Astra J 1.4T Ses İzolasyon ve Aksesuar-Modifiye Çalışmaları

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vites topuzunun derisi kolayca çizilip bozulacak gibi olduğundan hazır aldığım kaplamayı uyguladım.

Önce :

IMG_20160429_094821.jpg

Sonra :

IMG_20160429_095015.jpg

hekimreco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elinize emeğinize sağlık.müsadenizle birkaç sorum olacak.
1.vites kolu için olan kaplamayı bende düşünüyorum ancak aliexpress deki yorumlara baktım çoğunluk astra için tam uyumlu değil yazmış . eğer oradan aldı iseniz link verebilir misiniz?
2.kaput içi, motor kapağı ve karter muhafaza ya yaptığınız yalıtım da hissedilir bir fark oldu mu? yoksa ön cam alt kısım daha mı etkili oldu?
3.iç mekanda plastik aksamda bozuk yollarda tıkırtı var mı sizde de? varsa bunun için birşey yapmayı düşünüyormusunuz?
4. bitüself ve sünger nereden aldınız bu konu da da yardımcı olursanız sevinirim.
önceki aracı focus du 5 yıl kullandım elimden geldiğince birçok şey yapmıştım.1 ay oldu astra alalı,yavaştan brşeyler yapmak istiyorum ben de.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
[MENTION=78900]atak34[/MENTION] üstadım maşallah ciddi mana da emek vermişsin ya. Film gibi baktım resmen resimlere.

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim Recep bey, sorularınızın kısaca cevapları :

1) Kaplamayı aliexpress den almıştım. Biraz ileri geri sağ sol yapıp en güzel duran şekilde oturttum bende sıkıntı olmadı fakat kalıplar hazırlanırken farklılıklar olabiliyor sanırım. Aldığım satıcının linki biraz uzun olmakla birlikte şöyle : https://www.aliexpress.com/item/New...lgo_pvid=02e72b60-db76-408b-9456-baf7287d4983

2) Aslında yapılan her bölümü tek tek değerlendirmek zor oluyor. Bütününde şimdiye kadar yaptığım uygulamaların çok fark yarattığını söyleyebilirim. Yine de kaput, muhafaza ve ilerleyen günlerde görebileceğiniz bagaj ve iç ön bölümde yaptığım uygulamalar motor sesi anlamında çok etkili oldu. Ön cam altına henüz akustik sünger koyamadığım için tam verim alamadığımı düşünüyorum.

3) İç mekanda tıkırtı senfonisi vardı adeta :) , yine ilerleyen günlerde görebileceğiniz uygulamalarla neredeyse tamamen tıkırtı ve zırıltılardan kurtuldum.

4) Aslında bitüself yerine Henkel Teroson SP100 , Würth veya gittigidiyor da satılan macoustic gibi daha kalın titreşim sönümleyici kullanmakta fayda var. SP200 sünger ise en hesaplı olarak hepsiburada da satılıyor. Sizin aracınız da hayırlı olsun. Biraz vakit ve emek harcayarak sizde farkedilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim Nadir bey.

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ses izolasyonuna bagaj ile devam ediyorum. Önce arka cam altındaki panel ve sonrada cam yanlarını ve üstünü dönen çıtaları söktüm.

astra izo 9.jpg

astra izo 10.jpg

astra izo 11.jpg

astra izo 13.jpg

astra izo 14.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra izo 15.jpg

astra izo 16.jpg

İzolasyon malzemelerimiz :

astra izo 18.jpg

Boş yüzeylere önce titreşim önleyici malzeme üstlerine de sünger uygulandı. Saca çarpıp ses yapabilecek kabloların altına da sünger sıkıştırıldı.

astra izo 19.jpg

astra izo 20.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra izo 21.jpg

astra izo 22.jpg

astra izo 23.jpg

astra izo 24.jpg

astra izo 25.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çıtalar ve alt panele de titreşim önleyici malzeme ve sünger uygulandı.

astra izo 27.jpg

astra izo 28.jpg

astra izo 29.jpg

astra izo 30.jpg

astra izo 31.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra izo 32.jpg

Ardından bagaj tabanına izolasyon yapıldı. Özellikle bagaj tabanına uygulanan tüm işlemler sonunda egzos kaynaklı uğultu ve gürültülerde çok güzel iyileşme oldu.

astra izo 101.jpg

astra izo 102.jpg

astra izo 103.jpg

Stepnenin altında mevcutta bir titreşim izolasyonu vardı, fakat üstüne bir kat daha izolasyon geçtim.

astra izo 104.jpg

astra izo 104.jpg