hangi yağı koymalıyım

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar. Her seferinde yağ değişim zamanı farklı sorular soruyorum kusura bakmayın. Şimdiki sorum Serviste aracıma 5 - 30 gm yağ koydular. bende yaklaşık 8000 km dir sürüyorum. Yağ eksiltme yok. Şimdi yağı değişmek istiyorum. Kaliteli yağ olsun istiyorum. Mobilin sitesinde aşağıdakiler yazıyor.
Mobil 1 Newlife 0 - 40 mı Mobil super 3000 x1 5 -40 mı koyayım.
ayrıca Mobil ESP ve newlife farkı ne? Castrolu da mobil üretiyormuş diye duydum.
Onun dışında 0-40 koysam yağ yakmaya başlar mı?
Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum.
Teşekkürler

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arac cdti mi ?

şayet cdti ise birkaç şey karalamak isterim

arkadaşımın 111. yıl corsa d sine serviste 10 40 yağ koymuşlar 2 kez. sonra özel servis 5-40 koymuş.. bana sordu ne koyalım bu motora diye. araç cdti.

ALINTI

Dip not : Aracinda daha once hic bir zaman 0-40 yada 5-40 gibi cok ince yag kullanmayan arkadaslar bu yaglara gecisi yavas yavas yapmak zorundalardir. 10-40 dan 0-40 direk gecilmez, once 5-40 sonra 0-40 seklinde olur, aksi takdirde kalin yaga alisan motor kadeh, subop vs vurarak ses yapar. Benim tavsiyem aracta kullandiginiz yagi bir kez secin ve onu degistirmeden aracin tum hayati boyuca bu yag ile devam edin diye bir alıntı var forumun birinde..

bizim konumumuzda 10-40 ==>5-40 konulduğu için 0 40 a geçtik tam sentetik. mobil 1.. cok fark etti ses olarak..

turbo ömrü için kaliteli yağ, yağ filtresi ve orjinal hava filtresi kullanılmalı zaten biliyorsunuz

Son düzenleme:

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar. Her seferinde yağ değişim zamanı farklı sorular soruyorum kusura bakmayın. Şimdiki sorum Serviste aracıma 5 - 30 gm yağ koydular. bende yaklaşık 8000 km dir sürüyorum. Yağ eksiltme yok. Şimdi yağı değişmek istiyorum. Kaliteli yağ olsun istiyorum. Mobilin sitesinde aşağıdakiler yazıyor.
Mobil 1 Newlife 0 - 40 mı Mobil super 3000 x1 5 -40 mı koyayım.
ayrıca Mobil ESP ve newlife farkı ne? Castrolu da mobil üretiyormuş diye duydum.
Onun dışında 0-40 koysam yağ yakmaya başlar mı?
Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum.
Teşekkürler

Arkadaşım, yağ olayını bir aydan fazla bir süredir araştırıyorum. Emin ol envai çeşit yağ, fiyatları, bizim araçların spesifikasyonlarını karşılayıp karşılamadıklarını, kalite olarak belirtilen bazı yağların, bazı durumlarda çıkardığı sıkıntıları çok net ve iyi biliyorum. Geçen gün bu konuyu kafamdan silmek için aniden sipariş verdim, araştırmalarım sonucu, link aşağıda...

http://www.hepsiburada.com/liste/li...ils.aspx?productId=otson1193&categoryId=26005

Sonra, özellikle içimizde kalitesiz diye bi yer edinmiş olan GM yağ ile ilgili şikayet aradım. Açıkçası elle tutulur bir şikayet de pek bulamadım. Aracımda da yağ eksiltme konusu kesinlikle yok çok şükür, dizel astra.... Sonra yağ markası ve viskozitesini değiştirmenin pek iyi olmayacağına, Gm yağının da eğer ki aracın motor özelliklerini karşılamasa koskoca firma tarafından üretimine izin verilmeyeceğine kanaat getirdim. Gerekirse yüz bin km üzerinde yol yapmış ve GM yağdan herhangi bir sıkıntı yaşamamış insanların tecrübelerini aktaran yorumlar ekleyebilirim.

Tabi beni bu konuya en son ikna eden durum, şu anda BP dolum tesislerinde görev yapan ve Castrol yağları bizzat dolduran bir akrabamın, 'Motor yağı mı? Hangisi en uygunsa onu al, her serinin farklı tankları yok, birçok yağ serisinin dolum tankları aynı, sadece etiketleri farklı, güven bana' demesi oldu. Sonra 125 liraya gelecek olan yağı iptal edip, GM orjinal yağımı 50 tl ye aldım, gönül rahatlığıyla da gözüm gibi baktığım aracıma doldurucam... Kolay gelsin...

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile yag ile ilgili ilk rakam kış mevsimi viskosite (akıcılık incelik) diğeri yaz mevsimi viskosite miktarını tarif ediyormuş..

İzmir için 10 /30 uygunmudur?

10/ 40 kullandım hep.. Ancak burada öğreniyorum ki 10/30 yağ 10/40 dan daha uzun ömürlü imiş... Doğru mu?

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile yag ile ilgili ilk rakam kış mevsimi viskosite (akıcılık incelik) diğeri yaz mevsimi viskosite miktarını tarif ediyormuş..

İzmir için 10 /30 uygunmudur?

10/ 40 kullandım hep.. Ancak burada öğreniyorum ki 10/30 yağ 10/40 dan daha uzun ömürlü imiş... Doğru mu?

İkisi de yarı sentetik olduğundan ömür farkları olmayacaktır. Tam sentetik yağlar 0 ve 5 viskozitedeki yağlardır. 0 30/ 0/40 5/30 5/40 gibi yağlar tam sentetik yağlardır ve 15000 kmde bir değişim öngörülmektedir.

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bana kalırsa aracınızdaki motor için hangi yağ öneriliyorsa ona devam edin. eğer 5-30 kullanmışsa fabrika gm veya muadili 5-30 yağ kullanın

yakupderin

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
dizel 5-30 benzinli 10-40 marka olarak mobil -castrol

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi durum şöyle son bakımlarda 5-40 Castrol edge TDI motor yağı. Sonra 10-40 Gm , En sonda 5-30 Gm motor yağı koyuldu. Aracın bakımı olalı 8000 km doldu. Serviste 10000 dolsun sonra yağı değiştir dediler GM 5-30 kaliteli yağdır sıkıntı çıkarma dedi tanıdık. Bende 10 bin dolup yağ değişene kadar 12 bin de komple bakıma gireyim diye düşünüyorum. Yağ olarak da GM değilde Mobil 1 in sitesinde önerilen 0-40 Newlife motor yağını düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?