Katsayı farkının kalkmasına Danıştay Freni!

dreamin34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış anlaşılma var gibi. Elbetteki okullar arasındaki imkanlar ayrıdır, ama müfredat programı aynıdır. Yani aynı branşta eğitim veren bütün okullarda okutulan dersler aynıdır.

müfredat farklıdır tabi savaş abi sözel bölümle sayısal bölüm gibi anadolu öğretmen lisesi fen lisesi öğrencisi daha çok sayısal ders görür veya öğretmenlerden sözel olanlar sözel ama imamhatiplilerden yada meslek liselilerden mesleki dersler dışında mat. biyoloji fizik kimya daha az görür ama sağlam ders müfredatına sağlam okullarda var demek istemiştim ben.

ibrahim hocam ben bişey yazıyorum cevap yazıyosun sonra cevap yerine gitmiştir diyosun sonrada üstüne alınma diyosun eyvallah yolun açık olsun ;)

fatih doğru diyosun sen bilgisayar bölümünü oku sadece bilgisayar öğretmeni olma imkanın olsun fen lisesi öğrencisi her istediğini olabilirken sen 30 mat çöz gir oda senle aynı imkanda olsun oda girsin aynı bölüme inş. düzelir öss sistemi (nasıl olacaksa) :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Genel anlamda bir şey belirtmek istiyorum. Birileri iyi olduğunu düşünerek birşeyler yapıyor ama daha sonra ortaya bir sürü mağdur çıkıyor. Kararlar alınırken çok iyi analizler yapılsa daha iyi olmaz mı? Her alınan kararlar neticesi elbette ki bazı kişiler mağdur olacaktır, herkesi aynı anda memnun etmek imkansızdır. Gönül isterdi ki kararlardan memnun olan kesim çok çok fazla, mağdur olan kesim hiç denecek kadar az olabilse.

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öyle imam hatiplerde var ama bilmiyosunuz demekki mesela tuzla meslek lisesi süper bi lise teknik olarak eğitim olarak herşeyiyle süper bi lise girmekde kolay değil sınavlara giriyosun anadolu lisesine girebileceğin puanlarla giriyosun istanbulda kendini kanıtlamış bi lise

dünya kadar anadolu lisesi var... ben ne yazmışım fen lisesi demişim... ankara fen veya adam gibi bir fen lisesinin puanı ile normal bir anadolu lisesinin puanı arasında uçurum vardır... girmenin kolay zor olması kişiden kişiye değişebilir tabi... ama adam gibi bir fen lisesinin eğitimi ilede imam hatipdeki fen,matematik eğitimini karşılaştırmak için bu konuya objektif olarak bakmamak lazım...

dreamin34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dünya kadar anadolu lisesi var... ben ne yazmışım fen lisesi demişim... ankara fen veya adam gibi bir fen lisesinin puanı ile normal bir anadolu lisesinin puanı arasında uçurum vardır... girmenin kolay zor olması kişiden kişiye değişebilir tabi... ama adam gibi bir fen lisesinin eğitimi ilede imam hatipdeki fen,matematik eğitimini karşılaştırmak için bu konuya objektif olarak bakmamak lazım...

illaki vardır hocam bide öğrenci faktoriyeli var şimdi imam hatipe meslek lisesine giden öğrenciler çok başarılı olanalr değil arasında gerçekten fen lisesindeki öğerncilerden daha başarılıları var ama istisna işte fen lisesine giden çocuk 1. sınıftan beri hep takdirler getiren çalışkan öğrencidir lisedede öğrenci ne kadar soru çözer başarılı olursa öğretmende o kadar zorlanır kendiside ders çalışır ve daha zor sorularla öğrencileri daha ağır bi tempoya sokar die düşnüüyorum ki öledir heralde

düz liselerde süper liselerde yabancı dilden mezun olanlar her bölümü seçebiliyo mesela buda saçma bence onlarında sadece yabancı dil üzerine okumaları lazım (kız arkadaşım yabancı dil mezunu liseden şimdi ankara üni. hemşirelik okuyo 4. sınıf :) )

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese okudukları derslerin yanında hukuk dersi de vermişler anlaşılan. Herkes Danıştay'ın kararını irdeleyebiliyor. Açaba bu konuda atıp tutanların kaç tanesi anayasanın ilgili maddelerini okudu? Kaç tanesi geçmiş Danıştay içtihatlarını inceledi?

Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz. Hukukta kararlar insanları memnun etmek için verilmez. Verilen her karardan yarar gören de çıkar zarar gören de. Ama mahkemelerin görevi kanunları uygulamaktır. Kanunda yaptırımı belli olan bir eylemi siz insanlara iyi gözükmek için veya başka sebeplerle değişik yaptırımlarla cezalandıramazsınız.

