Corsa 2013 1.3 Cdti Active yakıt /donanım hkk.

Ali Mete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar Arkadaşlar herkese iyi forumlar,
2013 model Corsa 1.3 Cdti Enjoy Active 75BG araç aldık . 40.500 ( 17 Temmuz 2013 ) Önceki araba Opel Astra Classic 3 1.6 Essentia idi.
Gerek yakıt konusunda gerekse vergilendirme konusunda baya beni üzdü eski aracım. Donanım olarak yeterliydi fakat benzine son zamlar gelince ( 5TL ) aracı satmak zorunda kaldık. Zaten fabrika verisi 8.5 di.

Şimdi yeni arabayla yaklaşık 500km yol yaptıktan sonra kmde önce 30 krşları gördüm . Şu sıralar 25-26 Krş civarı yakıyr. Bu da yaklaşık 6Lt/100km yapıyor.

Sizce daha da düşer mi ? Zira 4.4 lt olan fabrika verisi İstanbul'da 5.5 civarı yakmasını bekliyorum. Tabi kullandığım yol genelde kısa mesafeler ve sık motor çalıştırıp istop ettiğimden aslında 6Lt de bana çok yüksek gelmiyor.

Diğer bir konu da arabada yol bilgisayarı var fakat ben anlık tüketimi bulamıyorum.
Bu konuda değerli forum üyelerinden yardım bekliyorum.

Araçtan genel anlamda memnunum . Sonuçta C segmenti bir aracı satıp B segmentine geçtik ailecek. Çok aşırı şeyler beklemediğim halde genel anlamda beni memnun etti. Motor sesini içeri az alıyor. Aracın hızlanması ve sürati bana göre yeterli. Donanım olarak da beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Birkaç beğenmediğim nokta ise ; Arka aydınlatma lambasının olmaması , ve tabiki ESP eksikliği. Keşke olsaydı diyorum bazen ama koymamışlar adamlar.

Herkese iyi forumlar arkadaşlar cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Dizel kullanan arkadaşlar daha doğru ve net bilgi vereceklerdir. Tabiki şehir içi kullanımı kişiden kişiye göre değiştiğinden aynı değerleri bulmak zor olacaktır. ancak 5000 km den sonra yakıtınız dahada düşeceğini tahmin etmekteyim. keza ben 1.2 benzinli araçla şehir içinde 6,2 litre tüketim yaıyorum. sizinde 5 litreleri görmeniz doğal olacaktır. Hayırlı uğurlu olsun bence b segmentinde gerçekten parasının karşılığını veren bir araç corsa.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 DTE aracım var ancak 75 değil 95 beygir o yuzden değerlerimin sizinkinden farklı olacağı kesin. Yakıt harcaması olarak 5000 civarlarından sonra değerler bir miktar düşecektir ancak kasa olarak 75 hp motora çokta uygun olduğunu söyleyemem.

Kısaca şehir içi ve uzun olmamak şartıyla şehirlerarası yolculuklarda sizi çok mutlu edecek bir araç. Aracınızın ekonomik hızı 90 değil 70-80 kilometre civarları, bunu bilerek kullandığınız sürece ve lastik basınçlarınızını (depo kapağının içinde yazar) ekonomi için ayarlarsanız, yakıt harcamanız hiçbir zaman çok olmayacaktır.

h@k@n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5 gun once bende 2012 1.3 enjoy sahibi oldum 68 binde onceki kullanan gore tuketim 6 litre gozukuyordu ben acemilikten dolayi 6.1 e cikti trafige tam cikmadim daha

Ali Mete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Dizel kullanan arkadaşlar daha doğru ve net bilgi vereceklerdir. Tabiki şehir içi kullanımı kişiden kişiye göre değiştiğinden aynı değerleri bulmak zor olacaktır. ancak 5000 km den sonra yakıtınız dahada düşeceğini tahmin etmekteyim. keza ben 1.2 benzinli araçla şehir içinde 6,2 litre tüketim yaıyorum. sizinde 5 litreleri görmeniz doğal olacaktır. Hayırlı uğurlu olsun bence b segmentinde gerçekten parasının karşılığını veren bir araç corsa.

Selamlar İlker Bey,
Öncelikle teşekkürler , evet C segmentinden B segmentine mecburi geçiş yaptık ekonomik sebepler yüzünden. Fakat yine de araç beni mutlu etti diyebilirim. Corsa beklentileri karşılayabilen bir model kanımca.

Yakıt tüketimine gelirsek önceki aracımla arasında % 40-45 gibi bir oran ortaya çıkıyor. Keşke en baştan böyle bir araç alsaydım diye düşünüyorum.

