Frenlerden gelen ses?

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. Araç seyir halindeyken el frenini çektiğimde arkadan paatt diye bi ses geliyo. Bu neyin nesidir? ( Bu arada yanlamaya çalışırken değil deneme amaçlı 20 ile giderken el frenini çektim :D )

2. Buzlu yolda giderken frene bastığımda fren pedalı geri ayağımı ittiriyo ve kısss diye bi ses geliyo ama çok kuvvetli bi şekilde ittiriyo ben basıyorum pedal geri itiyo bu normalmi acaba? Bu arada aynı ses araç soğukken ilk kalkışta da geliyo.

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. Araç seyir halindeyken el frenini çektiğimde arkadan paatt diye bi ses geliyo. Bu neyin nesidir? ( Bu arada yanlamaya çalışırken değil deneme amaçlı 20 ile giderken el frenini çektim :D )

2. Buzlu yolda giderken frene bastığımda fren pedalı geri ayağımı ittiriyo ve kısss diye bi ses geliyo ama çok kuvvetli bi şekilde ittiriyo ben basıyorum pedal geri itiyo bu normalmi acaba? Bu arada aynı ses araç soğukken ilk kalkışta da geliyo.

1. Çok normal, takmayın...

2. Abs devreye giriyor; ayağınızı geri çekmeyin ve frene basmaya devam edin; (Araç tekerlerinin kontrolsüz şekilde kayması önleniyor, teker dönmeye devam ediyor sadece)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com

1. Benimki Dannn ediyordu. Yapısı gereği, en sonunda normal olduğu kanısına vardım. İşin garibi yanlarken sorun yok, düz yolda çektiğim an dannnnn. Sanki arkadan biri vurmuş gibi.

2. Abs de normal basmaya devam edin. Ses varsa ve pedal kuvveti değişiyorsa westing sorunlu olabilir.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslarında dediği gibi vectra b kronik sorunlarından birisi :kop: 1. sorunuzun cevabı.
2.si ise bence abs değil. abs devreye girdiğinde pedal kuvvetli şekilde titreme yapar ve mekanik bir zızzzzzz sesi gelir ama ayağınıza baskı yapmaz. eğer pedal sertkeşiyor ve mekanik zızzzz sesi yerine fıssss hava sesi geliyorsa ve pedal sertleşiyor, kuvvetli basmanıza rağmen frenleme az oluyorsa sistem hava alıyordur.

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayır kronik sorun v.s. değil aynı sorun bendede vardı en son el freni balatası sıyırdı o yüzden.. kampananın tornacıda taşlanması gerek ve el freni balatalarını değiştirirseniz hiç bir sorun kalmaz..bendende başlarda o sesler geliyordu sonra unutkanlıktan el frenini indirmeden geri geri gittim ve dağıldı :) ayrıca 20 ile giderken abs devreye giriyormu?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayır kronik sorun v.s. değil aynı sorun bendede vardı en son el freni balatası sıyırdı o yüzden.. kampananın tornacıda taşlanması gerek ve el freni balatalarını değiştirirseniz hiç bir sorun kalmaz..bendende başlarda o sesler geliyordu sonra unutkanlıktan el frenini indirmeden geri geri gittim ve dağıldı :) ayrıca 20 ile giderken abs devreye giriyormu?

kronik derken dediğiniz gibi el freni balatasyla alakalı bir durum. ama kronik işte. başka bir araçta göremezsiniz :kop:
abs'de hız koşulu yoktur. sert frende tekerler kilitlenmişse ve aracın hızı 0 değilse her türlü devreye girer.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fren pedalına basılınca geri ittirmesi nasıl normal oluyor arkadaşlar veya nasıl bir kronik opel arızası oluyor:confused::(
Benim aklım almıyor ya el freni teli donmadan kasılmıştır geri gitmiyor o kütürdü de ondan olmuştur artı fren hidroliği eski ve kondens suyu olduğu için donmuştur ki fren bedali geri tepiyor yani bir arıza vardır kronik diye atamazsınız;) açıp bakmak lazım nedersiniz

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selim abi kronik dediğimiz olay hareket halindeyken el frenini çekince KÜTTT diye bir ses geliyor. o sese kronik demiştim ben. sesi bilemyen aks falan kırıldı sanıyor :kop:

frenin sertleşmesi veya ayağı geri itmesi sorun teşkil ediyor yukarıda bende bahsettim. eğer aracı stop ettikten sonra pedal şişiyorsa bu ayağı geri itme olayı yaşanırken sistem bir yerden hava alıyordur.

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli abilerim yorumlarınız için sağolun :bir: Ufak bi kazadan sonra öndeki araçla arama hep biraz mesafe bırakıyorum. o yüzden normal yolda ani bi frene ihtiyaç duymadım şimdiye kadar. Ama buzlu yolda frene basıp tekerleri kitlediği anda pedal geri itiyo ve tam pedalların ordan bi sıyırma sesi geliyo. Sanki demirleri birbirine sürtüyolar :D . Ayrıca hani motor çalışmazken frene bir iki bastıktan sonra sertleşir ya aynı o şekilde sertleşiyo. Acil durum teşkil edermi böyle bir sorun?