kalorifer fanı çalışmıyor...

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2003 model astra g aracımın kalorifier fanı durup dururken bozuldu,fanı değişik kademelere getirmeme rağmen hiçbir şekilde üflemiyor.hafta sonu biraz fazla kullandım yandı mı acaba? Belirgin bi yanık kokusu da almadım oysa,bi kaç değişik koku geldiği oldu gerçi..
ne dersiniz,neden durup dururken çalışan şey çalışmaz olur_?

ufuk19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2003 model astra g aracımın kalorifier fanı durup dururken bozuldu,fanı değişik kademelere getirmeme rağmen hiçbir şekilde üflemiyor.hafta sonu biraz fazla kullandım yandı mı acaba? Belirgin bi yanık kokusu da almadım oysa,bi kaç değişik koku geldiği oldu gerçi..
ne dersiniz,neden durup dururken çalışan şey çalışmaz olur_?

Öncelikle sigortalarını kontrol et. 98 Astra CD de 2 veya 35 nolu sigorta yerleridir. Sigortaların sağlam ise kalorifer fanını çalıştıran rezistans var. Onun içerisindekidiyot yanmıştır. Orjinalini Cengiz 60 TL ye satıyor.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle sigortalarını kontrol et. 98 Astra CD de 2 veya 35 nolu sigorta yerleridir. Sigortaların sağlam ise kalorifer fanını çalıştıran rezistans var. Onun içerisindekidiyot yanmıştır. Orjinalini Cengiz 60 TL ye satıyor.
kaloriferin sigortası kaputun altında direksiyonun teybin sigortalarının olduğu yerdeki sigorta panelindeyse orayı kontrol ettim,yanan eden yoktu..başka bir yerde daha sigorta paneli varsa bilemem..
bu arada fanı açınca üflemese de,içerden vınnnnn diye ses geliyor..hani bobine elektrik verilir de,vınnnlar ya,ona benzer,sanırm bobini yanmış fanın..

ufuk19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bakabilceğin başka sigorta paneli yok. Fan moturunda bir problem var o zaman.Ölçü aletin varsa fan moturana elektrik gelip gelmediğini ölçebilirsin. Elektrik gelipte çalışmıyorsa bilki Fan Motorun yanmış.

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com
kaloriferin sigortası kaputun altında direksiyonun teybin sigortalarının olduğu yerdeki sigorta panelindeyse orayı kontrol ettim,yanan eden yoktu..başka bir yerde daha sigorta paneli varsa bilemem..
bu arada fanı açınca üflemese de,içerden vınnnnn diye ses geliyor..hani bobine elektrik verilir de,vınnnlar ya,ona benzer,sanırm bobini yanmış fanın..

astra f lerde fan moturu nerede acaba ??

benim araçtada 1234 bütün kademelerde deniyorum ama hiç hava üflemiyor.

fatihkutlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra f lerde fan moturu nerede acaba ??

benim araçtada 1234 bütün kademelerde deniyorum ama hiç hava üflemiyor.

Hocam astra f lerde fan motoru kaputu açın ön camın altında cam suyunu süzen enlemesine bi plastik var onu da sağa sola çekin ve çıkarın, kolay kırılaan bi parça değildir, Çıkarınca içeride normalde beyaz olması gereken ama sizde siyah renkte olan bi filtre göreceksiniz :) o filtre pislikten siyahlaşmış olmalı büyük ihtimal, O filtrenin altında fan motoru var.. Bu arada benim de kaloriferin fanına baktım az önce 3 ve 4 numaralı çalışmıyor,, 1 ve iki çalışıyor acaba sorun nerede? rezistans diye düşünüyorum ama emin değilim.. sanayiye falan gitmeden kendimiz yapamazmıyız?

