fren sistemi..

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben burda kimseyi küçük düşürmek için bi şeylerler yazmıyorum ama bu formdan bilgi almak için okuyan yüzlerce hatda binlerce kişi yanlış bilgileniyor 100 km hızlan giden herhangi bi arac ister porsche olsun bmw yada opel hiç farketmez 40 mt. aşağısı yalan olur onu için yazarken lütven bilinçli ve mantıklı yazalım.
bizim insanımız cabuk inanır vay be adamın arabası bu hızda giderken şu mesafede durmuş benimkinde acaba bi problemmi var diye düşünür.
kusura bakma yanlışda anlama ama gercek bu

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım bıldıgım kadarıyla abs olmuyan arabalar kuruda ıyı duruyor dıyorlar ama yamurda kayıyor abs lı arabalar yamurda ıyımıs pekı neden rallı arabalarında abs yok sol ayak kullandıkları ıcınmıı ? kımsenın kafasını karıstırmak ıstemem yanı bu benım bıldıgım belkı dogru belkı yanlıs karar sızın :D saygılar
Toprakda frenlemede genelde kaymak daha iyidir abs ile durması zor olur. Asfaltta ise slick lastikler kullanıyorlar bu lastikleri kitlemesi çok zordur.Kısaca onlarda gerek yok.:)

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet durma mesafesini kastediyorum ve iddia ediyorum olamaz. ABS'siz fren lastik durumuna göre düşük hızlarda bile kızaklamaya sebep olur, durma mesafeside uzar. Ayrıca ben iyi niyetimle tahmini rakamlar vermişim millet tutmuş bunun üzerine yorum yapmış. Yol şartlarını ve lastik şartlarını biliyormusunda 25 metreden fazladır diyosun. Belki yokuş yukarı çıkıyordu araç, veya lastikler çok iyiydi. Yada hız 100 değil 80 idi. Ne olmuş yani çok mu önemli burda 20 veya 30 olması...

ayağına hakim biriyse her şartta abs li arabadan daha kısa mesafede durur.
normalde kaza yapılmayacak yerde abs nin neden olduğu kazalar da var. bular ekstrem durumlar tabi gerçi. özetle abs ile kısa fren mesafesi arasında hiçbir alaka yok. tamamen güvenlik için üretilmiş bir teknoloji.daha öncede bunu yazdım, itiraz edenler oldu. tekrar açılmasın aynı konu, forumda olması lazım. kelime oyununa gerek yok, verilen fren mesafesi yokuş yukarı değildir heralde. 20 veya 30 olması çok önemli tabi, hatta hayati. ama sana katılıyorum, böyle bir cümle söylemek garip şekilde eleştiri yazıları yazılmasını gerektirmiyor. "dediğin olay öyle değil, böyledir" dersin olur biter, bir de sağlam kaynak verirsen tamamen biter. yüzlerce kişi yanlış da bilgilendirilmez. çünkü buraya yazılan herşeyin doğru olması gerekmiyor. adı üzerinde "forum". yani tartışma ortamı. ansiklopedi değil ki burası.

kurt_35li

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dobloyla 90 km hızla ani fren yap nereye gittiğini sapıtırsın :) dobloların sadece fren pedalı yukarda alduğu icin dokunun ca duruyomus hissine kapılıyo insan vectranın frenleri daha iyi ok

nihatayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin rakam veremem ama 20m'den azdı sanırım... O frenler çok kazadan kurtardı beni zamanında. Eğer şüphen varsa kontrol ettir kurtul. ABS'siz bir Doblo freni ABS'li Vectra freninden iyi olamaz hiçbir zaman bence...

BEN CE 20 M DE DURMAZ,
BİLEN VARSA BİLGİLENDİRİRSE SEVİNİRİM.

61TS061

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya arkadaşlar amaç bilgilenmek burası forum bilgisizleri atcak değiller forumdan herkes bişe yazacak sonunda doğruyu hep birlikte bulacağız. ben bu işi biliyorum diyen biri aydınlatsın hepimizi.. yada bi yetkili serwise gidip soralım..

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normal şartlarda 40 mt civarındaki bir fren mesafesinde durur araçlar. +- 3 metre diyelim işte.

asıl konuya dönersek frenlerden en ufak bir şüphen dahi olsa gidip göstermekte fayda var. ha fren papuçlarını ben 40000 dolmadan değiştim mesela ve en kaliteli papuç ne ise onu aldım. ilk 100 km falan frenlerin alışmasını bekliyorsun ve fren mesafesi uzuyor aklında olsun olur değiştirirsen.

Keepwalking

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben burda kimseyi küçük düşürmek için bi şeylerler yazmıyorum ama bu formdan bilgi almak için okuyan yüzlerce hatda binlerce kişi yanlış bilgileniyor 100 km hızlan giden herhangi bi arac ister porsche olsun bmw yada opel hiç farketmez 40 mt. aşağısı yalan olur onu için yazarken lütven bilinçli ve mantıklı yazalım.
bizim insanımız cabuk inanır vay be adamın arabası bu hızda giderken şu mesafede durmuş benimkinde acaba bi problemmi var diye düşünür.
kusura bakma yanlışda anlama ama gercek bu

37 metre.
porche mercedes deil hem de 97 megane.

madem doğru bilgilendirme taraftarısın bil de konuş o zaman ve kesin konuşma.

arkadaşa laf etmişsin ama sen de pek farklı bi konumda deilsin şu an..

a.kerim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 60 km hız ile 15 metrede durdum (+- 2m olabilir) tabi arabada abs var. ama 100km hız ile denediğimde mesafe bayağı uzuyor ölçmeye bile gerek duymadım.