Klima ile birlikte silkelenme

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Klima ile birlikte silkelenme

BÜLENT link' Alıntı:
Bende titreme vs olmuyor hep en sogukta 2-3 kademede kullaniyorum.
Kademeyi 2-3 değilde Auto modda kullandığında çok nadir de olsa dışarının ısısına göre motor devri bazen düşüyor araç icini 16 dereceden aşağıya düşürmek için Auto modda çok güç çekiyor sanırım

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Daha önce klima ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. İçeri çok sıcakken bir anda klimaya yüklenmek hem yakıt tüketimini
arttıracak hem de klima sistemine zarar verecektir. O yüzden araç içi çok sıcakken bir anda son kademe klimaya yüklenmekten
ziyade camları açıp iç ve dış ısının dengelenmesini sağlamak sonra da klimayı açmak en güzeli
Araç için yanıyorken bir anda klimaya son kademe yüklenildiği takdirde, bir anda çok fazla güç çekildiği için doğal olarak
çekişte problem olabilmektedir, o yüzden dediğim gibi denerseniz eminin daha iyi bir performans elde edebilirsiniz..

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com

Arkdaşlar araçta silkelenme bendede vardı.Sorun Klima gazının eksilmesiymiş.200gr kadar gaz bastılar düzeldi.Bilginize

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu olayı duyduktan sonra denedim hiçbir sorun yaşamadım. Arabayı çalıştırır çalıştırmaz son kademe hızda auto modda en düşük derecede silkelenme olmadı. Ancak Klima kullanırken;

Çok sıcak hava olsa dahi asla klimayı hemen en küçük dereceye almıyorum. Çünkü Low derecede soğutma işlemi oldukça zorlu oluyor bunun için. 20-22 derece insan için en uygun sıcaklıklardır. Bu dereceye ayarladığınız klimanın performansının daha iyi olduğunu düşünüyorum. En düşük sıcaklıkta hemen soğutma işlemi başlamazken, 20-22 derecede soğutma işlemi çok çabuk ve etkili başlıyor. Sonra kademeli olarak 19-18 dereceye isteğe bağlı olarak düşürmek daha etkili ve hızlı bir soğutma sağlıyor.. Auto modu kullanmak daha da avantajlı ayrıca...

NightShadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugrakorkmaz link' Alıntı:
Arkdaşlar araçta silkelenme bendede vardı.Sorun Klima gazının eksilmesiymiş.200gr kadar gaz bastılar düzeldi.Bilginize
Ben daha yeni aldım aracı ama klima gazı eksilmiş olmaması lazım yine de yapıyor.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
O olaydan sonra dikkatimi çeken birşey oldu; bizim araçlarda klima ayarları aynı olsa bile dış hava sıcaklığı arttıkca klima daha fazla güç çekiyor.

Yani klima max. hızda ve en soğuk ayarda atıyorum dış ısı da 33 derece, bu esnada dış ısının 40-41 derece olduğu andaki kadar motoru zorlamıyor klima.

Sıcak havadaki oksijenin az olmasından dolayı güç kaybı yaşadağındandır bence bu durum. Yoksa klimanın ekstra güç çekmesi değildir.

Bir de klimanın 1.kademe yada son kademe çalışması arasında motora bindirdiği yük açısından fark yok. Klima kompresörü devreye girdikten sonra fan hızı ile kompresörün bindirdiği yük arasında bir ilişki olacağını düşünmüyorum. Kompresör ya devrededir yük bindiriyordur, ya devrede değildir bindirmiyordur. Ha şu olabilir fan hızı artırdıkça daha çok elektrik çekeceği için şarj dinamosu üzerinden bir miktar fazla yük bindirme olabilir ama bu çok minimal bir yüktür motora.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Sıcak havadaki oksijenin az olmasından dolayı güç kaybı yaşadağındandır bence bu durum. Yoksa klimanın ekstra güç çekmesi değildir.

Bir de klimanın 1.kademe yada son kademe çalışması arasında motora bindirdiği yük açısından fark yok. Klima kompresörü devreye girdikten sonra fan hızı ile kompresörün bindirdiği yük arasında bir ilişki olacağını düşünmüyorum. Kompresör ya devrededir yük bindiriyordur, ya devrede değildir bindirmiyordur. Ha şu olabilir fan hızı artırdıkça daha çok elektrik çekeceği için şarj dinamosu üzerinden bir miktar fazla yük bindirme olabilir ama bu çok minimal bir yüktür motora.
Bende sizin gibi dusunuyorum ama
Klima 2 kademede anlik tuketime bakin
Birde 4 kademede bakin Cok ufaktan fark oluyor

NightShadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Klima ile birlikte silkelenme

Ya öyle çok rahatsız edici bir durum değil kanaatimce ve araç ilk çalıştırıldığında hemen klimaya abanılırsa çok silkeliyor ondan sonra pek bir şey yok

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:

Senin dediklerin mantıklı ve genel geçer olan durum ancak bu araçlarda dediğim gibi bir detay farkettim ve tam olarak emin de değilim işte, bu araçlarda aşırı sıcaklardaki güç kaybı çok ciddi seviyede değilken klimanın dediğim etkisi dikkat çekici..

tunc1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Klima acilinca titremesi icin gorusmeler devam ediyor yanliz servislerde program var minimum seviyeye dusuyor en azindan program ile azaltilabilir