Astra G kafalık monitörleri

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Astra G aracımın şoför ve yolcu koltuğu kafalıklarını multimedya monitörlerle değiştirdim. Aldığım ürün Eversonic DVD728PS. Ekran boyutu 7".

DSC_0018_zpsw9vhzexj.jpg

Ürün oldukça özellikli. Pioneer AVH-X7500BT cihazıma bağladım. Enerji bağlantısını yeni yaptığım sigorta kutusundan aldım. Bu sigorta kutusu şöyle: Aküden bagajdaki anfiye giden kalın kablodan yine aynı kalınlıktaki (8GA) kabloyla ek aldım. Bu kabloyu önce tekli bir hat üstü sigortaya, oradan da GM marka yüksek akıma dayanıklı bir röleye kontak girişi olarak bağladım. Kontak çıkışını da 5li hat üstü sigortalara dağıttım. Herbiri ayrı sistemlere enerji sağlıyor. Böylece aracın sigorta kutusundaki multitimer'ı yormamış oldum. Rölenin bobin uçlarını da kontağa bağladım. Yani bu sistem ancak kontak açılıp (ilk kademesinden itibaren) röle çekince çalışıyor, herhangi bir şeyi açık unutup aküyü bitirme derdi yok. (Bağlı sistemler: Kafalık monitörleri, Anfi, Araç takip kamerası, Navigasyon modülü, Araç içi led aydınlatmalar)

attachment.php

Tüm sistem küllüğün altında. Görüntüdeki dağınık hali. Sonra yalıtımı yapıp topladım.
attachment.php

Bu sigortalardan birini kafalık monitörlerine bağladım. Alttaki resimdeki kutular monitörlerin kendi devre kutuları.

DSC_0016_zpsla9k1tfa.jpg

Enerji ve ses+video kablolarının demeti birleşip tek kablo haline getirilmiş. Bu kabloyu da el freninin altında orta konsolun alt kısmından çıkarıp koltukların kızaklarının etrafından dolanıp koltuk arkalarından iç kısma verdim. Video+ses kablolarını da yine vitesin altından teybe ulaştırdım. Şu an teybin arkasında onlarca kablo bağlı. :D
DSC_0017_zpsdolmrhtd.jpg

Kafalıkların metal çubuklarının içleri boş ve kablolar buradan koltuk içine giriyor. Her araca uyan başlık sabitleme aparatları kutusundan çıkıyor. Ayrıca iki kafalık demiri birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak deliklere tam denk gelmeleri sağlanıyor.

Gelelim özelliklerine. İlk olarak üzerinde bazı bağlantılar var. USB (arkadakiler telefonlarını şarj edebiliyor), kart okuyucu (SD/MMC/MS), kulaklık çıkışı, AV bağlantısı ve DC12V bağlantısı.

DSC_0155_zpsuhovgrj8.jpg

Üzerinde kendi hoparlörleri de var.
Ürün ayrıca bir DVD player. Açma butonuna basınca ekran yukarı kalkıp DVD bölmesi açılıyor. Yaygın kullanımda olan tüm formatları destekliyor.

DSC_0149_zpsrayp1mbs.jpg

Türkçe menülere sahip bir arayüzü var. Görüntü genişliği 16:9. Her türlü ses ve görüntü ayarı monitörlere ayrı ayrı yapılabiliyor. FM Transmitter özelliği sayesinde oynatılan içeriği araç hoparlörlerine de veriyor.
Ayrıca yanında verilen oyun DVD'siyle oyun da oynanabiliyor. (Internetten yenileri indirilip DVD'ye çekince onlar da oynanıyor.) Bunun için 2 adet te kablosuz oyun kumandası var.

Aracımdaki 3 monitörün çalışma şekli hep beraber aynı içerik veya her birinde tek tek ayrı içerik şeklinde.

• İlk şekilde Pioneer teypte oynatılan video diğer 2 monitörde de aynen oynatılıyor.
  • İkinci şekildeyse sadece şoför koltuğundaki monitörde oynatılan içerik (DVD, hafıza kartı veya USB) araç teybi ve diğer monitörde oynatılıyor ve ses te aktarılıyor. (Teybin tek video girişi olduğu için sadece şoför koltuğundakinin ses+video çıkışını kullandım.)
  • Üçüncü şekilde de herkes kendi ekranında kendi içeriğini oynatıyor.
Mesela alttaki resimde teypteki içerik şoför arkasındakiyle aynı ama diğerinde DVD'den başka video oynuyor.
DSC_0150_zpsak0yplpe.jpg

Yanında verilenlerse monitör başına birer adet oyun DVD'si, DVD kumandası ve hem oyun hem de diğer tüm işlevler için multimedya kumanda.

