Astra G Amerikan Park

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Astra G aracıma Gittigidiyor üzerinden elektronik Amerikan park modülü aldım. Elektronik devre olduğu için herhangi bir ısınma derdi yok. Ayrıca modül üzerinde ışık şiddetinin ayarlanabildiği potansiyometre de var.

attachment.php

Kutusundan çıkan devre şeması:

AmerikanPark_zps98977152.png

Akü bağlantısı olarak far sensörü projemde de kullandığım 31 nolu sigorta çıkışını kullandım. Bu sigorta arka cam sileceği rölesine enerji veriyor ve aracım sedan olduğu için böyle bir tesisat yok. Kontak açılınca enerjilenen ve boşta olan bu sigortayı kullandım. Sigortadan bir kablo çıkartıp vitesin önüne koyduğum butonlardan ortadakine bağladım. Buradan modüle ulaştırdım. Böylece Amerikan park sistemini istediğim zaman açıp kapatabiliyorum. Unutmayayım diye de çalışınca kırmızı ışık veren buton kullandım.

attachment.php

Şase olarak yakın olduğu için direkt akünün (-) kutbunu kullandım.
Sadece ön sinyal lambalarının soketlerine yakın kısımlarından (+) uçlarını kesip şemadaki gibi modüle bağladım.

Sol park lambasının (+) kablosunu sıyırıp modülün park bağlantısını yaptım.

Tüm kabloları spiral hortum içerisinden geçirdim, ayrıca modülü de yanmaz, ıslanmaz tesa bant ile komple sarıp yalıttım. Modül, alarmın sireniyle yanyana akünün yanında.

attachment.php

Bu haliyle çalışırken sinyal verince lamba tam olarak sönüp yanmıyor, ayarladığım ışık şiddetine kadar kısılıp yanıyor. Bunu satın aldığım kişilere sordum ama cevap veremediler. :sopa:

Bende şu şekilde çözüm buldum. İki adet düşük empedanslı ve normalde kapalı kontağı da olan 5 uçlu röle aldım. Bunlardan biri sağ, diğeri sol sinyal için. Direksiyondaki sinyal kolundan multitimer'a giden kablonun soketinin 19 nolu ucuna bağlı kablodan sol rölenin, 20 olandan sağ rölenin bobin uçlarına kablo çektim. Rölelerin şaselerini birleştirip akünün (-) kutbuna bağladım. Park lambasından gelen kabloyu sol rölenin kontak giriş ucuna bağladım. İlkinin normalde kapalı kontak çıkışından ikincinin kontak girişine bağladım. İkincinin normalde kapalı kontak çıkışından da modüle bağladım. Böylece sağ veya sol hangi sinyali yakarsam rölelerden biri çekiyor ve kontağını açarak modülün park bağlantısını kesiyor. Bu durumda Amerikan park sönüyor ve sadece tek sinyal tam yanıp sönüyor. Sinyal kolunu normale alınca röleler tekrar kontaklarını kapatıyor ve Amerikan parklar yanıyor. Devre şunun gibi oldu:

Roumlleler_zpsb87b61d5.png

Görüldüğü gibi normalde kapalı kontaklardan devre tamamlanıyor. Bir sinyal verince devre açılıyor. Ancak dörtlü flaşörü hesaba şimdilik katmadım. Zaten kontak kapalıyken modül çalışmıyor. Ayrıca sadece ben açarsam çalışıyor.

Bu röleleri de motor bölümündeki röle kutusu içine sabitledim.

attachment.php

attachment.php

Gündüz görüntüsü:

DSC_0005_zpsd5860eba.jpg

Ekli dosyalar

• DSC_0001.jpg
    DSC_0001.jpg
    62.8 KB · Görüntüleme: 441
  • DSC_0002.jpg
    DSC_0002.jpg
    59.8 KB · Görüntüleme: 433
  • DSC_0003.jpg
    DSC_0003.jpg
    56.4 KB · Görüntüleme: 444
  • DSC_0004.jpg
    DSC_0004.jpg
    61.8 KB · Görüntüleme: 447
  • DSC_0007.jpg
    DSC_0007.jpg
    41.6 KB · Görüntüleme: 451

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çözümleriniz hoşuma gidiyor :) Elinize sağlık.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Forumda bu konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapmamıştım. Bugün şöyle bir bakayım dedim. Pek çok şey söylenmiş. Uygulamamla ilgili birşeyler daha yazayım.

