Kapılardan gelen gıcırtı

karatoprak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar

Özellikle tümseklerden geçerken arka kapılardan gıcırtı geliyor.
Bazı arkadaşlar kapı lastiklerini gliserinle sil dediler, diğer bazıları ise pudra ile.
Nedir işin naslı? Nasıl kurtulurum bu gıcırtılardan?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

burebista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu kapı gıcırtıları opelde kronik sorun ben servise götürmüştüm yağlayıp ayar çekmişlerdi kapılara sadece yağlamak sorunu çözer mi onu bilemem

drayuksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece opel de değil ford'ta da var aynı sorun moral bozmak gibi olmasın ama hiç bir şey kesin çözüm olmuyor

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kapı menteşeleri zamanla yataklarını aşındırıp gevşeyecek ve kapı yatağı üzerinde 0,5 milim de olsa hareket etmeye başladığında bu gıcırtı duyulacaktır.

pudra veya yağlama ile elde edilen çözüm de sık sık açılıp kapanma veya temizlenmeden dolayı etkisini yitirdiğinde yine bu sesi duyacağız.

kapı menteşelerinde oluşan bu boşluğu gidermenin yollarını aramak gerekir.

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çoğu kişi bu olaya "olur o kadar diyor" ama ben öyle düşünmüyorum. bende hala yok bu problem ama eminim eninde sonunda olacak. duyduğumda ise inanmamıştım. sonradan öğrendikki kronikmiş. böyle saçmalık olurmu yav, reno 12 mi bu arabalar yada tata, samand vs? rezalet, tek kelimeyle rezalet yani.

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bakımsızlıktan oluyo bunlar. ben apartmanda oturuyorum, evin önüne denk gelen yer apartmanın park yeri ve hep arabayı oraya park ediyoruz, meydanlık bi yer ve herkesin balkonunun, gözünün önü. balkond otururken sürekli bakar dururum oraya ve 5 yıldır hiç kimsenin bırak kaputu açıp bakmasını, şöyle bir lastiklere baktığını bile görmedim. bi de komşuluk az zaaten. ben araçla çok ilgiliyim, forumdan bilenler bilir, yapmadığım şey kalmadı ama bunların tümünü müstakil olan baba evinde yapabiliyorum. neden ...? çünki apartman önünde yukarıda anlattığım nedenden dolayı ben de lastiklere bile bakmaya çekiniyorum çünki, millet görmedik filan der şimdi 10 senelik arabayı aldı, başı göğe erdi, görmedik falan filan.

arada muhabbetlerde yeri denk gelince soruyorum ya da konuyu açıyorum birşeyler yapmaktan filan. ve davranışları gibi lafları da aynı. aynen şöyle;
-ben anlamam abicim. ben o işlerden anlamam. o benim işim değil.
-ben yapamam. sadece kontağı çevirir giderim o kadar.
-valla zamanı gelince götürüyoruz servise ne gerekiyosa yapıyolar, veriyoruz şu kadar para, olup bitiyor.
-valla arabada bi sorun var usta çok para istedi (sorun dediği şey aslında değil) olmazsa satarız olur biter.
-yaw gittiği yere kadar kullanırız soora satarız, bakarız bişeyler.

ve bu böyle uzayıp gider.

servis senin kapı menteşelerini ne kadar yağlar. bu çözüm yolları böyle nereye kadar gider bilmem ama kapı menteşelerinin yağsız kaldıklarından daha çabuk aşınıp böyle ses yapacaklarını ve fırsat buldukça yağlanmaları gerektiğini bilirim.

karatoprak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler arkadaşlar,

lakin arka kapılar gıcırdıyor.
arabam 2004 model ama arka kapılar toplamda 100 kere açılıp kapanmamıştır belkide :)
o yüzden menteşelerin aşınmış olması pek mümkün gelmedi bana.

aslında pudra ile yada gliserin ile silerek deneyebilirim, fakat, kapı lastiklerin daha sonra ozelliğini yitirmelerinden çekiniyorum.