DSC_0154_zps0j9f7xxj.jpg

Ürün fermuarlı kapağa sahip. Böylece içeriği belli olmadığından güvenliği sağlanmış oluyor.

DSC_0156_zpsmjlycsvl.jpg

Ürün deri kaplı. Dikişli olduğu için istenirse aracın aynı kumaşıyla kaplanabilir. İleride düşünebilirim. Ancak gri rengi aracın gri döşemesiyle uyumsuz durmuyor, şu an gayet iyi.
Fotoğrafları akşamüstü flaşla çektiğim için daha parlak durmuş.

Sık sık kalabalık şekilde uzun yol yaptığım için arkadakilere iyi bir eğlence oldu. İsteyen istediğini izliyor, isteyen oyun oynuyor, kimisi de telefonunu şarj ediyor.

DSC_0147_zpsyuad8jj7.jpg

DSC_0148_zpshn9d7seq.jpg

DSC_0151_zpsxpftf3kp.jpg

DSC_0153_zpsui5hqhtx.jpg

DSC_0152_zps88tlmye5.jpg

Ekli dosyalar

• DSC_0016.jpg
    DSC_0016.jpg
    80.8 KB · Görüntüleme: 52
  • DSC_0017.jpg
    DSC_0017.jpg
    81.7 KB · Görüntüleme: 41
  • DSC_0108.jpg
    DSC_0108.jpg
    57.9 KB · Görüntüleme: 317
  • DSC_0109.jpg
    DSC_0109.jpg
    74 KB · Görüntüleme: 319

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vay be çok güzel olmuş :) tek kötü yanı, yapanın hiç seyredemeyecek olması [emoji3]

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Vay be çok güzel olmuş :) tek kötü yanı, yapanın hiç seyredemeyecek olması [emoji3]

Teşekkür ederim. Ancak öndekiler de gayet güzel izleyebiliyor. Ama tabiiki şoför asıl araç park halindeyken izliyor :D. Giderken izlemek gözü yoldan ayıracağı için tehlikeli. Aslında adamlar teybe bunun önlemini koymuşlar. Normalde teyp el freni çekili olunca video oynatıyor. Yani el freni üzerinden şase alması gerekiyor. Ama kafalık monitörlerini yolda kullanabilmek için ben o bağlantıyı direkt şaseye bağlayarak yaptım.

Teyp ekranı çıkıp yerine gelince tam havalandırmaların önüne geliyor. Buradaki bir ekran aşağıya eğilip bakmadan direkt görüş alanımızda görüntüyü izlemeyi sağlıyor. Mesela H kasa Astra'larda ekranın takıldığı orijinal yer aşağıda, aşağıya bakarak izleniyor. J kasalarda da yukarıda ama ileri bir konumda. Direksiyon kumandaları haricinde uzanarak ekrana dokunmak gerekiyor. Ama benimki gibi olanlarda bir de kolçak varsa, kolçağa dayadığım sağ dirseğimi yerinden oynatmadan hem direksiyonu tutabiliyor, hem vites değiştirebiliyor hem de teybin ekranına dokunarak kumanda edilebiliyor. En ideal konumda.

17089d1401000282-pioneer-avh-x7500bt-ve-roadstar-rd-navibox-8-navigasyon-dsc_0023.jpg

DSC_0056_zps615c57af.jpg

DSC_0061_zpsbf27f02c.jpg

18405d1436043471-astra-g-direksiyon-boyama-dsc_0141.jpg

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Göz ucu ile bakar sanki :D önde de ekran var resimde gördüğüm kadarı ile
Allah korusun çok dikkat etmek lazım seyir halinde [emoji4]

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Allah korusun çok dikkat etmek lazım seyir halinde [emoji4]

O konuda hem fakiriz çünkü bir anlık dikkatsizliğin bedeli çok ağır olur şahsen ben dikkatim dağılmasın diye araçta siğara içmem mola veririm sağa sola ağzımı ayırı ayırı içerim sigaramı hehe

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astraya bu değişikleri yapan mercedes alsa neler yapar :) maşallah