CoRsA TEAM

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
gideceğiniz ülkeye yerleşme amaçlı 6 aydan uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız gittiğiniz ülkenin ehliyetini almanız gerekiyor,

turist olarak gidecekseniz aşağıdaki yazıya göre haraket edeceksiniz.

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Belgenin ülkemizdeki düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80nci maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

1 yıllık süre ile geçerli olan belgenin şekli, içeriği ve süresi 200’ e yakın ülkenin taraf olduğu Uluslararası Anlaşmalarla standartlaştırılmıştır. Bu işlemde, en az 1 yıl geçerliliği olan Ulusal Sürücü Belgesinin aslı kesinlikle görülmelidir.

Belge için gerekli evrak;

T.C.Vatandaşları İçin

-Sürücü Belgesi aslı,

-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)

-2 Fotoğraf

İlk Alım Ehliyet Harç KDV TOPLAM
105,42 222,40 18,98 346,80 TL.
Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
105,42 55,60 18,98 180,00 TL.

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rota grid türkiyedeki oto form sitesi olsun sahibinden olsun denk gelmedi bana replikalarından haberim yok açıkcası ama dediğin gibi orijinallerinin et değeri bi hayli düşük olması bizim araçlar açısından sıkıntı tabi. facedeki opel corsa türkiye sitesinden bi eleman vardı o bu problemi çözdüğünü söylüyordu, nasıl yapıldığını msj olark bilgi vermemiş ama tel bırakmıştı telden nasıl yapıldığının hakkında bilgi veririm diyordu.düşük et li yüksek ofsetli jantları araca sorunsuz takabildiğinden bahsetmişti.

ok.. ortak şimdi anladım:).bu olayı corsa-c.co.uk ta çok görüyorum, elemanlar kendi arabalarını kendileri yapıyorlar, lastiklere kamber falan veriyorlar, coil falan takıyolar lastikleri devirip araba krikodayken coil falan takarken poz veriyorlar.hatta işi abartıp motoru indiren elemanlar bile çok gördükçe ben imreniyorum, neden bizde böyle bir iş çıkartmayalım:).eli kulağında yakın zamanda D.I.Y düşünüyorum.birde Allah ın izni ile coilleri alabilirsek takmayı denesemmi diyorum. rot ayarı için bi sanayiye ugrarırız artıkın:D.:)
aklıma gelmişken bir D.I.Y projem var zaten ortak dodikleri mat siyah yaparken bir abimizin başlığı altında paylaşmıştım:).

Kamber ortak. :D

Makineye bak be.. Vol.2 amele spec (sıvacı project) :).

2ag11ck.jpg

Capslerdeki gibi, benim hissettiğim, aslında görünen. :D

adamım benimde almanyaya araba ile gidesim var. eşimin ailesi orada yaşıyorlar. ama bildiğim kadarı ile arabanla gümrükten öyle çıkıp gidemiyorsun. özel belgeler filan gerekiyormuş. ehliyetin bile uyumlu olmalıymış. acaba neler gerekiyor.

mustafa senin şu maskeden birtanede bana yaptırırmısın? ben senin hesaba havale yaparım sende bana kargo :) olmazı? :)

Bana göndermene gerek yok dostum, imalatcı arkadaş Antalya'da kalıyor zaten, elden teslim alırsın sen, numarasını veriyim sana.

bu akşam mükemmel bir haber aldım, benim için hayatımın dönüm noktalarından biridir, Allah'ın izni ile uzak doğu van ilinden kurtuluyorum eş durumundan yakın doğu erzincan iline gidicem inşallah, tabi benim kurum yamuk yapmazsa.

Hayırlı olsun ortak, sevindim buna. :D

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
gideceğiniz ülkeye yerleşme amaçlı 6 aydan uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız gittiğiniz ülkenin ehliyetini almanız gerekiyor,

turist olarak gidecekseniz aşağıdaki yazıya göre haraket edeceksiniz.

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Belgenin ülkemizdeki düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80nci maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

1 yıllık süre ile geçerli olan belgenin şekli, içeriği ve süresi 200’ e yakın ülkenin taraf olduğu Uluslararası Anlaşmalarla standartlaştırılmıştır. Bu işlemde, en az 1 yıl geçerliliği olan Ulusal Sürücü Belgesinin aslı kesinlikle görülmelidir.

Belge için gerekli evrak;

T.C.Vatandaşları İçin

-Sürücü Belgesi aslı,

-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)

-2 Fotoğraf

İlk Alım Ehliyet Harç KDV TOPLAM
105,42 222,40 18,98 346,80 TL.
Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
105,42 55,60 18,98 180,00 TL.

