Astra G Fan Arızası

carlosfb1907

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar.

2001 Astra G aracımda fan ile ilgili problem var,uzun zamandır ara sıra Soğutma arıza lambası yanıyor ve bununla beraber klima ve motor soğutma fanı gürültüli bir şekilde çalışıyordu ama enteresandır seyir halindeykende bir yanıyor bir sönüyordu bazende tümseklerde yanıp sönüyordu her yandığında fanlar çalışıyor söndüğündede duruyordu. ama bir haftadır kontağı çevirmemle beraber hem arıza lambası yanıyor hem falanr çalışıyor, kontağı kapatana kadar ne lamba sönüyor ne fanlar duruyor. Ustaya götürdüm fan soğuma beyni arızalıdır diyor çıkması ve yan sanayisi de yok orjinalinede sadece parçaya 250 Tl fiyat veriyorlar ama elektronik ürün olduğu için ne garantisi ne iadesi var. açıkçası cihazı alıp elimde kalmasından korkuyorum daha önce bu sorunu yaşıyan arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mehmet kardesim,
simdi bu ariza fan modülünden de yapar motor sicakligi müsüründende..yani yanlis veri verip araci 100 derece üstünde gibi gösterebilir buda fanin calismasina sebebiyet verir.. önce müsüre baktir yoksa sol teker davlumbazin altinda(icinde) fan sogutma modülünün baglantisina Sokete bak islaklik veya pas varsa temizle yine soketi tak olmadi care degismekte...
gecmis olsun

endeze

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş aynı sorun benım de başıma geldi önce müşürden filan mı diye baktılar ama aracın sol ön farının altında beyni varmış bu fanın ondan olduğunu söyledi ustam tamiri mümkünmüş 300tlye filan ama garantisi yok malum bende orjinalini 500tl filan gibi bi rakamdı sanırım aldım.ayrıca bu beyin madem bu kadar değerli neden arabanın en çok darbe almaya müsait bi yerine koymuşlar hala anlayamadım..

rodyanemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhabalar herkese. aracımda fan arıza ışığı yanıyor. ekte de göndereceğim fotoyu. fan müşiri ya da fan beyninden kaynaklanır dediler. ben de fan çalıştığında göstergenin yandığını farkettim. ancak arabada fan bu kadar sık çalışmazdı diye hatırlıyorum ya da ben farketmiyordum o da olabilir.( bundan 2 ay önce hararet göstergesinin geç devreye girdiğini düşündüm ve bu gösterge müşürü değişti. orjinal takıldı ancak yine aynı şekilde yani araç çalıştıktan 5-10 dakika sonra hararet göstergesi yükseliyor) .Araç 2000 model astra G kasa 1.6 100 Bg. 80 bin kilometrede. yüksek devirleRde kullanılmadı. araba kullanmayı bilen insanlar kullandı arabayı hep. aracı sıfır aldık ve 2 kişi kullandı şu ana kadar sadece. ancak şunu da eklemeliyim. birkaç kez arabayı kaldırırken yüksek devirlere çıkıldı( gençlikte birkaç kez kapışma macerası oldu ve kazanıldı :) ) ve bunun sonrasında performans kaybı olduğunu farkettim. bu normal midir? arıza ışığının yanma sebebi bu olabilir mi? BU ARADA araç önden darbe aldığı için radyatör değiştirildi...-- ŞUNU DA EKLEMELİYİM -- araçta gösterge belli bir dereceye geldiğinde fan çalışıyor düştüğünde duruyor. yani fanın çalışmasında ve göstergenin çalışmasında sorun yok. ancak dediğim gibi fan çalışınca arıza ışığı da yanmaya başlıyor.