Astralarla ilgili Bir Türlü Cevaplanamayan LPG Soruları

Fastex1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astralarla ilgili Bir Türlü Cevaplanamayan LPG Soruları

nanisa link' Alıntı:
fastex gebzenın organıze sanayıde hıc ışın olduğu oluyormu lıneadecor fabrikasının orda sankı bır ara gordum gıbı geldı senı

olabılır belkı abım oralarda olmus olabılır bu sıralar aır suspansıyon ısı ıcın ugrasıoruz belkı gormus olabılırsın ben artık genellıkle ızmıtteyım....

Fastex1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aras link' Alıntı:
IIfastexII  hocam %80 lpg % 20 benzin yakıtı kullanıyor demişsin
yani araç ısındıktan sonrada mı sürekli % 20 lik bir benin tükemi kullanıyor
lpg ye geçtiği andan itibaren araç sadece yakıt olarak lpg kullanmıyor mu?
bazı kitlerde araç 4000 deviri geçtikten sonra benzin püskürtme yani benzinde yakma olayını duymuştum ama bu tarz bi durum daha önce duymadım
bilgilendirirseniz sevinirimm

evet dedıgınız gıbı devır 3.500 4.000 ve 5000 debımetreyı gectıgınde normalde %20 benzın %80 lpg yakıyot arac ben onu %30 a %70 olarak ayarlattım onun harıcınde ılk calıstırıp kullandıktan sora lpg ye gecınce normal bılınen duzende calısıyor arac

aras43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

peki hocam bu tüm 1.4 t landi kitleri için mi geçerli?
yani 1.4 t de lpg düzeneği bu şekilde mi çalışıyor

aras43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bir de bu şekilde karma yakıtla ş.içi ve ş.dışı tüketiminiz nasıl

lt818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Lpg hakkında düsünüp duran arkadaslar icin bi ornekte bilgi de ben vermek istedim :)

Yaklasık 1000 km once 1.4t aracıma landirenzo evo turbo kit takıldı.bicogumuz gibi bende cok uzun süre düsündüm,kendi capımda arastırmalar yaptım.Ancak benzin lt fiyatının 5 tl gibi bi rakama yükselmesiyle kararımı vermis bulundum(5 tl e yükselmeseydi de taktırırdım herhalde  :D sadece fitili ateslemis oldular)Prins vsi2 ile landirenzo arasında kaldım ancak prins kitine en minimum 3300 tl gibi birakam aldıktan sora 2300 tl+174 tl 2yıl 100bin km garantisi ile landirenzoyu sectim.Prins gercekten cok kaliteli bi sistem ancak fiyat olarak bana fazla geldigi icin giremedim.

Gelelim dönüsüm yapıldıktan soraki izlenimlerime;

Lpg takılırken aracın basında bulunmaya ozen gosterdim.Sagolsunlar temiz iscilik cıkardıklarını düsünüyorum.İlk test sürüsünde cok bi fark hissetmedigimi soyleyebilirim.Ancak eve donerken 100 km gibi aracı deneme imkanım oldu,rampa vs.Aracın biraz torku cekisi düsmüs gibiydi.Rampalarda arac daha cabuk düsüyordu sanki.Ancak cok sorun etmedim.Donüsüm servisine gitmek yerine 1000 km beklemeyi aracı izlemeyi tercih ettim.İlk depo 346 km gitti %75 sehir ici %25 uzun yol.
2.depoda aynı sekilde 350 km leri gordu ancak bu kez %85-90 sehir iciydi.3. depo da uzun yol fırsatı buldum Biga-Canakkale-İstanbul ve 90 tl po gaz ile 110-140 km sürat 415 km gitti malzeme cok sükür 045thumbsup.

Aracın cekis düsüklügü ile ilgili de istanbula gelmisken donanımhaber den takip ettigim ayotogaz a ugradım.Sagolsunlar aksam saat 7 civarı servislerine gitmeme ragmen 8:30 a kadar aracla ilgilendiler,bi parcanın lpg sisteminde eksik oldugunu belirleyip ucretsiz taktılar.aracı bilgisayara baglayıp ayarlarını tekrar dan refresh ettiler ve benim icin en onemlisi yol ayarı yapıldı.asfalta cıkıp degisik devirlerde aracın cekisini ve gaz tepkisinide kontrol ederek yapılan bi ayardı.Bu ayar sorasında cekis düsüklügü problemim %95 oranın da gitti hamdolsun.