Donanım anlamında sıkıntılarım ; özellikle yol bilgisayarını açamıyorum :( kitapçığı okudum , forumlara baktım fakat anlık tüketimi seyir halindeyken sürekli görmek istiyorum fakat yapamıyorum .
Forumda yardımcı olacak arkadaşlar vardır umarım.
Teşekkürler

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlısı olsun.. keske sıfır corsaya o parayı veresıye kadar 2. el dızel bı astra alsaydınız h kasa.. sag sınyal kolunun ucunda dıgme var ona bastıkca orta ekrandakı bılgıler degısır. ordadır anlık tuketım olayı..
aracın 5 ılerı olması bence buyuk sıkıntı arkadasında dedıgı gıbı mın. yakıt hızı 80 km cıvarı oluyor 2500 devır aralıgında bızde aynı aracın benzınlısını aldık daha dogrusu babam ınat ettı aldı 3 gun sonra sattı sıfır aracı yakıtınla baş edemm dıye kı araba doluda dense astradan boş bı arac daha sonra 2009 model astra sedan cosmo arac aldım gıdıp dızel su anda cok memnun aracından...

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben dizel 2. el araç almam gerçekten... bizde auris var dizel sıfır aldık 6 ileri mesala bende isterdim corsa 6 ileri olsun ben 80 km 2000 devir çevirirken o araba 5. vites 100 km 2000 devir çeviriyor...
2012 ekim ayında aldık aurisi dizel km 7500 benim mart ayı alınan benzinli corsa 8000 küsür falan oldu :)

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90 Hp olan CDTI corsalarda (ecoflex olmayanlar) 6 ileri vitesli diye biliyorum. Yeni modellerde de 6 ilerimi bilemeyeceğim.

Ali Mete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 DTE aracım var ancak 75 değil 95 beygir o yuzden değerlerimin sizinkinden farklı olacağı kesin. Yakıt harcaması olarak 5000 civarlarından sonra değerler bir miktar düşecektir ancak kasa olarak 75 hp motora çokta uygun olduğunu söyleyemem.

Kısaca şehir içi ve uzun olmamak şartıyla şehirlerarası yolculuklarda sizi çok mutlu edecek bir araç. Aracınızın ekonomik hızı 90 değil 70-80 kilometre civarları, bunu bilerek kullandığınız sürece ve lastik basınçlarınızını (depo kapağının içinde yazar) ekonomi için ayarlarsanız, yakıt harcamanız hiçbir zaman çok olmayacaktır.

Selamlar Tolga Bey ,

Sizin aracınız 95 Bg olan Start & Stop sistemi bulunuyor değil mi ? Ben de alırken acaba üstüne biraz daha ekleyip 95 Bg olanı alsam mı diye düşündüm . Fakat sonra 75lik olanda karar kıldım. Şuana kadar boğulma vs yaşamadım . Yokuşlarda ve arabanın içi dolu olduğunda bir boğulma , gitmeme gibi bir durum yaşanırsa buraya yazacağım.

Şuan babam uzun yolda kullanıyor 160km yapmış ondan sonra titremeler sallamalar başlıyor dedi . Ama okadar basınca 800km anca yapabilmiş :)
Tahminim 90-100 arası uzun yolda 1000km ' e yakın bir sonuç elde ederiz.
Aslında araç 6 vites olsa sıkıntı kalmazdı bence uzun yolda. 5.viteste yüklenmeler azalırdı bence de.
Şehir içinde beni üzeceğini tahmin etmiyorum. Çünkü ben performans değil ekonomi olsun diye bunu aldım. Bu yüzden en fazla 70 -80 i geçmem E-5 , Temde.
Yol bilgisayarını araç döndüğünde kurcalayacağım . Umarım istediğim sonuca ulaşabilirim yardımlarınız sayesinde.
2013 model titanyum alaşımlı jantların görüntüsünün bence güzel olduğunu belirteyim bu arada :)

Ali Mete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlısı olsun.. keske sıfır corsaya o parayı veresıye kadar 2. el dızel bı astra alsaydınız h kasa.. sag sınyal kolunun ucunda dıgme var ona bastıkca orta ekrandakı bılgıler degısır. ordadır anlık tuketım olayı..
aracın 5 ılerı olması bence buyuk sıkıntı arkadasında dedıgı gıbı mın. yakıt hızı 80 km cıvarı oluyor 2500 devır aralıgında bızde aynı aracın benzınlısını aldık daha dogrusu babam ınat ettı aldı 3 gun sonra sattı sıfır aracı yakıtınla baş edemm dıye kı araba doluda dense astradan boş bı arac daha sonra 2009 model astra sedan cosmo arac aldım gıdıp dızel su anda cok memnun aracından...

Selam Mustafa Bey,
Bir önceki araç Astra Classic 3 1.6 idi. 2 sene önce babam aldığında benzinlisini almıştı. Ben araba alacaksan dizel al diye ısrar etmeme rağmen sırf 6-7 bin tl fazla vermemek için almadı. Daha sonra evdeki hesap çarşıya uymadı tabi :) 2 senede o 6bin tl fazlasıyla çıkınca corsa ile takas ettirdim farkını vererek. Zaten dizel konusunda fobisi olan babamı ikna edene kadar baya uğraştım. 2. el dizel almak istemedik. Kız kardeşim ben ve babam kullanacağımız için hem küçük hem az yakan hem de sıfır bir araç almaya karar verdiğimizden B segmentinde karar kıldık.
Yol bilgisayarında kafama takılan anlık tüketim konusunu bulamıyorum 2 haftadır en sonunda servise gidicem sanırım .