjinal GM marka Dexos 1 Gen 3 yağ konuldu. Bujiler orjinal gm değişti. V kayışı değişti. Şanzıman yağı değişti. Antifiriz değişti. Filtrelerin tamamı değişti. Tamamı orjinal parçalarla ve orjinal gm yağlar ile yapıldı. Bir önceki bakımda Bursa Neskar yetkili opel servisinde yapılmıştı. 2 yıl dolduğu için yetkili servisi bıraktım.. Tüm bunları neden anlattım??
Bir önceki yetkili servis bakımından sonra motor sesi ve titreşiminde bir şey değişmemişti.
Dexos 1 Gen 3 kullanılan 2 gün önceki son bakımdan sonra motorun sesi belirgin azaldı, titreşim neredeyse yok. Motor ısındıktan sonra vitesi N ye aldığımda resmen motor çalışmıyor gibi. En çok farkı ise kaputu kaldırdığımda fark ettim. Çalışma sesi bariz azaldı. Ama yağ pahalı tabiki, ben İzmir 3ncü sanayi Opim otomotiv'den aldım tüm parça ve yağları (opel ve chevrolet orjinal parçacaısı). Dexos 1 Gen 3 sertifikalı orjinal GM marka yağ 5 litresine 1500tl ödedim. Ama verdiğim paraya değdi. Usta da yağ ile ilgili bilgi verdi ve sonuç olarak şunu söyledi: Bu araç için Ne motul, ne liqui moly ne shell..Orjinal mal sattığından emin olduğun yerden orjinal GM dexos 1 gen 3 yağı alcan bu arabaya koycan. Sen bulamazsan bende herzaman orjinal var. Başka yağ ile uğraşma dedi. Bu arabaya da motor parçalarının tamamını orjinal kullan, kesinlikle yan sanayi parçalara gitme dedi. Özetle, Dexos 1 Gen 3 sertifikalı orjinal GM marka yağ gayet güzel.. Astra 1.4 140hp araç kullanan arkadaşlar rahatlıkla kullanabilir..