- Türkiye'den alınan sürücü belgesiyle tüm dünyas ülkelerinde 6 ay süreyle araç kullanılabilir. Altı ayın sonunda ya ülkeye giriş-çıkş yapmak ya da o ülkenin sürücü belgesini almak gerekir.

- Sadece Yunanistan'da "Beynelmilel (uluslararası) Sürücü Belgesi" almış olan araç sahipleri araç kullanma hakkında sahiptir.

Ülkeler arasında farklı uygulamalar olduğundan gideceğiniz ülkenin mevzuat hükümleri geçerlidir. Ancak, Türkiye Turing ve Otomobilciler Kurumundan "Uluslararası Sürücü Belgesi" alınması halinde, bu belge ile yabancı ülkelerde 1 yıl araç kullanabilmektedir.

kaynak : http://trfdenetleme.iem.gov.tr/

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
alican kaç defa araba ile yurtdışına çıktın? :) git ipsalaya geç bakalım karşıya uluslararası ehliyet olmadan geçebiliyormusun,

ben yaklaşık 3-4 senedir 10-15 defa yunan ve bulgaristana gidip geliyorum.
sürekli yaptığımız şey.

1. Uluslararası ehliyet, (triptik derler )
2. araç için yurtdışı seyehat sigortası ( yeşil sigorta derler )

dahada kafa karıştırma :)

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
alican kaç defa araba ile yurtdışına çıktın? :) git ipsalaya geç bakalım karşıya uluslararası ehliyet olmadan geçebiliyormusun,

ben yaklaşık 3-4 senedir 10-15 defa yunan ve bulgaristana gidip geliyorum.
sürekli yaptığımız şey.

1. Uluslararası ehliyet, (triptik derler )
2. araç için yurtdışı seyehat sigortası ( yeşil sigorta derler )

dahada kafa karıştırma :)

Takıldım ben bu konuya, net olarak öğrenicem.

Yunanistan uluslararası ehliyet olmadan asla almıyor.

Yurt dışında çok araç kullandım Türk ehliyetimle, aracı sınırdan çıkartmakla araçsız çıkıp gittiğin yerde araç kullanmak arasında bir fark var o zaman.

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
Takıldım ben bu konuya, net olarak öğrenicem.

Yunanistan uluslararası ehliyet olmadan asla almıyor.

Yurt dışında çok araç kullandım Türk ehliyetimle, aracı sınırdan çıkartmakla araçsız çıkıp gittiğin yerde araç kullanmak arasında bir fark var o zaman.

aynen fark var,

yurtdışında kiralık arabalar ile gezilebiliyor, ama kendi arabanla kapıdan geçmek sıkıntı,

önceden bulgar uluslararası ehliyet bakmıyordu şimdi soruyor kapıda, git al diyor.
araç sigortası zaten mecburi,

sana doğru yolunu söylüyorum :D

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
aynen fark var,

yurtdışında kiralık arabalar ile gezilebiliyor, ama kendi arabanla kapıdan geçmek sıkıntı,

önceden bulgar uluslararası ehliyet bakmıyordu şimdi soruyor kapıda, git al diyor.
araç sigortası zaten mecburi,

sana doğru yolunu söylüyorum :D

Kullanmakta kapıdan çıkmanın farkını görememişim :D

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
Kullanmakta kapıdan çıkmanın farkını görememişim :D

araç kiraladığın zaman sözleşme yapılıyor, o sözleşme ile aracı kullanabiliyorsun, bazı ülkelerde aracı kullanman için vekalet çıkarılıyor,

bazı ülkelerde hiç kullanamıyorsun.

burdan 34 plakalı aracınla bulgar sınırına veya yunan sınıra gittiğinde

yeşil sigorta ve triptik istiyor, bulgar kapıda istemesede ülke içinde durdurursa polis onlar istiyor, bulgarda ara sokaklarda köy içinde polisler radar tuzağı kuruyor :)

sadece kapıdan geçmekle bitmiyor,

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
araç kiraladığın zaman sözleşme yapılıyor, o sözleşme ile aracı kullanabiliyorsun, bazı ülkelerde aracı kullanman için vekalet çıkarılıyor,

bazı ülkelerde hiç kullanamıyorsun.

burdan 34 plakalı aracınla bulgar sınırına veya yunan sınıra gittiğinde

yeşil sigorta ve triptik istiyor, bulgar kapıda istemesede ülke içinde durdurursa polis onlar istiyor, bulgarda ara sokaklarda köy içinde polisler radar tuzağı kuruyor :)

sadece kapıdan geçmekle bitmiyor,

Kolay gelsin :D

Her sene ordan burdan yakınlarımız gelir Türkiye' ye bolca anlatır onlarda, uğraşılacak işler değil.