Yan sinyallerine bağlatanlardan kimileri zamanla lambanın içinin eridiğini söylemiş. Doğrusu yan sinyallerde kullanmak hem hoşuma gitmediği hemde trafikte yanlış anlaşılma olasılığı yüzünden yan sinyalleri modüle bağlamadım. Ayrıca bağlasaydım da yan sinyallerim led. Isınma derdi yok.

Elektronik devre olduğu için taş dirençli olan modüller gibi ısınma diye bir şey yok. Ayrıca arıza ışığı yakma gibi bir durum söz konusu değil.

Şemada direkt aküye bağlantı gösterilmiş. Sanırım bu tür modül kullananlar ya böyle direkt takıyor ya da kablo üstü sigorta kullanıyor. Ben aracın kendi sigorta kutusunu kullandım. Modülün kendisi önemsiz denebilecek bir akım çekiyor.

Normalde Amerikan park bağlatanlar sistemi sürekli açık kalıyor. Yani parklar açık olduğu sürece çalışıyor. Benimki gibi modüllerde açma kapama düğmesi var ama o da kaput içinde kalıyor. Ben vitesin önüne düğme koydum, istenildiğinde devreye girip çıkarılabiliyor. Polisle falan papaz olmam yani. :)

Normalde Amerikan parklarda lamba tam sönüp yanmıyor. Olanlarda da sinyal verilen taraf tam yanıp sönüyor ama diğeri yanık kalmaya devam ediyor. Benim röleli devre sayesinde sinyal verince ikisi de sönüp sinyal verilen normal yanıp sönüyor. Böylece karşıdan gören sinyal verdiğimi tam olarak anlıyor. Sinyali kapatınca Amerikan parka geri dönülüyor.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık çok güzel olmuş...

metin_7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı urunu kullanıyorum hocam bende gercekten super bır urun ısınma derdı yok ve en kral ısıgın derecesını ayarlanabılıyor muayneye gırerken off yapıyorsuuz sorunda cıkmyıor bende de durusu soyle :)

tsed.jpg

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
aynı urunu kullanıyorum hocam bende gercekten super bır urun ısınma derdı yok ve en kral ısıgın derecesını ayarlanabılıyor muayneye gırerken off yapıyorsuuz sorunda cıkmyıor bende de durusu soyle :)

Konuyu yazarken anlatmıştım. Sinyal verince tam sönmüyor. Sizde de durum aynı mı yoksa benim modül mü problemli geldi? Çünkü röle ile giderdim problemi.

metin_7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyu yazarken anlatmıştım. Sinyal verince tam sönmüyor. Sizde de durum aynı mı yoksa benim modül mü problemli geldi? Çünkü röle ile giderdim problemi.

aynen oyle hocam sonmuyorkı ztn daha guclu yanıyor sadece ama ısıgı en sona kadar actıgınızda sınyal gozukmuyor :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

aynen oyle hocam sonmuyorkı ztn daha guclu yanıyor sadece ama ısıgı en sona kadar actıgınızda sınyal gozukmuyor :)

Bilmem eliniz yatkın mıdır ama bence siz de benimki gibi bir devre yapıp sinyal verince lambayı tam söndürün. Trafikte görünürlük açısından önemli bence.

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tam sönmeme olayı benim çok hoşuma gidiyor. Hatta aksesuarcılara tam sönmüyorlar dimi diye soruyordum enis bey bence sizde eklediğiniz devreyi iptal edin :D

buda benim aracımda ki görüntüsü
eXg6M5.jpg

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
tam sönmeme olayı benim çok hoşuma gidiyor. Hatta aksesuarcılara tam sönmüyorlar dimi diye soruyordum enis bey bence sizde eklediğiniz devreyi iptal edin :D
buda benim aracımda ki görüntüsü

Işık şiddeti fazla olunca sinyal verildiği anlaşılmıyor. Trafik güvenliği daha önemli bence. Bu yüzden yan sinyalleri de bağlamadım.