hangi yağı koymalıyım

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi durum şöyle son bakımlarda 5-40 Castrol edge TDI motor yağı. Sonra 10-40 Gm , En sonda 5-30 Gm motor yağı koyuldu. Aracın bakımı olalı 8000 km doldu. Serviste 10000 dolsun sonra yağı değiştir dediler GM 5-30 kaliteli yağdır sıkıntı çıkarma dedi tanıdık. Bende 10 bin dolup yağ değişene kadar 12 bin de komple bakıma gireyim diye düşünüyorum. Yağ olarak da GM değilde Mobil 1 in sitesinde önerilen 0-40 Newlife motor yağını düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?

Öncelikle dizel araca 10 40 yağı neresi koyduysa bir daha oraya uğramamanı tavsiye ederim. İkincisi, çok fazla değişkenlik olmuş, motora ilk etapta bir flush(özel sıvılı temizleme) yaptırmanı öneririm. Ondan sonra bence 5 30 dan devam etmen daha mantıklı olacaktır. Eğer aracın 70 80 bin km nin üzerinde ise 0 40 yağa geçmen motorun durduk yere yağ yakmasına sebep olabilir. Kış aylarında bunu pek hissetmezsin ama yaz geldiğinde de ne oluyor dersin. O nedenle, iyi bir flush sonrası GM 5 30 yağ motoru kendine getirecektir.

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle dizel araca 10 40 yağı neresi koyduysa bir daha oraya uğramamanı tavsiye ederim. İkincisi, çok fazla değişkenlik olmuş, motora ilk etapta bir flush(özel sıvılı temizleme) yaptırmanı öneririm. Ondan sonra bence 5 30 dan devam etmen daha mantıklı olacaktır. Eğer aracın 70 80 bin km nin üzerinde ise 0 40 yağa geçmen motorun durduk yere yağ yakmasına sebep olabilir. Kış aylarında bunu pek hissetmezsin ama yaz geldiğinde de ne oluyor dersin. O nedenle, iyi bir flush sonrası GM 5 30 yağ motoru kendine getirecektir.

Selam

Flush konusunu biraz acar mısınız nasıl oluyo ?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi durum şöyle son bakımlarda 5-40 Castrol edge TDI motor yağı. Sonra 10-40 Gm , En sonda 5-30 Gm motor yağı koyuldu. Aracın bakımı olalı 8000 km doldu. Serviste 10000 dolsun sonra yağı değiştir dediler GM 5-30 kaliteli yağdır sıkıntı çıkarma dedi tanıdık. Bende 10 bin dolup yağ değişene kadar 12 bin de komple bakıma gireyim diye düşünüyorum. Yağ olarak da GM değilde Mobil 1 in sitesinde önerilen 0-40 Newlife motor yağını düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?
o kadar sık yağ viskositesi değişmeyin iyi olmaz,aracınızın yaşına göre mobil 5w30 da kalın

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen Flush nedir :) merak ettim. 10 -40 yağı da yetkili serviste koymuşlardı. Ayrıca Flush sonrası 5-30 gm değil de 0 -40 yağ yakar mı ya da 5 -40 mobil 1 mi koydursam?

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam

Flush konusunu biraz acar mısınız nasıl oluyo ?

Aşağıda linkini verdiğim ürün bir flush/motor iç temizleme sıvısıdır. Motor yağı değiştirilmeden önce eski yağın içine boşaltılır, motor rolantide on dakika çalıştırılır ve sonra yağ boşaltılır. Kimi servisler önce yağı boşaltıp, sonra bu sıvıyı koyup temizlemeyi öyle yapıyorlar, ne derece doğru veya sağlıklı bilmiyorum ama ürünün üstünde kullanım şekli olarak ilk belirttiğim gibi yazıyor. Bu ürün ne işe yarar? Özellikle yağ viskozitesi veya markası değiştirilecekse, bir önceki yağın oluşturduğu tortu, film tabakası ve artıkları motorun içinden çkartarak, yeni yağ için daha temiz bir ortam oluşturur. Her yağ değişiminde kullananlar da var ancak marka ve viskozite değiştirilmeyecekse ben gerek görmüyorum...

http://www.otogold.com/?urun-362-liqui-moly-engine-flush-karter-temizleyici-300-ml

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen Flush nedir :) merak ettim. 10 -40 yağı da yetkili serviste koymuşlardı. Ayrıca Flush sonrası 5-30 gm değil de 0 -40 yağ yakar mı ya da 5 -40 mobil 1 mi koydursam?

