Astra J Chip Tuning

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.racechip.de/racechip-chiptuning/Opel-GM-Astra-J-1-4-Turbo-ECOTEC-3811-r.html

Bir çok yerde henuz Astra J için Chip Tuning çıkmadı densede , bir Alman firması Astra J serisi tüm araçlar için Chip Tuning Box çıkarmış.

Özellikle vaad ettikleri süper değerler +%20 Bg ve Tork. Buna ilaveten -%15 yakıt tasarrufu?? soruu

VW ve Seat 1.4 motordan 170-180Bg çıkarabiliyorsa, bence bu tuningde inandırıcı değerler içinde kalıyor. Ustelik Plug&Play bir cihaz.

Konu hakkında bilgisi deneyimi olan veya firmayı bilen var mı?

Teşekkürler..

astrajchip.jpg

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Chip Tuning

Hocam ben bir kaç ay önce baya bir araştırmıştım DH foruma da yazmıştım. hatta bu forumda da  daha önce belirttim. özetle şöyle diyeyim : Sakın inanmayın !!!

facomx1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İnanılmaması gereken konuyu pek anlamadım , şu da bir gerçekki özellikle turbo araçlara sonradan Remap/Chip  uygulaması sonucunda %20 ile %30 Performans artışı olmaktadır daha fazla yüklenildiği zaman araca donanımsal müdahale etmek gerekir sonuçta bu performans olayı gerçek yakıt tüketimin düşmeside istenilen hıza daha kısa sürede ve kolay ulaşıldığı için ayağınızı gazda fazla tutmuyorsunuz bu da size orta(150 Km/h)  hızlarda avantaj sağlıyor ama 200 ve yukarı hızlarda ise yakıt tüketimi artar bizim sitede 2 tane insigniaya remap uygulamasıyapılırken bu konuları direk bu işi yapanlara ve yaptıranlar la görüştüm özet olarak yukarıda yazdığım bilgiler çıktı araçlardan biri 220 beygir oldu diğeri biraz daha fazla yüklendi ve sorunda yaşamıyor şimdilik 236 beygir oldu sonuçta 1.6 motorda ve mekanik destek olmadan şimdi aracın egzosları değişecek intercooler büyütülecek vs.. 250-260 beygire çıkacak :) gerisini siz düşünün.

diğer bir tarafta Box kitleri Remap kadar etkili ve faydalı değil ama sökülüp takılabilinen bir modül ve pratik.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

chip tuning aslında tercih meselesi, bazıları bunun hastasıdır ve aracında olmazsa rahat etmez
bazıları ise aracının tamamen orjinal olmasını ve aracına hiç müdahale edilmemesini ister
Murat Bey'in böylebir konu açması en azından böyle uygulamar var mı? Var ise sorunları var mo yoksa sorunsuz çalışan örnekler var mı ? Bu açıdan yararlıdır
Ben şahsen aracıma müdahale edilmesinden yana değilim, sonradan problem çıkma ihtimalini göze alamıyorum
ancak bu tür tuning i isteyen ve yaptıran arkadaşlarımız varsa saygı duyarım ve araçlarındaki uygulamayı da görmek isterim açıkçası

Yilsev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sitedeki uygulama box uygulaması, chip (remap) uygulamasından daha az performans veriyor ancak arkadaşların belirttiği gibi tak-çıkar kolaylığı sayesinde garanti konusunda sıkıntı çıkarmıyor.

Ama daha fazla güç elde ederken daha az yakıt söylemi gerçekten aldatmaca geliyor. "Ne kadar ekmek o kadar köfte" bu işler.

Bir de bazı yerlerde okuduğum kadarıyla chip yada box uygulanan dizel motorlu araçlar zaman zaman anlık (1-2sn)  siyah duman atıyormuş. Bunun yanında dizellerdeki turbo elemanlarının mukavemetini de net bilmiyoruz. Sonuçta motoru güçlendirdiğiniz zaman turbodaki basıncın artması da sözkonusu. Belki kabul edilen basınç sınırlarının üzerinde bir basınç oluşturup zarar verilebilir. Turbo arızasının tamiratının yada değişiminin hiç de ucuz olmadığını okumuştum.

Uzun lafın kısası bahsedilen güç ve tork değerleri gerçekten cezbedici. Ama bana göre bu Chip/Box uygulamaları gerçekten kumar gibi birşey.

