Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Onat89 link' Alıntı:
Harun bey önce merhaba
Aslında tamam sıcaklık önemli konulardan birisi ben yazın 6.4 ort ile geziyordum suan 6.8 ama su bir gercekki arac ne kadar yakacak tamamen bize bagli profesyoneller bir depo ile 2500 km gidebiliyor bunlar gercek seyler onemli olan aracin torkunu ve devir bandini kavrayabilmekte ben astra 1.4 icin bu degeri yakalayabiliyorum cunku motoru taniyorum artik evet devir bandina bende bakmiyorum ama motorun karakteristigini cozdum sizlerle paylastim uygulayabilirseniz ekonomik surusler mumkun
6 larda geziyorsaniz s.ici trafigine pek girmiyorsunuz demektir. 7.8 s.ici fabrika verisi olan 1.4t 6 lara inmez araci tanimaklada pek ilgisi yok(var ama sartlar uygun degil) ben 2 saat boyunca 2.vitese gecmeden gittigimi bilirim istanbulda kisaca 9 litre ve civarlarinda yakiyorsa istanbulda 1.4t gayet normal bir deger. 1.3 astrasi olan arkadasim bile 7 litre yakiyor istanbulda.
profesyonellerde dur kalk trafiginde yapmiyorlar o degerleri cunku mumkun degil.

ercan_0636

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende Ankara şehir içi  7,8 in altına hiç düşmedim.kış girdiğinden beri 8,9/9,5 arası değişiyor...herhalde biz bu aleti kullanmayı bilmiyoruz ;)

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

ercan_0636 link' Alıntı:
bende Ankara şehir içi  7,8 in altına hiç düşmedim.kış girdiğinden beri 8,9/9,5 arası değişiyor...herhalde biz bu aleti kullanmayı bilmiyoruz ;)

Abi bizim insanımız az yaktırmakta ve maksimum hızda efsanedir  :) Yeri gelir 1.4T ile 6 litre yakarlar yeri geldiğinde 1.3 dizelle 220 bastım daha da yolu vardı derler.

ercan_0636

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Abi bizim insanımız az yaktırmakta ve maksimum hızda efsanedir  :) Yeri gelir 1.4T ile 6 litre yakarlar yeri geldiğinde 1.3 dizelle 220 bastım daha da yolu vardı derler.

011zaa    okkk            011zaa      14alkiss

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Aynen katiliyorum.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Daha önce bu forumda bir çok kez söyledim yine söylüyorum; Bizim araçlarda kış şartlarında istanbul, ankara gibi dur kakın fazla olduğu şehir içi trafikte 9 lt.nin altına inmek bence mümkün değil. Yani 25 km/h ortalama hız ile daha az bir tüketimin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Evet motor ısındıktan sonra ve dur kalk biraz azalıp ta 3-4. viteslerde gitmeye başladığınızda 8 lt.li değerleri görebiliyorsunuz. Eğer yol şartları uygun araç yüksüz ve sabit hızla 90 km/h saat ortalama hızla gittiğinizde hele hava da ılımansa hemen ortalama değer sıfırladığınızda 6 lt. hatta 5,1 lt. ye kadar düşüveriyor. Ancak dur kalk debriyaj fren 1-2. vites git gel yakıt tüketimini dibine dibine vuruyor ve tüketim 10-11 lt.li değerlere hemen geliveriyor. Ancak zaten katolog değeri 7,8 lt. olan 1400 kg. üzerindeki bir aracın 8-9 lt. civarı yakması bence son derece normal. En azından ben bunu göze alarak bu aracı satın aldım. Dolayısıyla bence sorun yok, yaz gelse de uzun yol yapsam şöyle bi 3 bin km. yol yapmayı planlıyorum. O zaman tüketim ve aracın konfor ve güvenliği hakkında net fikrim ve kanaatim oluşacak.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Daha önce bu forumda bir çok kez söyledim yine söylüyorum; Bizim araçlarda kış şartlarında istanbul, ankara gibi dur kakın fazla olduğu şehir içi trafikte 9 lt.nin altına inmek bence mümkün değil. Yani 25 km/h ortalama hız ile daha az bir tüketimin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Evet motor ısındıktan sonra ve dur kalk biraz azalıp ta 3-4. viteslerde gitmeye başladığınızda 8 lt.li değerleri görebiliyorsunuz. Eğer yol şartları uygun araç yüksüz ve sabit hızla 90 km/h saat ortalama hızla gittiğinizde hele hava da ılımansa hemen ortalama değer sıfırladığınızda 6 lt. hatta 5,1 lt. ye kadar düşüveriyor. Ancak dur kalk debriyaj fren 1-2. vites git gel yakıt tüketimini dibine dibine vuruyor ve tüketim 10-11 lt.li değerlere hemen geliveriyor. Ancak zaten katolog değeri 7,8 lt. olan 1400 kg. üzerindeki bir aracın 8-9 lt. civarı yakması bence son derece normal. En azından ben bunu göze alarak bu aracı satın aldım. Dolayısıyla bence sorun yok, yaz gelse de uzun yol yapsam şöyle bi 3 bin km. yol yapmayı planlıyorum. O zaman tüketim ve aracın konfor ve güvenliği hakkında net fikrim ve kanaatim oluşacak.

