Astra H direksiyon tepkimeleri ve diğer tespitler

sebasti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
aranıza 2011 1.3 CDTI ile yeni katıldım. Bazı konularda sorum olacak, ayrıca yorumlarım da var.

1- Öncelikle Astra H nin direksiyon tepkileri bana çok enteresan geliyor. Biraz bozuk veya aracın sağa sola aşağı yukarı yaylanma hareketlerini direksiyon anında hissettiriyor ve direksiyon kendi kendine sağa sola kaçıyor. Astra H lerde doğal bir durum mudur bu?

Videosunu da buldum netten. Sorun veya durum aşağıdaki gibidir.

astra h - Dailymotion video

2- Özellikle 1 den 2 ye geçişler ses yapıyor. Güp güp gibi ama rahtsız edici bir ses olmayabilir bir çok kişi için, bu doğal mıdır?

3- Aracın direksiyonu kamyon direksiyonu sertliğinde maşallah. Bu konudan şikayetçi değil misiniz ? :)

4- Aracın içerisinde bırakın bozuk para koymayı, telefon koymaya yer bulamıyorum :) bu durumu nasıl çözüyorsunuz.

5- vites geçişleri çok kemikli ve yukarıda da belirttiğim gibi sesli geçiyor. Bu normal midir?

bunların dışında araçtan gayet memnunum, isteyerek aldım. Aracın performansına laf söyleyenleri de anlamıyorum. Kırmızı ışıkta seri kalkıp ileri de damalı bayrağı mı görmek istiyorlar bilmiyorum ama motor hacmini kanıksayan birisi bundan şikayet etmemeli. Zira özellikle uzun yolda araç çok iyi gidiyor. laf eden çarpılır.

mutlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle hosgeldn sola cekmsini lastik havalarına bağlıyorum bi kontrol ettr ama düz giderken saga sola dönmesi power da bi sorun olabilir benimkisini bırakınca ok gibi gidiyor.sert demişiniz valla hiçte öyle digil dönüşler yag gibi:)haa süspansiyon için bisi diyemem sert araç.vitezlerde gayet sessiz

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
1) Hisli direksiyon iyidir şahsi görüşüm, aracın yaptıklarını hissetmek isterim. Araçlar da, bozuk yolda çukara doğru teker hali ile onunla birlikte direksiyon ilerlemek ister. Bu fazla ise lastik basınçları ve ebatlarından başlamalısınız sorgulamaya.

2) Güplüyorsa volantdır. Aracınızda oynak volant vardır, boşluk yapmıştır.

3) Kamyon kullanmamışsınız? Yada 2,3 senedir araç kullanıyorsunuz? Astra G kullanın, üstüne Vectra B kullanın en az 10 kat serttir. Astra J çok daha yumuşaktır. 8 sene önceki teknoloji ve maliyet hesabı ile öyle yapmışlar. Bence kararında, Astra J ise tam kararında, reno vs. çok yumuşak güvensiz hissiz geliyor bana. Ama rakiplerine göre Ağır.

4) Bozuk paralar kolçakta, telefon ise yan koltukta

5) Değil, yumuşaktır

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle aracım 8000 kmde.

1) direksiyonum aynı videodaki gibi.hala alışamadım bırakmaya gelmiyor.
3) direksiyon gercekten agır.jettadan sonra kollarım kas yaptı astrada.
4) kol dayama yada el frenin altındaki yere kaydırmaz ped kesin koyun.tel bozuk para vs konuluyor.
5) vitesler kemikli.özellikle ışıklarda araca zarar vermiyim diye dikkat ederek attıgımdan arkadakilerden selektör yiyorum.aksi halde arac zaten sarsıyor.

sebasti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım da 25000 km de. Volant sorunu olduğuna ihtimal vermiyorum. anlaşılan direksiyonun bu tepkileri sert süspansiyonun mirası bu astra h de.

Vites geçişleri yumuşak değil, bu sizde de böyle mi ? anladığım kadarıyla vites geçişlerinin sesli olması da karakteristik bir özellik astra h de. ama dediğim gibi arıza sesi gibi değil bu. Dikkat eden duyabilir.

Bu dördüncü aracım. Bir önce Punto ve Bravo kullandım, araç durunca pamuk gibi oluyor, hızlandıkça sertleşiyordu. Astra H yi özellikle park esnasında tek elle çevirmek çok zor. şikayet etmek gibi algılanmasın, sadece fikrimi belirtiyorum.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Ben de yorumlarımı katayım madem herkes sıralamış :D (aracım Tigra)

1- Direksiyon benim aracımda da aynı, yoldaki en ufak dalgalanma için bile sürekli direksiyonu tutmak gerekiyor ancak bu hissi direksiyona vermeyen araçlara göre çok daha güvenli. Direksiyon düz dururken tekerler başka yöne dönen araçlar var esas onlardan korkmalı. Aracın yolla bağlantısı kesilir de kaymaya başlarsa bile bunu hemen direksiyonda hissedebiliyorsunuz. Sanırım Opel'in bir tercihi bu.