Burada bir adaletsizlik var olduğunu düşünüyorsanız o adaletsizliği giderecek kanun değişikliklerini yaparsınız, mahkemeler de o değişiklikleri uygulamak durumunda kalırlar.

imam hatip lisesini tercih eden (ben 1998 senesinde liseyi bitirdim, 15 yaşında ne olmak istediğime karar vermek ve bölüm seçmek zorundaydım, tercihimi yaptım yani maalesef o yaşlarda tercih yapmak zorunda bırakılıyorsunuz, kararın yanlış olması durumunda da bir şans daha verilmiyordu) veya meslek lisesine gidenler de maalesef bir tercih yapmışlar, onlar o tercihleri yaparken gözönüne alınanlar neydi bilemiyorum, ama bir imam hatip lisesi öğrencisinin orayı tercih etme sebebinin din ile ilgili eğitim almak olduğunu düşünüyorum, bu tercihi yaptıktan sonra da, biz nasıl değiştiremediysek ve sonuçlarına katlandıysak sonuçlarına katlanması gerektiğini düşünüyorum.

Hayat hep kararlar ve tercihler üzerine kuruludur, yaptığınız bir tercih sonraki yaşamınızı şekillendirir bu tercih yanlışsa da yapacak birşey yoktur insanın her zaman ikinci bir şansı olmaz.

gizli belgelerin ortalıkta dolaşması da hakikaten düşündürücü.

yorum yapanların yaşlarına baktığımız zaman da kendilerini bildi bileli aynı iktidarı gördükleri için değerlendirme yapma, kıyaslama veya eleştirme imkanlarının kısıtlı olduğunu düşünüyorum.

tekrar belirtmek istiyorum bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz..

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kat sayıyı yapanda zamanında yöktü şimdide değiştiren yök o zamandan bu zamana ne değiştide yökün kararlarına saygı duyulmuyo__???

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese okudukları derslerin yanında hukuk dersi de vermişler anlaşılan. Herkes Danıştay'ın kararını irdeleyebiliyor. Açaba bu konuda atıp tutanların kaç tanesi anayasanın ilgili maddelerini okudu? Kaç tanesi geçmiş Danıştay içtihatlarını inceledi?

Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz. Hukukta kararlar insanları memnun etmek için verilmez. Verilen her karardan yarar gören de çıkar zarar gören de. Ama mahkemelerin görevi kanunları uygulamaktır. Kanunda yaptırımı belli olan bir eylemi siz insanlara iyi gözükmek için veya başka sebeplerle değişik yaptırımlarla cezalandıramazsınız.

Burada bir adaletsizlik var olduğunu düşünüyorsanız o adaletsizliği giderecek kanun değişikliklerini yaparsınız, mahkemeler de o değişiklikleri uygulamak durumunda kalırlar.

imam hatip lisesini tercih eden (ben 1998 senesinde liseyi bitirdim, 15 yaşında ne olmak istediğime karar vermek ve bölüm seçmek zorundaydım, tercihimi yaptım yani maalesef o yaşlarda tercih yapmak zorunda bırakılıyorsunuz, kararın yanlış olması durumunda da bir şans daha verilmiyordu) veya meslek lisesine gidenler de maalesef bir tercih yapmışlar, onlar o tercihleri yaparken gözönüne alınanlar neydi bilemiyorum, ama bir imam hatip lisesi öğrencisinin orayı tercih etme sebebinin din ile ilgili eğitim almak olduğunu düşünüyorum, bu tercihi yaptıktan sonra da, biz nasıl değiştiremediysek ve sonuçlarına katlandıysak sonuçlarına katlanması gerektiğini düşünüyorum.

Hayat hep kararlar ve tercihler üzerine kuruludur, yaptığınız bir tercih sonraki yaşamınızı şekillendirir bu tercih yanlışsa da yapacak birşey yoktur insanın her zaman ikinci bir şansı olmaz.

gizli belgelerin ortalıkta dolaşması da hakikaten düşündürücü.

yorum yapanların yaşlarına baktığımız zaman da kendilerini bildi bileli aynı iktidarı gördükleri için değerlendirme yapma, kıyaslama veya eleştirme imkanlarının kısıtlı olduğunu düşünüyorum.

tekrar belirtmek istiyorum bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz..

