Frenlerden gelen ses?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selim abi kronik dediğimiz olay hareket halindeyken el frenini çekince KÜTTT diye bir ses geliyor. o sese kronik demiştim ben. sesi bilemyen aks falan kırıldı sanıyor :kop:

frenin sertleşmesi veya ayağı geri itmesi sorun teşkil ediyor yukarıda bende bahsettim. eğer aracı stop ettikten sonra pedal şişiyorsa bu ayağı geri itme olayı yaşanırken sistem bir yerden hava alıyordur.
oda kronik değil bana göre :)
fren balatalarının kampanaya mesafe ayarının bozukluğu,arasının açıklığı fazla olaması bir tarafından telle gerildiği ve diğer tarafının daralması hareketle ancak o zaman yerine oturmasından kaynaklanıyordur..açılıp paslarının giderilmesi ayarlanması gerek

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli abilerim yorumlarınız için sağolun :bir: Ufak bi kazadan sonra öndeki araçla arama hep biraz mesafe bırakıyorum. o yüzden normal yolda ani bi frene ihtiyaç duymadım şimdiye kadar. Ama buzlu yolda frene basıp tekerleri kitlediği anda pedal geri itiyo ve tam pedalların ordan bi sıyırma sesi geliyo. Sanki demirleri birbirine sürtüyolar :D . Ayrıca hani motor çalışmazken frene bir iki bastıktan sonra sertleşir ya aynı o şekilde sertleşiyo. Acil durum teşkil edermi böyle bir sorun?
fren yağını komple değiştirt ve fren ve baskılara baktır temizlet tahminim fren yağın çoktandır değişmedi ve fren yağının ömrü 3 senedir vehavadaki nemi bile çekme özelliğine sahiptir(hortumdan dahi çeker) ve bu kondens suyu donmuş olmasından(bu soğuklarda) fren pedalın o tepkiyi gösterebilir

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu kış kar çok yagdı absler yeterınce calıstı yavas yavas basladı bozulmaya işler ıyı yanı bu yaz:) tc sıstemlerı de yeterınce calıstı vectra b lerdede sanzuman arızalırı baslar :)
4 aractan 2 sının aks köruklerı dıreksıyon köruklerı ve rotıllerın toz lastıklerı yırtık.
yırtılan aks köruklerı aks kafasını bozacak
yırtılan dıreksıyon köruklerının ıcıne gıren sular dıreksıyonun mılını bozacak.... vsvs bu işler böyle

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
bu kış kar çok yagdı absler yeterınce calıstı yavas yavas basladı bozulmaya işler ıyı yanı bu yaz:) tc sıstemlerı de yeterınce calıstı vectra b lerdede sanzuman arızalırı baslar :)
4 aractan 2 sının aks köruklerı dıreksıyon köruklerı ve rotıllerın toz lastıklerı yırtık.
yırtılan dıreksıyon köruklerının ıcıne gıren sular dıreksıyonun mılını bozacak.... vsvs bu işler böyle

Check up yapsak aslında çoğu masraf açılmayacak.

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

akbaba gibisin abi :D

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
o küt sesi bendede var bu sesi duymamak için el frenini çekmiyoru. nasıl bi kilitlemedir öyle anlamıyorum, arkalarında disk olmasına bağlıyorum ben bu sesi..

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
ARKADAŞLAR
el freni çektiğinde küt diye gelen ses sade ve sadece opel vectra B modellerinde vardır.
Bu ses ben yetkili serviste çalışırken edindiğim izlenimlerden yola çıkarak 2000 yılında 99 yılında ve 2002 ye kadar olan tüm kullandığım sıfır km vectra B lerde vardı. bu küt sesi arabanın orjinalinden kaynaklı bi durum.
Sistem olarak ta arka frenler disk el freni de diskin göbeğinde Kampana sistemidir.
sadece el freni çekildiğinde arana 10 cm bir boşluk yapar o boşluk ta araba yürürken çekilirse küt diye bi anda tutar.
Tamamen normal bi durum ama tavsiyem yürürken çekme elfrenini Arka tandem kollarındaki burçlar için zararllı bi drum... bilginize...