Astra J 1.4T Ses İzolasyon ve Aksesuar-Modifiye Çalışmaları

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar ;

2014 model Astra J 1.4 aracımla ilgili yaptığım ve yapmaya devam ettiğim çalışmalarımı hem faydası olabilir diye hemde sizlerden gelebilecek faydalı öneriler için paylaşmak istiyorum.

Aracımla ilgili olarak kısaca düşüncelerimi aktaracak olursam :

- Tasarım göreceli olsa da almamda en etkili unsur sportif tasarımıydı.
- İç mekan çok kaliteli olmasa da kalitesiz hissettirmiyor.
- Malesef ağırlığı çok fazla , performansı törpülüyor ve çok yakmasına sebep oluyor.
- Üstüne üstlük eşimin isteğiyle otomatik vitesli almış olmamız performans ve yakıt tüketimini daha da olumsuz etkiliyor.
- Gürültülü çalışan motor ve Bridgeston ER300 lastikleri nedeniyle gürültü seviyesi yüksek, ayrıca bozuk yollarda kullandıktan sonra heryerinden tıkırtılar zırıltılar gelmeye başlamıştı.

Özellikle içerde oluşan uğultu ve tıkırtı-zırıltılar sürüş keyfini fazlaca bozduğundan mümkün olduğunca kapsamlı çalışma yapmaya karar vermiştim ve kısmi izolasyon sonrası bile gayet tatminkar sonuçlar aldım.

Fazla vaktim olmadığından gün gün fotoğraflar paylaşıp konuyu devam ettirebileceğim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aynı aracın sedanından ben de aldım. Aracın ağırlığı tahminimden fazla çıktı, bu ağırlık fazlalılığı özellikle kalkışlarda aracın yakıt tüketimini ve performansını olumsuz yönde etkiliyor, bu durumun tek artısı ise aracın yol tutuşunun biraz daha iyileşmesine neden olmuş. Bizde bir tane de otomatik, 2.0 Vectra A var, kasanın ağır olması nedeniyle (özellikle kalkışlarda) gaza biraz fazla basınca 1.4 Astra, 2.0 Vectra'dan daha fazla yakıt tüketiyor, kalkışlarda ve ara hızlanmalarda gaza yüklenmeyince Astra'nın tüketim değerleri düşüyor. Sakin kullanımlarda yaklaşık olarak; şehir içinde 9 litre (Vectra 10 litre), şehir dışında 7 (Vectra 7,5 litre) yakıt tüketiyorum. Turbo nedeniyle araç bana göre seri, turbonun keyfini yaşamak güzel oluyor ama bu güzellik de doğal olarak fazla yakıta neden oluyor.

Yol sesini azaltmak için, aracı teslim almadan evvel serviste aracın altına ve çamurluk içlerine ses ve krozyon önleyici yalıtım işlemi yaptırdım. Bir de aracı seçerken (Michelin) yumuşak hamurlu lastikli olmasını istedim.

Aracım henüz yeni olduğu için şu an bizleri rahatsız edecek ses ve tıkırtılar yok. Ses sistemi bana göre kaliteli ama arka kapılarda hoparlör olmaması çok büyük ayıp ve eksiklik. Benim dikkatimi çeken birkaç eksiklik, eski modellerde olup, yeni modellerde olmayan bagajdaki çakmak soketi, ön kafalıklarının ön/arka ayarının olmaması, ses sisteminde USB girişinin olmaması.

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey aracınız hayırlı olsun, kazasız kullanmak nasip olsun. Bozuk yollarda kullandıktan sonra tıkırtı gelmeyen yer kalmamıştı neyseki çoğunu hallettim. Davlumbaz ve çamurluk içine izolasyon yapınca da yol sesi çok fark etti.

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor bölümü izolasyonunda kaputa yapılan işlem :

astra izo 1.jpg

Boşlukların kalıbı alındı.

astra izo 2.jpg

Önce bitüself, sonra Terason SP200 Sünger kalıplara göre kesilip yerleştirildi.

astra izo 3.jpg

astra izo 4.jpg

astra izo 5.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kalan boşluklara kauçuk sünger yapıştırıp bondex sünger yerleştirdim, ve orjinal kaput izolasyonunu kapattım.

astra izo 100 (289).jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Taktırdığım karter korumaya öncesinde izolasyon uyguladım. Aşağı bakan kısmına sprey pütür, motora bakan kısmına ise bitüself, sprey pütür ve Terason SP200 sünger kullandım. Böylece motor üstten ve alttan yalıtılmış oldu. Özellikle SP200 sesleri absorbe ederek azaltması bakımından güzel bir ürün.

astra izo 125.jpg

astra izo 126.jpg

astra izo 127.jpg

astra izo 128.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor ve akü kapağına yaptığım izolasyonda bitüselften daha kalın macoustic marka bir malzeme ve Teroson SP200 kullandım.

astra izo 79.jpg

astra izo 82.jpg

astra izo 80.jpg

astra izo 81.jpg

atak34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra izo 60.jpg

astra izo 61.jpg

astra izo 62.jpg

astra izo 63.jpg