dosya masrafı

volkan16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı alırken kredi çekmiştim ve bu kredi ile ilgili dosya masrafı ödedim. Dosya masraflarının geri alındığı ile ilgili nette bilgiler var. Dosya masraflarını geri alan var mı?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Dosya masrafları için hakem heyetine müracaat etmen gerek. Ne kadar masraf ödediniz?

CAGLAR2801

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaymakamlıktaki hakem heyetine dilekçe veriliyor ben de beklemedeyim verdik bakalım bişey çıkar diyen çıkmaz diyen dolu laf var uzun sürer diyen...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
kaymakamlıktaki hakem heyetine dilekçe veriliyor ben de beklemedeyim verdik bakalım bişey çıkar diyen çıkmaz diyen dolu laf var uzun sürer diyen...

Üç ay sürer.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım bende müracaat edecektim ama vazgeçtim. nedeni ise ziraat bankasının şube müdürü yakın tanıdığım ona ve bir kaç diğer bankalardaki arkadaşlara sordum dedikleri ;
krediyi kullanırken banka ile bir sözleşme yapıyorsunuz bu sözleşmede size şu kadar krediye karşılık şu kadar dosya masrafı ödersiniz diyo bunu kabul ediyomusunuz diyor sizde doğal olarak kabul ediyorsunuz. eğer ki banka sözleşmesinde bu masraf yazmıyorsa (miktar önemli değil) veya banka memuru size bunu söylememişse o zaman hak talep etme imkanınız var yukarda arkadaşların dediği önce bankaya bir dilekçe ile sonra hakem heyetine başvuruyorsunuz. ama aksi takdirde sakın böyle bişey yapmayın haklıyken haksız duruma düşebilir ve banka size karşı dava açabilir. tanıdığım kişi bu zamana kadar açılan davada daha kimse kazanamadı dedi çünki krediyi verirken müşterilere dosya masrafı olduğunu sözlü veya yazılı olarak belirtiyoruz kabul ederse krediyi veriyoruz dedi. bu masrafı belirtmeyen bir kaç banka varmış hangileri bilmiyorum onları bulup eğer kredi kullanıldıysa dava açmak lazım.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
arkadaşım bende müracaat edecektim ama vazgeçtim. nedeni ise ziraat bankasının şube müdürü yakın tanıdığım ona ve bir kaç diğer bankalardaki arkadaşlara sordum dedikleri ;
krediyi kullanırken banka ile bir sözleşme yapıyorsunuz bu sözleşmede size şu kadar krediye karşılık şu kadar dosya masrafı ödersiniz diyo bunu kabul ediyomusunuz diyor sizde doğal olarak kabul ediyorsunuz. eğer ki banka sözleşmesinde bu masraf yazmıyorsa (miktar önemli değil) veya banka memuru size bunu söylememişse o zaman hak talep etme imkanınız var yukarda arkadaşların dediği önce bankaya bir dilekçe ile sonra hakem heyetine başvuruyorsunuz. ama aksi takdirde sakın böyle bişey yapmayın haklıyken haksız duruma düşebilir ve banka size karşı dava açabilir. tanıdığım kişi bu zamana kadar açılan davada daha kimse kazanamadı dedi çünki krediyi verirken müşterilere dosya masrafı olduğunu sözlü veya yazılı olarak belirtiyoruz kabul ederse krediyi veriyoruz dedi. bu masrafı belirtmeyen bir kaç banka varmış hangileri bilmiyorum onları bulup eğer kredi kullanıldıysa dava açmak lazım.

Bu uygulama ziraat bankası ve Vakıf Bank için evet öyle alamazsınız ama diğer bankalardan alınır diğer banka sözleşmelerinde eksikler olmasından dolayı alınır ama bu iki banka devlet bankası olduğu için sağlama bağlama da üstlerine yok ;)

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu uygulama ziraat bankası ve Vakıf Bank için evet öyle alamazsınız ama diğer bankalardan alınır diğer banka sözleşmelerinde eksikler olmasından dolayı alınır ama bu iki banka devlet bankası olduğu için sağlama bağlama da üstlerine yok ;)

doğru nadir abi haklısın ama adamın dediği bu uygulamayı yapmayan sadece 2-3 banka varmış diğerlerinin hepsinde var dediler tabi ne kadar doğru bilmiyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi bu iki bankanın yaptığı bir şey var. Banka hakem heyeti kararı doğrultusunda müşteriye parayı ödüyor. Sonrasında mahkemeye veriyor. Mahkeme sonucu zaten sözleşmede alınacak şekilde madde olmasına karşın karşı tarafa ödeme yapılmasından dolayı masrafı alan kişi suçlu oluyor sadece o kadar da değil bu kez aldığı parayı ödüyor mahkeme masrafları ve avukat parası da tuz ile biber oluyor :D yani ilk önce bir yanaktan öpücük vermiş iken bu kez iki yanaktan oluyor masrafı alan kişi :)

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi bu iki bankanın yaptığı bir şey var. Banka hakem heyeti kararı doğrultusunda müşteriye parayı ödüyor. Sonrasında mahkemeye veriyor. Mahkeme sonucu zaten sözleşmede alınacak şekilde madde olmasına karşın karşı tarafa ödeme yapılmasından dolayı masrafı alan kişi suçlu oluyor sadece o kadar da değil bu kez aldığı parayı ödüyor mahkeme masrafları ve avukat parası da tuz ile biber oluyor :D yani ilk önce bir yanaktan öpücük vermiş iken bu kez iki yanaktan oluyor masrafı alan kişi :)

valla çok iyi özetlemişsin tebrik ederim abi :rakir: bende öpülmemek için hiç bulaşmadım.ALLAHINDAN bulsunlar dedik kapattık.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Eğer ki bu işe girecek iseniz. Yapmanız gereken kredi çekmiş olduğunuz sözleşmenin fotokopisini isteyin en ince detayına kadar okuyun yada bir avukata okutun sonra da gerekli işlemeler başlayın ya değilse dediğim gibi tek yanak dururken iki yanaktan olmanız an meselesi...

Daha önce benim başıma geldi bu iki bankadan biri bazı sebeplerden dolayı maaşımı dondurdu 3 ay maaş alamadım bir hışımla bankaya gittim... adamlar minici bankanıza borcum olması durumunda tüp hesaplarımın dondurulup alacağınızı tahsil edebilirsiniz şeklin de bir madde eklemişler bu madde de bankamatik hesabı sözleşmesinde kredi kartı dahi değil adamlar bu madde yüzünden 3 ay maaşımı el koydu maaş alamadım...