Astra H anlaşılamayan problem

volkist

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar selam,

Yaklaşık 1 ay önce 2009 model 1,3cdti astra h aracımın filtreleri, yağı, v-kayışı ve aküsü değişti. Bu değişimlerden yaklaşık 150km sonra yolda seyir halinde iken aniden dörtlüler yanmaya başladı, airbag lambası yandı, kapı kilitleri açıldı ve iç aydınlatma lambaları yandı.

Bir iki kere stop edip çalıştırdıktan sonra herşey normale döndü ama iç aydınlatma lambaları normale dönmedi. Bir elektrik ustası bilgisayara bağladı arabayı hata kodlarını falan sildi. Bir aydır başka bir problem yaşamıyordum ama dün gece yine seyir halinde aynı sıkıntıları yaşadım (dörtlüler yanmaya başladı, airbag lambası yandı, kapı kilitleri açıldı ve iç aydınlatma lambaları yandı).

Biraz araştırdım, özellikle yabancı forumlarda araç kaza moduna girmiş olarak tanımlanıyor bu durum. Daha önce kaza geçiren airbag sensörü değişen ya da hasarlı araçlarda olabilir diyolar ama benim aracımda hiç kaza yok. Sorunun ne olabileceğine dair fikri olan varsa ya da bu işlerden çok iyi anlayan bir usta tanıyan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum.

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kutup başlarını, Şarzdan gelen kabloları ve beyin soketlerini kontrol edin.

volkist

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kutup başlarını, Şarzdan gelen kabloları ve beyin soketlerini kontrol edin.

Hocam teşekkürler cevap için. Sorun ilk olduğunda bir elektrikçiye gittim. Bilgisayara bağlayıp arabayı kontrol etti bir şey bulamadı. Akü yeni değiştiği için aküyü de kontrol ettirdim. Hatta bir yerde elektrik kaçağı var mı diye bazı kontroller falan da yaptı ve herşey normal gözüküyor dedi. Fakat beyin soketlerini bilmiyorum. Bunlar aracın neresinde olur? Nasıl kontrol edebilirim?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şarj dinamosu fazla voltaj verip sapıtmasına sebep olabilir aracın. tech2 test modunda uzunca süre araştırmak lazım. tabi o ara aracın bu hataları vermesi gerek.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar selam,

Yaklaşık 1 ay önce 2009 model 1,3cdti astra h aracımın filtreleri, yağı, v-kayışı ve aküsü değişti. Bu değişimlerden yaklaşık 150km sonra yolda seyir halinde iken aniden dörtlüler yanmaya başladı, airbag lambası yandı, kapı kilitleri açıldı ve iç aydınlatma lambaları yandı.

Bir iki kere stop edip çalıştırdıktan sonra herşey normale döndü ama iç aydınlatma lambaları normale dönmedi. Bir elektrik ustası bilgisayara bağladı arabayı hata kodlarını falan sildi. Bir aydır başka bir problem yaşamıyordum ama dün gece yine seyir halinde aynı sıkıntıları yaşadım (dörtlüler yanmaya başladı, airbag lambası yandı, kapı kilitleri açıldı ve iç aydınlatma lambaları yandı).

Biraz araştırdım, özellikle yabancı forumlarda araç kaza moduna girmiş olarak tanımlanıyor bu durum. Daha önce kaza geçiren airbag sensörü değişen ya da hasarlı araçlarda olabilir diyolar ama benim aracımda hiç kaza yok. Sorunun ne olabileceğine dair fikri olan varsa ya da bu işlerden çok iyi anlayan bir usta tanıyan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum.

Evet kaza modu, aracın airbag beyni ve arka sigorta kutusu kontrol edilmeli. Bunun sebebi genelde sorunlu arka sigorta kutusu çıkıyor . Aracı görmem gerekiyor uzaktan bir şey diyemem ama iyi bir opel ustası bulmanız lazım tech2 ile airbag ve arka sigorta (REC) DTC lerine bakılmalı.

Eğer iç lambanız hala daha sönmedi ise arka sigorta kutunuz üzerinden mavi ve yeşil başlıklı soketleri sökün aynı zamanda arka sigorta kutusuna giren kalın 2 adet kırmızı kablolu soket var onuda sökün bir kaç dakika bekleyin geri takın bu esnada kesinlikle bagaj kapağınızı kapatmayın açamazsanız ...

volkist

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@Faetih ve [MENTION=37765]astraopc[/MENTION] cevaplariniz icin cok sagolun.

Ikinizin dediklerinden anladigim kadariyla tech2 ile iyice bir arastirma sart. Soylediklerinizi aynen ileticem ustaya umarim bir cozume kavusur. Bu arada ankarada bildiginiz bu isin hakkindan gelebilecek iyi usta varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.