2- Carlama ya da ıslık gibi ses yoksa sıkıntı yoktur, ilk viteslerde yapabilir böyle sesler.

3- Opel direksiyonları hep sert, istisnasını görmedim.

4- Cüzdan ve sigara küllük açık duruyor onun içinde yanyana, ruhsat ve telefon el freninin altındaki ufak girintili boşlukta.

5- Şanzımanda ATF yağ vardır muhtemelen. Castrol 80W şanzıman ve dişli yağı ile değiştirirseniz yumuşayacaktır.

1.3 dizel motorun performansını beğenmiyorum ancak yeterli diyorsanız yeterlidir :D

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra h direksiyon biraz serttir ama tepkileri çok net ve iyi.

Vitesler bence sert değil ben hiç problem yaşamadım yağ gibi akıyor. Sadece soğuk kış günlerinde geçişler biraz sertleşiyor.O da soğuğun etkisinden bence normal.

Nihat.Ak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1) Hisli direksiyon iyidir şahsi görüşüm, aracın yaptıklarını hissetmek isterim. Araçlar da, bozuk yolda çukara doğru teker hali ile onunla birlikte direksiyon ilerlemek ister. Bu fazla ise lastik basınçları ve ebatlarından başlamalısınız sorgulamaya.

2) Güplüyorsa volantdır. Aracınızda oynak volant vardır, boşluk yapmıştır.

3) Kamyon kullanmamışsınız? Yada 2,3 senedir araç kullanıyorsunuz? Astra G kullanın, üstüne Vectra B kullanın en az 10 kat serttir. Astra J çok daha yumuşaktır. 8 sene önceki teknoloji ve maliyet hesabı ile öyle yapmışlar. Bence kararında, Astra J ise tam kararında, reno vs. çok yumuşak güvensiz hissiz geliyor bana. Ama rakiplerine göre Ağır.

4) Bozuk paralar kolçakta, telefon ise yan koltukta

5) Değil, yumuşaktır

Telefon yan koltukta. Bu guzeldi :)

HTC EVO 3D X515m cihazımdan gönderildi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1) Astra H' de servotronik yani elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi var. Nispeten EPS direksiyon sistemlerine göre daha serttir. Ama birçok kişi yol geribildirimi daha hisli olduğu için daha çok sever.
Şahsen Passat, Jetta, Astra J de kullandım. Onlarda EPS (elektrik destekli) direksiyon vardı. Çok daha rahat, ama yol ve sürüş hissi olarak hidrolik sistem biraz zahmeti de olsa bana daha keyifli geliyor. Gerçi artık hidrolik sistemler kalmadı gibi birşey.

2) Vites geçişleri kemiklidir. Hatta şanzıman yağı ısınana kadar kireçlenmiş kadar kemiklidir. Birinci vites senkromecinin uykusu geç açılıyor, sabahları araba harekete geçtikten sonra kendine geliyor :) 1'e takmak da, taktıktan sonra almak da ara sıra olarak zor oluyor motor soğukken.

3) Lastik havalarını da bir kontrol edin. Ne kadar sert olsa da, tek elle park edilemeyecek kadar sert değil. Belki minyon yapılı, zayıf bir insana zor gelebilir, ama kamyon kadar da değil, olmamalı.

4) Bozuk paralar, küllüğe. Gerçi çok olunca da zırıltı yapıyor.
Telefon içinse 2 tavsiye. El freninin altındaki küçük havuzlu bölüme koyulabilir. O kısmı aux girişine bağlanacak mp3 çalarlar için düşünmüşler. Kenarlar çıkıntılı olduğu için kolay kolay savrulmaz da. Ya da kaydırmaz yapışan plastik pedler var. Göğüsün üst kısmına koyup, telefonu üzerine yapıştırabilirsiniz. Konuşma da kolay oluyor, telefonun hoparlörünü açıp koyuyorum (çakma bluetooth - bulutut :) )

Yine de, rot ve lastik balans ayarlarını bir kontrol ettirin. Senede bir kez yapılması iyi olur. Hem ön takım da kontrolden geçmiş olur.

thugslife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bozuk paraları torpido gözündeki özel bölmeye koyun bence gayet kullanışlı hatta kalem için bile yer var :) telefon için özel tutucular çok iş görüyor..