Led Döşeme Yardım

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Astra G Coupe Aracımı aldığımda Altında sağ ve sol olmak üzere 2 tane neon tarzı Led döşenmişti. Bu Ledler arka sislere bağlı bir haldeydi. Kafamda ki proje şu şekilde. Ledleri Bass'a bağlayıp bass'ın ritmine göre yanıp sönmesini istiyorum fakat bu işlemi sadece arka sisler yanık olduğunda yapmasını istiyorum. Arka sisler kapalıyken ledler kapalı halde duracak. Açtığımda ise bass'ın ritmine göre yanıp sönecek. Yeni bir anahtar oluşturacak olsam işim kolay fakat sistemi bu şekilde değiştirmek istiyorum. Bunu en kolay yoldan nasıl yaparım Yardım ederseniz çok memnun olurum. Kafamdaki sistemin görsele yarım yamalak aktarılmış hali.

Çizimlerimde hata olabilir hatta kısa devre felan herşey olabilir :) Sadece daha iyi anlamanız için çizdim :)

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sese duyarli bir led devresi bulup netten bunun guc beslemesini arka sis den yapacaksin.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
bunu yapman biraz karışık ve riskli olacaktır. çünkü sende olan ledler 12v ile çalışmakta. onların basa göre yanıp sönmesi içinde anfinin çıkışından aynı hoparlor bağlıyormuş gibi ledlerin + ve - ucuna bağlantı yapman gerekecek. ve anfiden aldığın çıkış sana ledleri yakacak kadar güç sağlamayabilir. ilave güç verecek olsan bu gücün drek olarak anfi çıkışına giderek anfiye zarar verme ihtimali var. daha sis olayına girmedim bile :) bu şartlar altında sisler ile bağlantı kurman zor. ledler için ayrıca bir anahtar bağlaman gerekir... bildiklerim dahilinde fikirlerim bu yönde. :) yanllışım varsa düzeltin ;)

-----

yada ledlere düşük voltta elelktrik vereceksin, 7-8v gibi, ayrıca anfidende çıkış alıp yine ledlere bağlantı yapacaksın. anfinin çıkışına ledlerdeki elektriğin zarar vermemesi adına diyot bağlanabilir :) denemek lazım. lisedeki proje ödevi gibi oldu bu sanırım :D

ASTRAloji

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 günde ledler yalan olur :D ama güzel proje :D kafama yattı yaparsan projeyi isterim ;)

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 günde ledler yalan olur :D ama güzel proje :D kafama yattı yaparsan projeyi isterim ;)

Anahtar koymadan bassdan direk çekince oluyor fakat ben anahtarlı istiyorum. Araya normal bir anahtar koyarsamda oluyor fakat arka sis ile yapabilirsem sizlerle paylaşıcam kısa süre içerisinde deniyeceğim :)

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunu yapman biraz karışık ve riskli olacaktır. çünkü sende olan ledler 12v ile çalışmakta. onların basa göre yanıp sönmesi içinde anfinin çıkışından aynı hoparlor bağlıyormuş gibi ledlerin + ve - ucuna bağlantı yapman gerekecek. ve anfiden aldığın çıkış sana ledleri yakacak kadar güç sağlamayabilir. ilave güç verecek olsan bu gücün drek olarak anfi çıkışına giderek anfiye zarar verme ihtimali var. daha sis olayına girmedim bile :) bu şartlar altında sisler ile bağlantı kurman zor. ledler için ayrıca bir anahtar bağlaman gerekir... bildiklerim dahilinde fikirlerim bu yönde. :) yanllışım varsa düzeltin ;)

-----

yada ledlere düşük voltta elelktrik vereceksin, 7-8v gibi, ayrıca anfidende çıkış alıp yine ledlere bağlantı yapacaksın. anfinin çıkışına ledlerdeki elektriğin zarar vermemesi adına diyot bağlanabilir :) denemek lazım. lisedeki proje ödevi gibi oldu bu sanırım :D

Yok sen biraz daha farklı yanaşmışsın :) Işığın seviyesi bassın gücüne göre yanıyor zaten ondan sabit 12v yada 7-8v diye birşey yok :) Yanıp sönme olayı zaten orada :) Riskli olacağını da pek düşünmüyorum neticede sistem çok basit bassa gelen elektrikten bir parça lede veriyoruz ledler yanıyor onda sıkıntı yok kafamı kurcalayan geri sisleri anahtar olarak kullanabilmem :)

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Yok sen biraz daha farklı yanaşmışsın :) Işığın seviyesi bassın gücüne göre yanıyor zaten ondan sabit 12v yada 7-8v diye birşey yok :) Yanıp sönme olayı zaten orada :) Riskli olacağını da pek düşünmüyorum neticede sistem çok basit bassa gelen elektrikten bir parça lede veriyoruz ledler yanıyor onda sıkıntı yok kafamı kurcalayan geri sisleri anahtar olarak kullanabilmem :)

bende onu diyorum işte. basa glen eletrik yetmeyebilir.

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sisin elektiriği ile çalışan bir kontaktör (Röle) dene. Sisler çalışınca röle devreye gireceğinden sadece sisler çalışırken ışıkların yanıp söner.

lwwjt.jpg

Son düzenleme:

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sisin elektiriği ile çalışan bir kontaktör (Röle) dene. Sisler çalışınca röle devreye gireceğinden sadece sisler çalışırken ışıkların yanıp söner.

lwwjt.jpg

Teşekkür ederim güzel fikir bir bakıyım ona :)