Cruise Control Kullanımı

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Cruse Control Kullanımı

Res/+ tuşu reset değil restore, önceden hafızaya alınan hıza getirmek için.
Sistemi tamamen kapatmadığınız sürece frene de bassanız en soldaki tuş ile sistemi devreden de çıkartsanız hafızaya aldığınız hıza res tuşuna basarak dönebiliyorsunuz. Hatta dizellerde sistem devreden çıkmadan vites bile değiştirilebiliyor. Debriyaja basınca gaz kesiyor, vitesi değiştirip debriyajı çekince tekrar gaz veriyor. Ben en çok bu özelliği sevdim.
Ancak ışık beyaz yanıyorken yani sistem açık ama aktif değilken set/- derseniz o anki hızınız hafızaya alınıyor.
Cruise control ışığı yeşil yandığında yani sistem aktif olduğunda ise res/+ ve set/- tuşları hızı azaltıp artırmada kullanılıyor.
Sistem sadece gaz pedalına müdahale edebildiğinden yokuş yukarı gidişlerde gazı artırarak hızı koruyabilse de yokuş aşağı gidişlerde belirli bir eğimden sonra gazı tamamen kesiyor ama frenleme yapamadığı için hız artabiliyor.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Bununla ilgili güzel bir printscreen çalışmasına tuşların görevlerini yazmıştım ama bulamıyorum.

Bir el atın da tozlu raftan çıkaralım o fotoğrafı :)

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
Bununla ilgili güzel bir printscreen çalışmasına tuşların görevlerini yazmıştım ama bulamıyorum.

Bir el atın da tozlu raftan çıkaralım o fotoğrafı :)

Bu arada siz fotoyu bulana kadar ben de ufak bir çalışma yaptım. şimdilik idare eder  ;)

Restore/hız artırma (ya da resume da denebilir) ışık beyaz yanıyorken yani aktif değilken önceden hafızaya aldığımız hıza geri dönmeye, ışık yeşil yanıyorken yani sistem aktifken hız artırmaya yarıyor.
Aynı şekilde set/hız azaltma ışık beyazken o anki hızı hafızaya alıp sistemi aktive etmeye, yeşil yanıyorken de hız azaltmaya yarıyor.
Deaktivasyon tuşu ise ışığı yeşilden beyaza döndürerek sistemi geçici olarak kapatıyor ama hafızaya alınan hız bilgisi silinmiyor. Frene basmak ya da benzinli araçlarda debriyaja basmak da sistemi deaktive ediyor.

69494463.jpg

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Sn. Brkcdti gayet güzel açıklamış.

Benim bahsettiğim de buydu.

17036287.png

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burada  bazılarımızın bilmediği ve dikkat edilmesi gerekn iki ayrım var :

1. örneğin 90 km hızda cc  ile  gidiyoruz yavaşlamamız gerekti  frene bastık. hız 80 e düştü  buraya dikkat "  eğer  hız 80km de iken tekrar hızı  90 km ye çıkramak ve cc  de gitmek istiyorsak gaza basarak hızı 90 km ye çıkarmaya gerek yok direkt olarak cc de ki çarkı yukarı ittirdiğimizde ( res +)  hız  otomatik olarak 90 km ye çıkıp orda sabitleniyor.
2. Eğer 90 km hızda cc  ile  gidiyorken yavaşlamamız gerekti  ve frene bastık. hız 80 e düştü  frene bastıktan sonra cc de  çarkı aşağı itresek (set -)  hızımız  bu kez 90 km ye çıkmaz o anki hız olan 80 km de sabitlenir. 

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

diger modellerdeki gibi frene sert basıldıgında cruze devreden çıkmıyor mu?

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Fren pedalına basmanız sistemi anında devreden çıkarıyor. Ama daha önceden hafızaya alınan hız bilgisi silinmiyor. Res/+ 'ya basınca tekrar eski hafızaya aldığınız hıza dönüyorsunuz.

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bizim araçlarda bulunan cruise control sisteminin gelişmiş versiyonu; adaptive cruise control
Bu sistemde aracın önünde bulunan radar mesafe takibi yaparak öndeki araca göre hızı otomatik olarak ayarlayabiliyor, hatta frenleme bile yapıyor.
Tüm video boyunca sürücü gaza ya da frene basmıyor ve 140 km/h'ye sabitlediği cc değerini değiştirmiyor.

Adaptive Cruise Control (in Audi A4, 2008 model)