Araçlar arası jant uyumu(bijon aralığı)

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim merak ettiğim mesela kendi aracımın jant ölçüsü 5x110 15 jant şimdi bu ölçüde ki aracıma 5x108 bijon veya 5x112 bijon aralığında ki 15 jantlar olur mu ? Şimdiden teşekkürler

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
5 X 110 bijon aralığındaki bi araca 5X108 5X112 yada 5X114.2 bijon aralığındaki jantlar uymaz.
5X108 peugeot tarzı arabalarda bulunur sizin arabanıza denesenizde bijon delikleri karşılamaz zorla takabilirsiniz sonrasında yollarda uçar gider .
5X112 BMW tarzı arabalrda bulunur istesenizde zorla bile takamazsınız bijon delikleri yuvaları karşılamaz.
ek olarak
5X114.2 bijon aralıklı jantlar piyasada çok bulunmamakla beraber japon arabalrında bulunur (örneğin benim mazda 626) mitsubishi Evo serileri mitsubishi minibüsler gibi...

Arabanınızın ölçüsü 5X110 sa başka jant uymaz bilginize...

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlışınız var..Daha dün jantlara ek olarak 80 tl masrafla, 0 sorun yaşayarak 5x112 jant takdım 5x110 vectra aracıma..
Tornacıda bilezik yaptırdım metalden,plastiği kırarsın dediler..gayetde güzel oldu cuk oturdu denebilir :D
5x110 araca 108 uymayacağını söyledi lastikçim..bakmayın siz ona yinede takdıranlar var..siz jantınızı beğenin 5x112 bol bol var..iyigünler..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bakalım uzun vadede bir sorun yaşanacak mı?

OPEL33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uymaz..uydurulabilinir ama orjinal gibi olmaz :) bujon aralığı önemlidir..

CHa.AY

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
olmasına olur Türkiye burası herşeyi yaparlar ama ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum. aracı sattığınızda sattığınız kişide sıkıntı yaşarsa hoş olmaz sanırım:/

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Balans bileziği taktıktan sonra sorun çıkmıyor.Vectramda tecrübe ettim uzun süre :) Yalnız sorun şu, jant ve aracın porya göbeği arasındaki boşluğa tam oturacak bileziği bulmak önemli.Yaada arkadaşın dediği gibi sıfır hatayla tornacıda yaptırmak önemli.bijon delikleri uyuyor.

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi şuan sıfır sorun..Direksiyonum lastikleride değiştirdiğimdenmidir nedir sanki daha kolay dönüyor :D Bileziğe baktım tornacı çok iyi yapmış..tam göbekde duruyordu,lastikçiyi uyar poryada bırakmasın bazen üstünde kalabiliyor dedi.jantlar çıkarılıp takıldığında bilezik üstünde olduğu sürece sorun çıkmaz ,yoksa hergün balans diye bana gelirsin başka türlü takamayız zaten dediler :D 80tl de bileziğe gitti.
Resimlerini bu akşam yeni konu açarak paylaşıcam,yanlardan hafif çıkıntı verdi,istediğim görüntüye sahip oldum,yay satın aldım vogtland 35/25 sanırım takmaktan vazgeçeceğim yüksekliğini sevdim çünkü sürtme yaşamıyorum gündelik kullandığım yollarda (şimdilik :D )
Neyse kısadan geçeyim 5x110 araca ,tornada yapılacak metal bilezik + 5x112 bijon aralığını, şimdilik tavsiye ediyorum..

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende şöyle bi anımı paylaşayım .Geçenlerde lastiğim patladı tam yanımda da yeni kasa focus teker patlamış baktım 5 bijon ustaya dedim olurmu benim araca olmaz dedi ben bi deneyim dedim :) uydu o da şaşırdı.Sanırım bu focus da 5x112 olsa gerek

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
olmasına olur Arkadaşlar tecrubelerimizden öğrendiğimiz kadarıyla 5X110 yerine 5X112 takmasına takarsınız mesajımda da belirttiğim gibi zorla takarsınız. ama bi uzun yol görsün bijonları zorlar. bijonlar uzama yapar zamanla. ve sonu hüsranla biter...
arabayı yapan mühendisler düşünmüş de yapmış.
Düz mantık davranmayın üzülürsünüz. 5X110 sa araba 5X110 jant takılır.