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım araç dijital klima..fan bi çalışıyor bi çalışmıyor kafasına göre takılıyor..motorda arıza yok o sağlam..usta ECC denilen elektronik kontrol ünitesinde arıza olabileceğini ama bunun çok sık arıza yapan bir parça olmadıgını söyledi..
bi fikri olan var mı,fan evelden ara ara çalışırdı son zamanlarda hiç çalışmadı,elektronik bi temassızlık var ama,nerden olabilir_?

bozdagli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı iki sene önce ilk aldığımda benim aracın fanları da sıkıntılıydı. fan kademe anahtarını çevirdiğimde bazen çalışıp bazen çalışmıyordu. hatta çalışırken kapatıp hemen tekrar açtığımda çalışmıyordu. bir süre gittikten sonra açtığımda bazen çalışıyordu. yetkili servise gittim fan motoru değişecek dedi. fiyat 330 tl. kalsın dedim. sonra kendim söktüm fan motorunu.nasıl süküleceğini Mokia isimli arkadaş forumda anlatmış, konusu var. ordan öğrendim sağolsun. motoru söktükten sonra onunda içini açtım bobinlerine kadar. benim motorun sorunu şuydu. motorun içinde iki tane kömür papuç var. bunlar elektriği dönen bobinin bakır levhalarına iletir. yani motor döndükçe bu kömürler sürekli onlara temas eder. uzun süre sonunda levhaların etrafı simsiyah olmuş bakır kısmı gözükmüyor bile. bu yüzden kömürler bazen temas ediyor bazen edemiyor. onları ince zımpara ile temizledim bir güzel, kömürlerin yataklarını yağladım çok güzel çalışıyor 2 yıldır. ama sökmesi takması zahmetli biraz zahmetli bir iş. eliniz yatkınsa bu işlere siz de yaparsınız belki. ama çok anlamam diyorsanız motoru sadece yerinden söküp bir elektrik motoru tamircisine veya bobinaj ustasına götüründerim. o zamanlar fan motoru 185 tl idi internette.

Son düzenleme:

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı iki sene önce ilk aldığımda benim aracın fanları da sıkıntılıydı. fan kademe anahtarını çevirdiğimde bazen çalışıp bazen çalışmıyordu. hatta çalışırken kapatıp hemen tekrar açtığımda çalışmıyordu. bir süre gittikten sonra açtığımda bazen çalışıyordu. yetkili servise gittim fan motoru değişecek dedi. fiyat 330 tl. kalsın dedim. sonra kendim söktüm fan motorunu.nasıl süküleceğini Mokia isimli arkadaş forumda anlatmış, konusu var. ordan öğrendim sağolsun. motoru söktükten sonra onunda içini açtım bobinlerine kadar. benim motorun sorunu şuydu. motorun içinde iki tane kömür papuç var. bunlar elektriği dönen bobinin bakır levhalarına iletir. yani motor döndükçe bu kömürler sürekli onlara temas eder. uzun süre sonunda levhaların etrafı simsiyah olmuş bakır kısmı gözükmüyor bile. bu yüzden kömürler bazen temas ediyor bazen edemiyor. onları ince zımpara ile temizledim bir güzel, kömürlerin yataklarını yağladım çok güzel çalışıyor 2 yıldır. ama sökmesi takması zahmetli biraz zahmetli bir iş. eliniz yatkınsa bu işlere siz de yaparsınız belki. o zaman fan motoru 185 tl idi internette.
anladım acaba benım motorda mı sıkıntı var_? zira çalışırken de kıy kıy kıyyy diye sürtme sesi geliyor,şikayetlerimiz aynı..bazen çalışma bazen çalışmama..Bu arada fanın kademesini arttırınca hızlı döndüğünden ses kesiliyor,kömürlerin bitme durumu var mı acaba..sürekli sürttüğünden_?

bozdagli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benimki dijital klima değil. kademeyi çevirince çalışır, geri çevirince durur. ama dediğim gibi kömürlerin bazen temas etmeyen yerine denk geldiğinde çalışmıyordu. bir süre hareket ettiğimde titreşimden dolayı hafif döndüğünde sanırım bu sefer temas eden yere geliyordu çalışıyordu. senin sorun dijitalden dolayı farklı da olabilir bilemem ama aynı gibi. kömürler zamanla aşınıyor tabi ama çok hızlı aşınan birşey değil. benimki 2000 model ama kömürler hala yeterince uzundu. dediğim gibi motor içinden çok anlamam diyorsanız motoru sadece yerinden söküp bir elektrik motoru tamircisine veya bobinaj ustasına götürün derim.