El freni tutma kapasitesi

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Araç 2005 opel astra SW. Araç arka klepelerde sorun vardı. El freni performansı iyi değil. Muayeneden kaldım. Arkatekerlerde %28 fark ve elferine tutmuyor yazmışlar. Şaşmazda el freni halat değişimi, arka disklerin tornası , balata değişimi ve kalaper bakımı yapıldı. Ben genelde ticari olarak ford transit ve tourneo kullanııyorum. Bu araçlarda Hafif bir çekme ile tekerler hemen kilitleniyor. Ama hala opel aracımda bu el freni tutma perfermansını yakalayamıyorum. Belli bir hızın etkisinde yavaşlamaya bile etki ettiğini sanmıyorum. Ama düşük hızlarda kilitliyor. Yinede çok kuvvetli çekmek gerekiyor.

El freni tutma kapasitesini nasıl arttırabilirim? Hala sorun aramalımıyım?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Yasin hocam, bunun gergi ayarı var diye biliyorum. Onu biraz sıkarlarsa daha erken tutmaya başlayacaktır ancak usta dikkat etmezse bu sefer hareket halindeyken bile sürtme yapabilir balatayı yersiniz...

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yasin hocam, bunun gergi ayarı var diye biliyorum. Onu biraz sıkarlarsa daha erken tutmaya başlayacaktır ancak usta dikkat etmezse bu sefer hareket halindeyken bile sürtme yapabilir balatayı yersiniz...
Üstat şuan sıfır ayarlı. Ben hatta biraz gevşetmeyi düşünüyorum. Bu sabah hemen bırakmadı. Hafif don vardı. Ama el freni(çoğu yerde artık acil durum freni olarakta geçiyor) acil durumda, hızlı giderken, normal fren tutmadığında pek tutacak gibi durmuyor.