Sübaplar konusuna gelirsek,Dönüsümü yapan usta ile yaptıgım istisare de aracı kullanma karakterinin cok onemli oldugu,aracı lpgde uzun süreli sıkıstırarak kullanmamak gerektigi,4000 devir ve üzerinin bu araclar icin lpg de riskli devirler oldugunu ancak kısa süreli 4000 devir üstüne cıkmaların ani gazlamaların zarar vermedigini,100bin km sorunsuz binen cruze ların oldugunu bildigini ogrenmis oldum.Prins icin bilgi aldıgım usta da daha once 1.6 115 ps atiker marka lpg takılıp sübap arızası vermis bi aracı 800 tl e celik sübap degisimini gerceklestirdigini soyledi.

Lpg dönüsümü yaptırdıktan sora aracı cok sakin kullanmaya basladıgımı soyleyebilirim.2000-3000 devir bandını asmamaya calısıyorum.Lpg sistemi vsrli oldugu icin 4000 rpm den sora %10 civarı benzinle destekliyor.isterseniz bu oranı bilgisayara baglayarak degistirebiliyorlar.Sistem ilk takıldıgında sürekli olarak ilk calıstırmada benzinle calısıyordu.İstanbulda ayotogaz sagolsun onuda ayarladı ve motor sıcaklıgı 50 derece ve uzerindeyse direk lpg ile calısıyor artık.Diger türlü benzin tüketimi biraz daha fazla oluyordu.

Toparlamak gerekirse genel olarak dönüsümden suan memnunum ki sehirici 50-55 kurus yakan biri iken 27-30 kuruslara düsünce memnun olmamak elde degil m34444
Biraz dagınık bi yazı oldu ama umarım azda olsa aydınlatıcı bi paylasım olmustur.

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Erim taktır artık fazla düşünme derim. :) ben yaklaşık 9bin km dir kullanıyorum Allah a şükür hiç bir sıkıntı yaşamadım. Araç LPG kitine alıştıktan sonra inan ayrı bir güzel oluyor. Antalya Side ye yazlığa gittik! Berbat sıcakta torosları aşarken çok araba solladım. Tamam 115 beygirlik araba ama gerçekten çekişte de bana sıkıntı yaşatmadı. Bunun yanında 5 e taktıktan sonra 200 e kadar yolu var bastığın zaman ok gibi gidiyor. Taktırdıktan sonra biraz kullan bunu sen de anlarsın. :)

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu arada lt818 gayet aydınlatıcı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

2-3 lpg firmasıyla görüştüm.BRC ile görüştüm ve hepsine benim araştırmacı bir kullanıcı oldugumu anlattım.bana karşı dürüst olmaları gerektiğini anlattım ve sonra görüşlerini aldım.

1. lpg firması KESİNLİKLE SUBAPLARINIZ ERİYECEKTİR dedi.kendinin insigniasının erimiş ve kendi çelik sübap taktırmış.Erime olayı da turbo motorlarda 30-35000 arası(kendininki 25000de erimiş) ,atmosferik motorlarda da 50-60,000 arası olur dedi.Kit olarak astralara pipolu önermiyorum dedi.arabanın 1500 kg olduguna inanmadı ve ruhsatı gösterince astralar bu kadar agirmiymiş ya dedi ve pipolu kit yapabiliriz dedi.Bunu bilmemesi benden - puan aldı.önceki astralara pipo yapmamış.ben de bilmesem bana da yapmayacak.Nedense muhabbeti iyi olamsına rağmen işçiliği beni korkuttu.

2.Lpg firması atmosferik motorlarda sübap erimez dedi.chevrolelerde nasıl eriyor dedim euro 5 motor o dedi.benimki euro 10 mu dedim aynı mantık motor dedim haklısın dedi sende de erir dedi ama km veremedi.nedense bunla da anlaşamadım

3.Lpg firması lovatoydu.taktıran en iyi aracın 2005 clio oldugunu gördüm.hepsi ya şahin ya da türevi araçlardı.atiker gibi kalitesiz geldi bana.Im sorry dedim çıktım ordan da..

araştırmalara devam ediyorum.kafama yatan bi usta bulsam taktıracam.Landirenzoya gitmeye çekiniyorum.beni ora kandırıyor :) .eski arabamda landirenzo vardı ama nedense brc kadar güven vermiyor bana(eski aracımda 0 sorunla binmiştim clio 2006).

LPG işi adamın psikolojisini bozar benden demesi..

nanisa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

valla kardeşm senın psıkolojı harbıden gıtmış se en ıyısı gel adapazarına bır günde takalım şu pıpoluyu  bı güzel rahat et 011zaa

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nanisa link' Alıntı:
valla kardeşm senın psıkolojı harbıden gıtmış se en ıyısı gel adapazarına bır günde takalım şu pıpoluyu  bı güzel rahat et 011zaa
adapazarına benzin çok yakar  011zaa 011zaa.koskoca adanada kafama yatan 1 usta bulamadım ben ona yanıyorum.biri astraya euro 5 demez biri astra hafif pipoya gerek yok der...ah ustalar ahh :D