Dizel araçlarla ilgili epey bilgi içeren bir forum sitesi var (chip uygulamaları da dahil) ama reklam yapmak istemiyorum. Dileyenler özel mesajdan isterlerse paylaşabilirim.

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yilsev link' Alıntı:
Sitedeki uygulama box uygulaması, chip (remap) uygulamasından daha az performans veriyor ancak arkadaşların belirttiği gibi tak-çıkar kolaylığı sayesinde garanti konusunda sıkıntı çıkarmıyor.

Ama daha fazla güç elde ederken daha az yakıt söylemi gerçekten aldatmaca geliyor. "Ne kadar ekmek o kadar köfte" bu işler.

Bir de bazı yerlerde okuduğum kadarıyla chip yada box uygulanan dizel motorlu araçlar zaman zaman anlık (1-2sn)  siyah duman atıyormuş. Bunun yanında dizellerdeki turbo elemanlarının mukavemetini de net bilmiyoruz. Sonuçta motoru güçlendirdiğiniz zaman turbodaki basıncın artması da sözkonusu. Belki kabul edilen basınç sınırlarının üzerinde bir basınç oluşturup zarar verilebilir. Turbo arızasının tamiratının yada değişiminin hiç de ucuz olmadığını okumuştum.

Uzun lafın kısası bahsedilen güç ve tork değerleri gerçekten cezbedici. Ama bana göre bu Chip/Box uygulamaları gerçekten kumar gibi birşey.

Dizel araçlarla ilgili epey bilgi içeren bir forum sitesi var (chip uygulamaları da dahil) ama reklam yapmak istemiyorum. Dileyenler özel mesajdan isterlerse paylaşabilirim.

Hocam siz o forum sitesindeki bilğileri bizimle burada paylaşırsanız daha fazla insana hitap etmiş oluruz. :)Tek tek öğrenmektense toplucana sizin sayenizde öğrenmiş oluruz. :)

Yilsev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Konu hakkında teknik anlamda bilgi sahibiyim diyemiyorum ancak chip uygulaması yapılırken EGR iptali de yapılıyormuş bu EGR de sanırım partikül filtresi tarzında bir bileşenmiş. Ve carbon clean de tavsiye ediliyor. Eski kasa 1.3 cdti aracına yaptıran ve yaklaşık 15 hp ve 30 Nm artış yaşayan birinin chip uygulamasından sonra belirli zaman aralıklarında izlenimlerini aktardığı bir konu vardı oradakileri özet geçmem gerekirse:

İlk 500km de pek bir değişim hissedilmiyormuş. Daha sonra 2. ve 3. viteste araç atikleşmeye başlıyormuş. Daha da sonra 4. vitesteki çekiş artıyormuş. Hatta bu aşamada 2. viteste koltuğa yapıştıracak cinsten bir ivmelenmeden söz edilyior.

Bu arada chip uygulamasından önceki kullanım tarzını da denemiş. Yani sakin kullanımda 90-100km/s hızlarda 0,5-1 civarı bir yakıt tüketimi azalması gözlenmiş.

Genel olarak çok memnun olduğunu ifade etmiş bu şahıs. Ayrıca bahsedilen site sahibi özellikle dizel araçların modifiyesi ile uğraşıyormuş profesyonel olarak. Ve kendisi belirli aralıklarla (20 bin km periyot öneriliyor) carbon clean denilen uygulamayı tavsiye ediyor.

Son olarak egzosttan çıkan siyah duman konusundan bahsetmiştim. Tekrar inceledim konuyu yetkili şahıslar carbon clean uygulamasında kullanılan kimyasaldan ötürü olduğunu iddaa ediyorlar. Bu kimyasal araçtan tam olarak atıldıktan sonra bu dumanın olmayacağından bahsediliyor.

Bu konuda nacizane şahsi fikrim aracın garantisi bitmeden riske etmemek yönünde.

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bilgi için teşekkürler.  thnxx

Sitemiz kalabalıklaştıkça deneyenler veya denemiş arkadaşlarımız olacaktır.

Onlarında yorumlarını bu başlık altında takip ederiz.

Sevgi ve saygılarımla

**murathan**

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu chip uygulamasını yaptıran varmı ...sonuçları neler acaba ...bide zararı nedirki ...

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu konud açok ayzdık çizdik özetle  yaptırmayın !