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bakımsızlıktan oluyo bunlar. ben apartmanda oturuyorum, evin önüne denk gelen yer apartmanın park yeri ve hep arabayı oraya park ediyoruz, meydanlık bi yer ve herkesin balkonunun, gözünün önü. balkond otururken sürekli bakar dururum oraya ve 5 yıldır hiç kimsenin bırak kaputu açıp bakmasını, şöyle bir lastiklere baktığını bile görmedim. bi de komşuluk az zaaten. ben araçla çok ilgiliyim, forumdan bilenler bilir, yapmadığım şey kalmadı ama bunların tümünü müstakil olan baba evinde yapabiliyorum. neden ...? çünki apartman önünde yukarıda anlattığım nedenden dolayı ben de lastiklere bile bakmaya çekiniyorum çünki, millet görmedik filan der şimdi 10 senelik arabayı aldı, başı göğe erdi, görmedik falan filan.

arada muhabbetlerde yeri denk gelince soruyorum ya da konuyu açıyorum birşeyler yapmaktan filan. ve davranışları gibi lafları da aynı. aynen şöyle;
-ben anlamam abicim. ben o işlerden anlamam. o benim işim değil.
-ben yapamam. sadece kontağı çevirir giderim o kadar.
-valla zamanı gelince götürüyoruz servise ne gerekiyosa yapıyolar, veriyoruz şu kadar para, olup bitiyor.
-valla arabada bi sorun var usta çok para istedi (sorun dediği şey aslında değil) olmazsa satarız olur biter.
-yaw gittiği yere kadar kullanırız soora satarız, bakarız bişeyler.

ve bu böyle uzayıp gider.

servis senin kapı menteşelerini ne kadar yağlar. bu çözüm yolları böyle nereye kadar gider bilmem ama kapı menteşelerinin yağsız kaldıklarından daha çabuk aşınıp böyle ses yapacaklarını ve fırsat buldukça yağlanmaları gerektiğini bilirim.

dediğin dogru..bende bayrampaşa da oturuyorum ve durumumuz aynı...ama ben hafta bir arabamı iç dış temizlerim.hep pırıl pırıl dolaşırım:D..kimsede umrumda degil valla. 25-30 milyar para verecez sonrada bakmayacagız.olmaz öyle şey.ne derlerse desinler. umrumda degil vallla :hıh:

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler arkadaşlar,

lakin arka kapılar gıcırdıyor.
arabam 2004 model ama arka kapılar toplamda 100 kere açılıp kapanmamıştır belkide :)
o yüzden menteşelerin aşınmış olması pek mümkün gelmedi bana.

aslında pudra ile yada gliserin ile silerek deneyebilirim, fakat, kapı lastiklerin daha sonra ozelliğini yitirmelerinden çekiniyorum.

özelliğini yitirmez, tam tersi ömrü uzar. aynı şey buzdolabı için de geçerli. dolabın lastiğini ayda 1 nemli bezle silip pudra ile muamele sonucu %15 elektrik tasarrufu sağlanıyormuş, ömrü de uzuyormuş lastiğin. geçen gün tv da anlatıyordu biri. bu arada menteşeye pudra ne işe yarar?? gress ile yağlanmıyormu o?

astra bor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim ön kapılarda da aynı sorun vardı.menteşenin takıldığı yer zamanla aşınmış. açıp kapama esnasında ses çıkarıyordu( kademeli açıp kapamalarda)ustada geçici olarak menteşenin tam ortasına kalın vida soktu, görüntü çirkin ama sesi anında kesti. sonra bir ara gidip kapı sökülecek. menteşenin takıldığı yer dolgu yapılacak veya yenisiyle değiştirilecek. boyanacak, kapı tekrar takılacak. baya uzun iş olduğu için şimdilik vidayla kullanıyorum