Şimdi şöyle bi durum var, motorun yağ viskozitesinden önce araçlarımızın spesifikasyonlarını taşıyıp taşımadıklarına bakmamız gerekir. Mobil 0 40 new life veya 0 40 ESP araçlarımız için uygundur. 5 40 mobil 1 in GM onayı olup olmadığını bilmioyrum bakmamız gerekir, net üzerinde yazar. Açıkçasını söylemem gerekirse, 0 40 yağı koyduktan sonra ilk izlenim, aracın daha bi rahatlaması, daha rahat çalışması olacaktır. Kış olduğu için de yağ eksiltme görülmeyebilir. Ancak yazın biraz zorlama ve aşırı sıcaklardan ötürü, 0 40 ın oluşturduğu ince film tabakası kolayca yırtılıp, araç yağ yakmaya başlayabilir. Eğer derseniz ki, ben GM yağına güvenmiyorum, 5 30 uygun başka yağ da bulamıyorum, o zaman ilk mesajımdaki linkte belirtilen yağ gerçekten kaliteli bir yağdır, aynı zamanda Alman malıdır. Keşke mobil de bizim araçlarımza uygun 5 30 çıkartsa, hiç beklemiycem ama şimdilik yapıcak bişey yok maalesef...

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım. Şimdi durum şöyle 5-40 la da 5-30 la da araç yağ eksiltme yapmadı. zaten 5-40 castrol koyulalı 2 yılı geçti. sonra 10-40 koyulalı da 1 yılı geçti. hatta içime sinmedi diye 10-40 ı çok kullanmadım. bu 5-30 da yaklaşık 1 sene olacak.yani aralıklar da geniş.
Asıl mevzu Trabzon'da ikamet etmekteyim. Sıcaklık + 3 derecenin neredeyse altında hiç düşmüyor kışın yazında 30 derecenin üstüne çıkmıyor. Ayrıca nem fazla burada.

Yetkili serviste yaptırıyorum her bakımı bu flush olayını yaparlar mı orada? Ve mobil in sitesinden bakınca 5-30 yazmıyor 0-40 ve 5 -40 var önerilen yağ olarak? :) Kafam bayağı da karıştı

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım. Şimdi durum şöyle 5-40 la da 5-30 la da araç yağ eksiltme yapmadı. zaten 5-40 castrol koyulalı 2 yılı geçti. sonra 10-40 koyulalı da 1 yılı geçti. hatta içime sinmedi diye 10-40 ı çok kullanmadım. bu 5-30 da yaklaşık 1 sene olacak.yani aralıklar da geniş.
Asıl mevzu Trabzon'da ikamet etmekteyim. Sıcaklık + 3 derecenin neredeyse altında hiç düşmüyor kışın yazında 30 derecenin üstüne çıkmıyor. Ayrıca nem fazla burada.

Yetkili serviste yaptırıyorum her bakımı bu flush olayını yaparlar mı orada? Ve mobil in sitesinden bakınca 5-30 yazmıyor 0-40 ve 5 -40 var önerilen yağ olarak? :) Kafam bayağı da karıştı

Flush olayını her servis yapmaz, ancak sıvıyı alır götürür uygulama şeklini de söylerseniz sıkıntı çıkarmaz ve yaparlar... 0 40 yağ, 5 30 a göre daha geniş derecelerde koruma sağlar, özellikle soğukta... Ancak, Trabzon o kadar soğuk bir yer değil, o nedenle 5 30 hayli hayli işinizi görür. Mobil'in aslında bizim araçlarımız için uygun 5 30 yağı var fakat Opelle anlaşma gereği piyasada değil, sadece yetkili servislerde bulunabiliyor. O da her serviste olur mu, bilmem... Yine ilk mesajımda belirttiğim gibi, ki şu anda da aracımda 5 30 GM var, ben yağa fazla para vermeye gerek duymadım, Gm in yağını alarak kötü bi iş yaptığımı da düşünmüyorum, siz de 5 30 GM alın arkanıza bakmayın...

cliocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun zaman geçmiş ama gm geniune Avrupa dolumu olan 5w30 da baya iyi dedi servis danışmanı.bende viskozite yi değiştirme taraftarı değilim.o yüzden gm geniune 5w30 ve shell helix pro 5w30 daha akla yatkın gibi.

ergunp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra h 1.6 lpg li araca 45bin km de iken 5-30 yagdan sonra 0-40 new life mobil1 e gectim
Sıkıntı olur mu sizce?