Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Abi Shell 97 oktan hakaten farkediyor ama. Daha cok yakmasa 97'ye alistircaktim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Aydn link' Alıntı:
Abi Shell 97 oktan hakaten farkediyor ama. Daha cok yakmasa 97'ye alistircaktim.

Nitro de mi?

Nitro nun %100 emin olduğum iki farkı var; biri ses düzeyindeki düşüş diğeri üst devirlerde hızlanan gaz tepkileri.                                           

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Abi fiyat farkinada eyvallah etsek 95'e gore biraz fazla yakiyor, ondan sadece bi kere 97 aldim bi daha almadim.

sksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Yine bir bursa yolculugu
Gidiste eskihisar ido’nun 60 lira oldugunu ogrendik – soylenerek odedik bindik
Donuste tabiki o parayi vermedim ve korfezden dolastim ve ozellikle yakit tuketimini olctum
Topcular iskeleden ist avrupa yakasindaki eve kadar 1 kademeden biraz az tuketim gerceklesti
Hadi duz hesap 1 tam kademe = 7 litre = 35 lira diyelim
(1.4 otomatik sedan – ortalama hız 80-90 km)
Ustelik korfez dolasirken 2-3 kez sehirici trafik denk geliyor, 2-3 kez de biz durakladık
Hic durmadan gitsen fazladan 20-30 dakika maksimum
Bir daha da İDO’ya binmem cok keyfi olmadıkça...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Aydn link' Alıntı:
Abi fiyat farkinada eyvallah etsek 95'e gore biraz fazla yakiyor, ondan sadece bi kere 97 aldim bi daha almadim.

Shell in eski 97 oktanında performans adına kayda değer bir fark olmadığı gibi tüketim de artıyor, ama Nitro da ses düzeyi ve üst devir performansında artış olurken tüketimde bu kez kayda değer bir değişim olmuyor.

ercan_0636

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Nitro de mi?

Nitro nun %100 emin olduğum iki farkı var; biri ses düzeyindeki düşüş diğeri üst devirlerde hızlanan gaz tepkileri.                                           

kesinlikle deneme yanılma ile test edilmiştir...

Onat89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ankarada oturmaktayım cevizlidere de oturuyorum ve 6000 km de astra j 1.4t aracım var araç 1503 kg yakıt tüketimim 6.8 lt tamamı şehir içi ort hızım 35 km/s yani şehirler arası tüketim dahil değil buna... Peki nasıl bu tüketim değerlerine ulaşıyorum? Aslında her şey sizde biter. Düz yolda ve yokuş aşağı manuel ise aracınız 1200 d/d altına inmedikçe olabildiğince yüksek viteste tutun. yokuş yukarı 3% eğime kadar aracı mümkün olduğunca vites ne olursa olsun 1700 1900 d/d arasında tutarak tırmanın. Bu 5. viteste 70-75 km/h 6. viteste 92/98 km/h hıza denk gelir. Eğim 3% den fazla ise aracı 2400 d/d ile tırmandırın. Tırmanışlarda hızlanmak istemiyorsanız bu dediğim devir aralıklarında full gaz ile hızlanıp tamamen ayağınızı gazdan çekin. Eğer ki trafik dur kalk halinde gidiyor ise aracı 1. vites 1700 d/d getirin ve ikinci vitese geçin. 2. viteste gerekmedikçe hızlanmadan sabit hızla gidin  zaten 30 m geçmeden trafik yine duracak.
Otomatik kullanan arkadaşlar düz yol ve yokuş aşağı zaten deviri araç mümkün olduğunca düşürecektir. sadece bu deviri sağlayan hızlarda gidin. yokuş yukarı ise manuel moda alıp dediğim gibi kullanın aracı.
Bunları yerine getirirseniz aracın 7 litre/ 100 km tüketim civarına düştüğünü göreceksiniz. Araç markası ne olursa olsun siz aracınızın motorunu kullanmayı bilmedikten sonra yakacaktır. Astra şuan Golf ile kafa kafaya piyasadaki en iyi yakıt tüketimine sahip araçtır. (1.4t için) Golf boyutlarından ötürü az rüzgar direnci, kütlesinin hafifliği ile daha hızlı ve az tüketiyor. Ama bir bagaj genişliği ve heybetli görünüm golf te yok. emin olun astra boyutlarında bir golf te aynı yakıtı yakacaktır.