Arabanızı çiziklerden nasıl kurtarırsınız?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabanızı sokakta da, otoparka da bıraksanız güvende değil. Yoldan geçen bir araba ya da sokakta oyun oynayan yaramaz çocuklar her an arabanızı çizebilir. Peki, bunlardan nasıl kurtulabilirsiniz?

arabanizi-ciziklerden-nasil-kurtarirsiniz--596726.Jpeg

Doğru ürünlerle ve doğru bilgilerle, arabanızın yüzeyindeki ince çizikleri kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.
Çizikleri giderecek ürünleri ve çizikler için neler yapmanız gerektiğinizi öğrenebilirsiniz. İşte 5 adımda çizikleri yok etmenin yolları:

1. Öncelikle, arabanızın her yerini yıkamalısınız. Arabanızın zaten temiz olduğunu düşünüyorsanız, yıkamanıza gerek yok. Havadaki ve çevredeki zararlı elementler, arabanızın boyasına yapışan kimyasal bağlardır. Arabanızı güzelce yıkamak, toz, polen ve yoldan gelen parçacıkları yok etmeye yardımcı olacaktır.

2. Arabanızı yıkadıktan sonra tümüyle kurutmanız gerekiyor. Arabanız tamamen kuruyana kadar, arabanızdaki çizik yerlerin tamirini yapmaya başlamayın. Yıkamadan kalan herhangi bir sabun, deterjan ya da su damlacığı ürünün etkisini hafifletebilir ya da azaltabilir.

3. Arabanız temizlendikten ve kuruduktan sonra Meguiar's ScratchX™ gibi yüksek kaliteli araç bakım ürünü uygulayabilirsiniz. Diğer üreticilerin ürünleri ise şöyle: Mother's, Eagle One ve Turtle Wax. Bu ürünlerin hepsi olası çizikleri, örümcek ağı efektini, tampondaki girdap görünümünü, oksidasyonu, kimyasal aşınmayı, asit yağmuru beneklerini ve kuş pisliklerinden kaynaklanan aşınmaları kaldırmak amacıyla satılıyor.

4.
Bir parça süngerin üzerine çok az miktarda çizik yok edici sürün. Ürünü, çizik bölge kapanana kadar ovalayarak uygulayın. Ürün ince çiziği tümüyle doldurur gibi görünecek, ancak arabanızın boyasının üst katını da kaplayacak.

5. Ürünü arabanızın istenilen yerine uyguladığınızda, temiz ve kuru bir havlu kumaş alın ve iyi bir sprey cila ile bölgeyi cilalayın. İyi kalite sünger ve havlu kullanmak boya yüzeyinde ilave çiziklere yol açmaz. Bu çizik bölgeyi cilalayacak ve boyanıza parlak ve ayna görünümü kazandıracak.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: Arabanızı çiziklerden nasıl kurtarırsınız?

paylaşım için teşekkürler Hakan bey.
ben daha önceki aracımda yaşadığım kötü bir tecrübe sonucu artık aracımı kesinlikle başka araçların yanına bırakmıyorum sağımda solumda duvar yada herhangi bişey olabilir, gerekirse saatlerce dolaşırım uygun yer için. Benim için önemli olan çizik felan değil yeterki vuruk olmasın en çok çıldırdığım konu kapıyı açarken dikatsizce ve bilinsizce davranıp kapıyı öküz gibi açan insanlar yüzünden artık bu şekilde aracımı park ediyorum. hatırladıkça sinirleniyorum.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Benim sol arka kapımda 1 adet mevcut. 2-3 cm uzunluğunda düz bir göçük. Yanımdakinin kapıyı açmasından dolayı olduğu belli. Çok dikkatli bakınca belli oluyor. Buna bir çözüm var mıdır?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vakumlama yapıyorlar
sadece göçük ise özel makinaları var vakumlayıp göçüğü düzeltiyorlar
Ben önceki aracımda aylık olarak çok yorucu da olsa Turtle wax ile çizik gideriyordum
şu an aracımı aynı ilçede hala görüyorum pırıl pırıl duruyor modeli eski olsa bile

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
Benim sol arka kapımda 1 adet mevcut. 2-3 cm uzunluğunda düz bir göçük. Yanımdakinin kapıyı açmasından dolayı olduğu belli. ևok dikkatli bakınca belli oluyor. Buna bir çözüm var mıdır?
Hüsnü hocam çok basit bir çözümü var.  benim araçta 3 tane noktalı göçük vardı, muhtemelen kapı açmalarından olmuş.  serviste bu işle ilgilenen "oto zenitin"  (oto king gibi bir firma)  elemanları  özel bir çekiç ve plastik çivi vasıtasıyla 5 dakikada  kusursuz olarak halletti. sonrada orayı bir pasta cila yaptı süper oldu.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hakan  hocam bu turtle wax ı  makinasız yani elle uygulayabilirmiyiz.  ve  sadece yüzeysel çiziklerimi gideriyor. bende polisaj makinası yok  eger elle uygulanınca çizikler yok oluyorsa bende almayı düşünüyorum

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

biraz yorucu oluyor ama zevkli oluyor
ancak plastik kısımları beyaz bantla kapatmak lazım, plastik kısımları beyazlatıyor
Boyanın üzerinde koruyucu bir katman oluşturuyor,
derin çizikleri gidermiyor açıkçası ama bu kılcak çizik denilen çizikleri hakkaten gideriyor

ancak scratch-x diye derin çizik ürünü var, onun hakkında çok duydum ama kullanmadım merak ediyorum açıkçası

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün farkettim aracımda kılcal çizikler var ışıkta belli oluyor
şu ana kadar aracımı hiç fırça ile yıkatmadım ama ne kadar özen gösterirsem göstereyim
kılcal çiziklerin oluşmasını engelleyemiyoruz
mutlaka bir çizik giderici kullanmak gerekiyor sanırım
en kısa sürede scratch-x i kullanıp sonucu foto ile burada paylaşacağım

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Bende bundan sonra camdan arabaya bakıyorum eğer yakınında bir kedi bulursam dürbünlüyle vurucam artık. Her pasta veya cila yapıldığında mikronlukta olsa boyadan herseferinde biraz daha fazla gidiyor bide aracın nazarlığı olarak bir kaç ufak çiziğe müdahale etmiyorum, araç çok temiz olunca bazıları yediremiyor hemen çiziyor saolsunlar o yüzden yaza doğru şöyle bir pasta cilaya sokarım :)

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yılbaşında Bursaya gitmiştim.Babamların balkondan, aşağıya park ettiğimiz aracı görebiliyordum.Balkona, aracımı kontrol etmek maksatlı çıktığımda, bir kedinin ön kaput üzerinde yayılmış olduğunu, diğer bir kedi azmanının ise kaputa tırmanmak üzere yaylanmaya başladığını gördüm. Dur, yapma, kışt pışt çığlıkları arasında, bizim azman, hiç umursamadan kaputa tırmandı ve diğer arkadaşı gibi yayıldı..Zaten o andan sonra yapacak bişey yoktu, çünkü korkutup kaçırsan bir süre sonra yine tırmanmayı deneyecekler..
Aracımı ve kedileri başbaşa bırakıp içeri girdim, hazin sahneyi seyretmemek için  dancee hahh