:good::good::good:

kesanlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar neden herkes katı kurallar çerçevesinde konuşmuş anlayamadım. kimsenin birbirinden korkmasına, düşündükleri için karşısındakini suçlayıp aşağılamasına gerek yok. konu gayet açık ve net aslında. birileri mağdur ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar. ve bu birileri ülkemizin gençleri.
meslek liseli sanayide çalışsın yada imamhatipe giden imam olsun gibi bir yaklaşımı anlamakta zorluk çekenlerdenim bende. Türkiyenin gerçeklerini bi kenara bırakalım bomboş bir beyinle şunu bi düşünelim. ben bir baba olarak oğlumun dinini öğrenmesini dinine bağlı bir birey olarak büyümesini istiyorum. bunu başarabilmek adına dini eğitimin diğerlerinden fazla olduğu bir okulu seçmek gayet tabii hakkım. peki beni ya din yada diğer meslekler diye seçmek zorunda bırakan sisteme isyan etmemem nasıl mümkün olabilir? yada diğer boyutundan bakalım olaya. ben oğlumun dinine bağlı olmasını istemiyorum çünkü özgür bir birey olarak tanrı inancını kabul etmiyorum. bu durumda oğlumun din dersi görmesinide istemiyorum ama mevcut sistem zorunlu olarak oğluma din dersi veriyor. benim bunu istememe hakkımı devlet nasıl elimden alabiliyor? bunuda anlamakta zorluk çekiyorum. LAİK devlet tanımı tamda burada devreye girmesi gerekmiyormu? Devlet bana inancım yada inançsızlığım dolayısıyla bir dayatmada bulunamamalı. ister yaşarım dinimi ister yaşamam. başkasının haklarını çiğnemediğim sürece devletin bana bir dayatmada bulunmamasını istemek en doğal hakkım olmalı?

(Olayın özü imamhatipler olduğu için ordan örnekler verdim. sanırım herkes bu konuda hemfikirdir. meslek liselilerle aslında kimsenin bi derdi yok. olay imamhatiplerden kaynaklanarak bu konumlara taşındı ve şimdide uzayıp gidiyor.)

Ayrıca bu durumun dünyada başka örneklerini bilen varsa yazarsa çok sevinirim. sanıyorum bu konudada dünyada tekiz. tüm olumsuz konularda olduğu gibi. eğitim sistemimiz malesef çarpıklıklarla dolu ve her gelen hükümet bunu kendi düşünce yapısına göre şekillendirmek üzere konumlanmış durumda gözüküyor. imamhatipi istemeyen önüne bir engel koyuyor diğeri geliyor onu açmak için engelleri aşmaya çalışıyor ama bu arada oda başka bi yere takoz koyuyor. bu şekilde mi olmalı olması gerekenler?!

Hükümetlerin dini inanç ve inançsızlıklarını eğitim sistemine yansıtmadan Özgür ve Dürüst bireyler yetiştirmenin yollarını aramalarını ümit ediyor ve tartışmada birbirine saygılı olmanızı rica ediyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sevgili Abdullah kardeşim, bizim ülkemizdeki uygulamaların birçoğunun dünyada zaten eşi ve benzeri yok ki. Herşeyin en iyisini güya biz yapıyoruz ama bizim uygulamalarımızı örnek olarak alan başka bir ülke de bilmiyorum. Bizim siyasi liderlerimiz muhalefetteyken atarlar tutarlar, iktidara gelince de eleştirdikleri olaylara, konulara yenilerini de ekleyerek vatandaşın anasını daha fazla ağlatırlar.

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
illaki vardır hocam bide öğrenci faktoriyeli var şimdi imam hatipe meslek lisesine giden öğrenciler çok başarılı olanalr değil arasında gerçekten fen lisesindeki öğerncilerden daha başarılıları var ama istisna işte fen lisesine giden çocuk 1. sınıftan beri hep takdirler getiren çalışkan öğrencidir lisedede öğrenci ne kadar soru çözer başarılı olursa öğretmende o kadar zorlanır kendiside ders çalışır ve daha zor sorularla öğrencileri daha ağır bi tempoya sokar die düşnüüyorum ki öledir heralde

düz liselerde süper liselerde yabancı dilden mezun olanlar her bölümü seçebiliyo mesela buda saçma bence onlarında sadece yabancı dil üzerine okumaları lazım (kız arkadaşım yabancı dil mezunu liseden şimdi ankara üni. hemşirelik okuyo 4. sınıf :) )

bu konuda haklısın... ama birde şu var... devlet okulunda ne kadar ingilizce öğrenildiği biliniyor... yabancı dil seçenlerde genelde o lisede dile yatkın olan çocuklar oluyor... ama daha sonra gidip öss'de kolej mezunu olup çocukluktan beri iyi derecede ingilizce veya herhangi bir dil ile bilenlerle yarışınca afallıyorlar... çünkü kendi liselerinde başarılılar dil konusunda ama yarıştıkları insanların eğitimi çok farklı... benim kuzenimde dilden mezundu o zamanlar yoktu her dalı seçme... dışarıdan 1 lise daha bitirdi ünv girebilmek için...