greatt

decrescendo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aralık ayı başında aldım arabayı şu anda 2600 km civarında. Her gün Gaziantep şehir içinde minimum 25 km yol yapıyorum ve agresif
kullanım ile yakıt tüketimi 8.4 lt ki biraz dikkat ettim 10 gün kadar 7.6'yı gördüm.

Arabadan bir kaç minik ses çıkarması dışında çok çok memnunum.
Geçtiğimiz salı akşamı ülkemizde çok satan bir markadan 68.000 tl değerinde dizel otomatik bir araba aldık ve ben buna rağmen
arabamı çok seviyorum.

EmreCan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yorumları okuduktan sonra iyiki dizel almışım diyorum :D istanbul trafiğine bende hergün katılanlardanım küçükçekmeceden kadıköye okul zamanlarında gidiyorum ve ekran 6 litre ile 6.5 litre arasında 7 litre yazdığını hiç görmedim daha aklımda benzinli vardı güçlüdür iyi gider ama yakıt konusunda üzer diye vazgeçmiştim dizelde fena gitmiyor değil ama bir benzinli tadını veremeyecek asla :)

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

EmreCan link' Alıntı:
Yorumları okuduktan sonra iyiki dizel almışım diyorum :D istanbul trafiğine bende hergün katılanlardanım küçükçekmeceden kadıköye okul zamanlarında gidiyorum ve ekran 6 litre ile 6.5 litre arasında 7 litre yazdığını hiç görmedim daha aklımda benzinli vardı güçlüdür iyi gider ama yakıt konusunda üzer diye vazgeçmiştim dizelde fena gitmiyor değil ama bir benzinli tadını veremeyecek asla :)
Evet performans olarak aracımda hiç bir sıkıntı yok, gayet atik ve fuleli. Aslında yakıt konusunda da sıkıntı yok, sadece pek çok arkadaşın da belirttiği gibi benzin pahalı olduğundan cepten çıkan fazla oluyor. Hiç bir zaman şahsen dizel almayı düşünmedim, yapacağımı düşündüğüm yıllık ortalama 10-12 bin km. nedeniyle. Şu anda da pişman değilim.Aracı alırken bu aracın benzinli olduğunu ve aşağı yukarı ne kadar yakacağını kestirebiliyorduk. Dolayısıyla yakıt sarfiyatından şikayet etmemize gerek yok. Katalog değerleri ile gerçek trafik koşulları hiç bir araçta tutmadığı gibi astrada da tutmuyor. Özellikle şehir içi tüketim değerleri istanbul söz konusu ise tutması zaten beklenemez. 7,8 litre olarak görünen katalog değeri 9 lt. gerçek trafikte olursa kabullenmek gerekiyor. Dediğiniz gibi özellikle motor ısınarak tam performansını vermeye başladığında aracı zapdetmek mümkün değil. Bu performansın da bir bedeli var ve buna değer bence. Önemli olan aracın vaat ettiği güvenlik, konfor ve performansı araçtan alıp alamama meselesi. Güvenlik diyorsanız 190-200 km. hızlarda araç tam güven verdi bana, adeta yola yapışıyor. Daha önceki sıfır aracım honda city idi ve 140 dan sonra araç gezmeye başlardı ve gazdan ayağımı çekmek zorında kalırdım. Astrada ise oto yollardaki o çok keskin olmayan virajlara çok rahat 120 km hızlarla girebiliyorum ve miliöm şaşmıyor rotasından, çok güven veriyor. Cosmo donanımda konfor olarak bir sorunum yok. Sadece ekranın kırmızı rengini sevmiyorum. Her bir istatistiki bilgiye ulaşmak için bileziği çevirmek zorunda olmayı hiç sevemedim. Arka kol dayama yok üzüldüm olsa idi iyiydi ama çok rahatsız etmedi beni. Direksiyonun tepkileri gayet güzel ancak şehir içi kasis ve çukurlarda süspansiyonların sertliğinden dolayı sarsıntı çok oluyor. Motor sesi veya yol sesinin gramını hissetmiyorum yüksek hızlarda.