Kör Nokta Uyarı Sistemi hakkında

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar;

Yeni araçlardaki kör nokta uyarı sistemini kendi geliştireceğim bir kit ile uygulamayı düşünüyorum. Bu konuda sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.

Çalıştığım okulda tübitak için proje hazırlıyoruz. Nisan ayına kadar çok fırsatım olmasa da en azından ön hazırlık aşaması olsun diye düşündüm.

Öncelikle pic programlama biliyorum. Yapacağım sistemi de pic üzerinde yapmayı düşünüyorum. Yeni araçlardaki kör nokta uyarı sistemlerinin tam teferruatını bilmiyorum. Benim düşündüğüm sadece sağ ve sol arka çarpraz için kör nokta uyarısı almak. Bunun için arka tamponun sağ ve soluna park sensörü kullanıp, sensörden okunan veriyi pic ile işlemek. Uyarı olarak da ebay'de ayna içi için satılan sinyal ledleri var. Dış dikiz aynasının içine koyuyorsunuz, aynanın parlak olan kısmından ledlerin ışıkları görünüyor. (Fotoğrafını ekledim.)
Sistem pic ile kontrol edildiği için geliştirmeye açık. Bu konuda hem bu sistemi aktif kullanan kullanıcılardan hemde teknik veya kullanımı hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan bilgi paylaşımı bekliyorum.

ET10305A-5.jpg

havaciahm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sistemin park sensörü ile efektif olarak uygulanabileceğini sanmıyorum. Bir çeşit radar kullanılıyor orijinal sistemde. Malum yüksek hızlarda ve park sensörünün algılayabileceğinden biraz daha fazla mesafe için sistemin yanıt vermesi gerek. Kullanılan radar ne çeşit bilmiyorum ama sonar mesafe ölçücü ufak devreler var belki bu işi yapar ancak montajı ve kirlenmesi sorun olur. En uygun çözüm yine elektronik olacaktır yine diye düşünüyorum.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullanılan sensör park sensöründeki ile aynı mantık. Radardan kastınız ne bilmiyorum.
Park sensörleri 2.5 metreye kadar algılayabiliyorlar. Gördüğüm kadarıyla da araç arka çarpraza girdiğinde uyarı veriyor kör nokta uyarı sistemleri. 2.5mt mesafe yeterli oluyor zaten.

havaciahm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2buçuk metre mesafe yeterli ise fikrinizi uygulayın derim. Ben daha fazla mesafeleri ölçtüğünü okumuştum o yüzden bunu söyledim. Nerden okudunuz derseniz hiç hatırlamıyorum :)

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Park sensörleri 2,5 metre mesafeyi algılayabiliyor fakat aracınızın hızı çok düşük ise.Yüksek hızlarda park sensörü pek fazla iş yapmaz gibi geliyor.En azından kendi aracımda öyle geriye hızlı yaklaştığımda park sensörleri hiç bir tepki vermiyor.Ta ki yavaşladığımda ancak tepki vermeye başlıyor.Eğer hızlı bir tepkime almak istiyorsanız aşağıdaki gibi bir ürün kullanabilirsiniz.(Sadece bir örnek olsun diye paylaştım)
http://www.dacel.com.tr/tr/products.asp?ID=5&CID=15&PID=80

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Basit çin işi park sensörü modüllerinin sensörlerinde tepki süresi 1.2ms vaad ediliyor. Ancak bahsettiğiniz gibi park sensörlerinde gecikme oluyor. Yüksek hızlarda çok işe yaramayacaktır belki ama günlük kullanımda iş görecek bir kit yapabilirsem kafidir bana.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sükrü abinin bloğunda var.açıklamalı anlatım

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O kiti biliyorum hazır satılıyor. 90$ civarı olması lazım fiyatı. Hiç uğraşmayıp, al tak mı yapayım ☺️

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
O kiti biliyorum hazır satılıyor. 90$ civarı olması lazım fiyatı. Hiç uğraşmayıp, al tak mı yapayım ☺️

OEM olarak bu sistemleri üreten firma Bosch . Şuan mercedese PDC ve BSA sensör, radar ve ECU larını Bosch tedarik ediyor.Bosch 1-2 yıl kadar önce aftermarket montaj için 4 adet sensörlü BSA sistemi çıkarttı. Hem daha minik hemde daha ucuz bir sistem. Çinliler ise Bosch bu sistemine benzer sensör kullanan kitler satıyor şuan.

BSA sensörleri normal park sensörlerinden yaklaşık 4mm daha büyük çapa sahip. Erimleri ise 4m.

Çinlilerde 2 farklı kit var, biri 8 li sensör kullanıyor, bu 8 li olan hem ön park sensörü hemde arka park sensörü oluyor, ayrıca BSA özelliğide aktif edilebiliyor.

Gelelim 2 liye, bu tam sizlik, yanlara gelen bu 2 sensör sayesinde 160 derece ve 4 m mesafe sürekli taranıyor. Yüksek hızda bir kaybıda yok.

Eğer bu işi siz yapacaksınız, pic de biliyorsanız tavsiyem bu kiti alın, pic ile sadece ABS sensöründen gelen hız sinyali ile çalışıp kapanan bir sistem yapın. Mesela 25 km de çalışıp, daha düşük hızlarda sürekli uyarı vermek yerine kapansın şeklinde yapabilirsiniz.

Siz kendiniz kodlama yapacaksanız, OEM mercedes sensörleri bulup kullanın, en güzeli olacaktır ;)

serdarzero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginç konu, mesajım bulunsun.Takip...