fren sistemi..

61TS061

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçen gün babamın doblosunu sürdüm onda abs yok ama frenleri çok hoşuma gitti bastınmı duruyo.. benim arabada frenler abs falan derken baya zor duruyo araç hızlıykn sanki benim himayemden çıkıyo fren sistemi.. acaba frenlerimi bi kontrol mu ettirmem gerek?

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
VectraB2 aracım varken servis elemanıyla fren testine çıkmıştık. Yeterince hızlandıktan sonra (90-100 km/h civarı) direksiyonu bırakır gibi yapıp ani fren yaptı. Zınk diye durdu araba ve sağa sola kaymadı hiç. Bu olumlu bir sonuçmuş. Aksi durumda sorun var demektir demişti...

61TS061

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaç metrede durmuştu acaba?hiç bi fikrin varmı?

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin rakam veremem ama 20m'den azdı sanırım... O frenler çok kazadan kurtardı beni zamanında. Eğer şüphen varsa kontrol ettir kurtul. ABS'siz bir Doblo freni ABS'li Vectra freninden iyi olamaz hiçbir zaman bence...

61TS061

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında abs olmayınca fren sık bırak yapmadığı için daha sağlam duruyomuş gibi geliyo insana.. abs olduğunda fren sıkıp bırakıyo sanki kontrolu kaybediyo gibi hissediyorum kendimi..

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında abs olmayınca fren sık bırak yapmadığı için daha sağlam duruyomuş gibi geliyo insana.. abs olduğunda fren sıkıp bırakıyo sanki kontrolu kaybediyo gibi hissediyorum kendimi..

ya o sıkıp bırakma dediğin olay saniyenin altında bi olay....
öbür türlü tekerlerin kızaklama riski çok yüksek...
ama abs tekerlerin kızaklamasını engelliyor....
dediğin gibi bazı araçlara etkili fren sistemleri koyuyorlar ama ani bir fren yapsan etkili fren sistemi denen bişey kalmaz ve direk araba kızaklar...
abs iyidir yani.. bunun farkını fren pedalına sonuna kadar aniden basınca anlarsın..

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin rakam veremem ama 20m'den azdı sanırım... O frenler çok kazadan kurtardı beni zamanında. Eğer şüphen varsa kontrol ettir kurtul. ABS'siz bir Doblo freni ABS'li Vectra freninden iyi olamaz hiçbir zaman bence...

90 -100 km hızla 20 metrenin altında vay be dünya rekoru olsa gerek:alkis:

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sen o boşlamayı hissedemezsin çünkü yukarıda arkadas gerekli acıklamayı vermiş. bunun yanında abs balata ile disk yüzeyi arasında çok ince bir nokta yakalayarak maksimum sürtünme yapmasını sağlar. senin yasadıgın olay sadece psikolojik. fren pedalı titredikce fren tutmuyor havası yaratılmıs oluyor o kadar. ayrıca absli bir araç normal şartlar altında abssiz bir araca göre daha erken durur ve bunun yanında virajlarda savrulma giredilmeye çalısılır.

61TS061

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağolun arkadaşlar ben en iyisi bi servise test ettiriyim gerçeği öğreneyim.. kendim edemicem galiba ne sürede duracak olduğu tam net bilen yok?

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçen gün babamın doblosunu sürdüm onda abs yok ama frenleri çok hoşuma gitti bastınmı duruyo.. benim arabada frenler abs falan derken baya zor duruyo araç hızlıykn sanki benim himayemden çıkıyo fren sistemi.. acaba frenlerimi bi kontrol mu ettirmem gerek?

Lastik basınçlarından olabilir.