Fren disk sorunu

• Konuyu başlatan salihcaglayan
  • Başlangıç tarihi

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Fren disk sorunu

halkalar halinde olan çizikler normal parmağınızı diske sürterseniz hafif dalgalanma hissedersiniz bu normal. ama tırnağınızı disk üzerinde gezdirirseniz tırnağınız çiziklere takılıyorsa tırnak çiziğin içine giriyorsa diskler çizilmiş demektir. çiziğin derinliğine göre tornayla düzeltilir ya da değiştirilir

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bundan 1.5 ay kadar önce frene bastığımda aracım titriyordu servise götürdüm ön diskler yamulmuş dediler diskleri değiştirdiler arka disklerde problem yok dediler.Diskleri değiştikten sonra titreme kesildi veya parça değişti nasılsa psikolojisiyle ben öyle sandım ancak titreme tekrar başladı.Arabayı sıcakken hiç yıkatmadım.Ön diskleri yamultmuş olmam imkansız.Fren kıstığımda da herhangi bir yöne çekme yapmıyor.Acaba arka disklerim yamulmuş olabilir mi?Yarın servis yolu göründü sanırım

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün aracımı servise götürdüm diskleri tornaya göndereceklerini söylediler.sanırım sürekli böyle uğraşacam ve kullanıcı hatası denilip ücret talep edecekler.:( akşama kadar hazır olur dediler bakalım.

mertan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir kullanıcı ne gibi bir hata yapıp diskleri yamultabilir çok merak ediyorum.

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tek bi bahaneleri var sanırım diskler sıcakken soğuk su tutmak.Bana çok komik bi bahane geliyor bu kadar hassas olmamalı fren diskleri o zaman kışın sürekli disklerin yamulması lazım ya da ne bilim uzun yoldayken su birikintisine girdik mi disklerin yamulması lazım.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sizden ücret falan talep edemezler.  garanti kapsamında  yapacaklar o işlemi.  çünkü uzun yoldada  su birinkintisine girme ihtimali var, bu durum kullanıcı hatası falan olmaz. para isterlerse  opel  türkiye ile temasa geçmenizi öneririm

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Oydelee link' Alıntı:
tek bi bahaneleri var sanırım diskler sıcakken soğuk su tutmak.Bana çok komik bi bahane geliyor bu kadar hassas olmamalı fren diskleri o zaman kışın sürekli disklerin yamulması lazım ya da ne bilim uzun yoldayken su birikintisine girdik mi disklerin yamulması lazım.
doğru tespit. kesinlikle garanti konusunda diretmeniz gerekiyor. aynı sıkıntı bende de var. bakıma götürdüğümde, zaman yetersiz diye baktırmadım. servisteki arkadaşlar birtakım testler yapacaklarını ve verileri gm'ye göndereceklerini; oradan gelecek cevapla değişim yada tamirat yapacaklarını söyledi. bunlar garanti kapsamında olacak işler olduğunu garanti kapsamında olmazsa mutlaka bildirilip iznim olmadan tamiratın olmayacağınıda söyledi..

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben opel türkiyeyi arayıp durumu bildirdim bile.Onlar servisten gerekli bilgileri alıp bana geri dönüş yapacaklar.Umarım GM bunun hakkında bir çözüm bulmuştur çünkü parça önemli bir parça Allah korusun kazaya sebebiyet verebilecek bir sorun.

mertan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir kere fizik kurallarına aykırı sıcak diske soğuk su tutunca yamulmaz tamamen yalan. Sıcak herhangi bir maddenin genleşmesine neden olur. Hatta bu konuyla ilgili verilen yegane örnek demiryolu raylarının yazın genleşmesinden kaynaklı olarak aralarında ufak boşluklar bırakılarak yerleştirilmesidir.Genleşen ray uzayarak bu boşlukları doldurur. Şimdi birden suğutursak bu rayları yamulacakmıymış. Bir elementi bükmek için sadece ısıtmak yeterli ki demire şekil vermek için kor hale getirirler. Bu veriler ışığında bakarsak sadece ısınması (ki o da çok yüksek değerlere gelmesi lazım) yamulması için yeterlidir. Siz diskleri kor hale getirecek kadar nasıl ısıtabilirsiniz ki balatalar bu diskleri yamultsun. İkinci husus da soğuma esnasında yamulmaz. Yani bu servisler bazen kullanıcıları yanıltıyorlar orası ayrı konu, ama bu kadar da insanları saf yerine koymayın be kardeşim... battle_Teroriste

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

servisten geliyorum tornaya sokmuşlar diskleri.Test etcem bakalım devam ederse fabrikaya bildireceklerini söylediler.Kullanıcı hatası yüzünden garanti kapsamı dışında olmaz değil mi diye sordum , öyle bişey olmaz dediler.Bakalım şimdilik titreme kesildi.Bu arada diğer herhangi bir sebepten dolayı olabilir diye kontrol de etmişler birşey çıkmamış.Yav benim diskler niye yamuluyor :(