Astra g fren diski seçimi...

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önce arabanın ön frenlerinden uğultu sesi geliyordu, fren balatalarını gm ile değiştirdim, yine ses var, bu defa ince cikleme sesi gibi bir ses ve sürekli sesi duyuyorum, anlaşılan fren disklerini de değiştirmek gerekecek, diskler yeni ama ses yapıyor, markasını bilmiyorum ancak mantıken yan sanayi olmalı, gm marka disk takarsam ses kesilirmi? piyasada bosch, delphi, trw, valeo, ferodo gibi pekçok marka disk var, fiyatlar iki üç katına kadar değişebiliyor, bunlardan hangisini takınca ses yapmaz? kullanan bilen bir arkadaş varmı?

Son düzenleme:

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GM fren balatalari cikleme yapiyor ses cikariyor.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki bu diskleri araç üzerinden lastikleri sökmeden hangi marka olduğunu nasıl anlarız? diskin nereseinde yazar markası?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki bu diskleri araç üzerinden lastikleri sökmeden hangi marka olduğunu nasıl anlarız? diskin nereseinde yazar markası?

disk markası disk sökülmeden görünmez diye biliyorum. poryaya temas eden tarafında yazıyordur.
balata ötmeside hatalı montaj yada hatalı fren rodajı kaynaklı olabilir.
fren kaliper pimlerini rahat hareket edebiliyor olmalı. kaliper boyalıysa yada düzgün temizlenmediyse balata diske azda olsa temas eder halde kalıp ısınır ve sertleşip ses yapar hale gelebilir.
trw balata kullanıyorum ve montajı yaptıktan sonra fren alıştırma yada rodaj diye tabir edilen şeyi uyguladım ve binlerce km dir sorunsuz kullanıyorum.

fren alıştırma için boş bir yolda 70-80 km hıza çıkıp 20 km hıza kadar 10-15 kez normal düzeyde bir frenleme yapılmalı. mecburi durumlar hariç durulmamalı. işlem bitiminde frenlerin sağlıklı soğuması için bi kaç km normal hızlarda sürmeye devam edilmeli...

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
diske tırnağını sür takılmıyorsa bişe yoktur.balatayı ate al .orjinal balatanın üzerinde ate gm yazar zaten

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
diskde ve balata montajında sorun yok, disk yeni sayılır, benden önceki sahibi değiştirmiş ama galiba yansanayi disk taktırmış ses muhtemelen ondan çıkıyor, balataları ben değiştim gm marka, araba giderken ses yok, hızlı giderken yapılan frendede ses yok, 20-30 km/s gibi çok yavaşlarken frenleyince cik cik - guk guk diye sesler çıkıyor... bu ses harbiden hiç çekilmiyor, ne marka disk taktırayım ki bu sesi duymayayım? malum taktırdıktan sonra diski ses yapıyor diye geri iade de edemeyiz, aldıkmı elimizde kalır...

işin özü: sıfır gm balatalara hangi marka disk takarsak yavaşça frenlerken cikleme guklama gibi sesleri duymayız?

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
50-60 liraya gm balata aldıysan çakmadır ve ses yapar

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önce arabanın ön frenlerinden uğultu sesi geliyordu, fren balatalarını gm ile değiştirdim, yine ses var, bu defa ince cikleme sesi gibi bir ses ve sürekli sesi duyuyorum, anlaşılan fren disklerini de değiştirmek gerekecek, diskler yeni ama ses yapıyor, markasını bilmiyorum ancak mantıken yan sanayi olmalı, gm marka disk takarsam ses kesilirmi? piyasada bosch, delphi, trw, valeo, ferodo gibi pekçok marka disk var, fiyatlar iki üç katına kadar değişebiliyor, bunlardan hangisini takınca ses yapmaz? kullanan bilen bir arkadaş varmı?

Merhaba,
Markaları yazdığınız ürünler arasında en pahalısı yanlış bilmiyorsam trw olanıdır,şuanda disk ve balatayı trw olarak sıfırlasanız bile bir süre sonra rahatsız olduğunuz sesi tekrar yapacak,gm disk ve balatadada bir süre sonra ses yapıyor.Bu yüzden trw sizin rahatsız olduğunuz ses sorununu çözmeyecek çünkü bende astra g için disk ve balataları trw olarak değiştirdim,hatta sesi kesmek için zaman zaman balataya zımpara atıyorum,alış veriş merkezlerinin girişlerinde yada insanların yoğun olduğu alanlarda yayaların benim araçtan çıkan fren sesinden rahatsız yada tedirgin olduğunu sanıyorum,zımpara atsam bile yinede kısa süre sonra ses yapmaya devam ediyor,üstte arkadaş ate önermiş belki bu çözüm olabilir yada trw dışında disk ve balata kullanıp ses şikayeti olmayanlar önerileri ile size ve bana bir sonraki disk/balata seçimi hakkında yardımcı olabilir.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ben ateyi 125 den aldım lokum gibi