2013 Astra J 1.3 Dizel motordan gelen ses

sercank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba,
2013 model Opel Astra J 1.3 dizel aracimi gecen hafta 69570 kmde iken ilk sahibinden satin aldim ve 1000km kadar uzun yolda kullandim. 2 gun kadar bosta durduktan sonra, calistirdigimda rolantide iken motordan dikis makinesi sesine benzer seslerin (videoda mevcut) geldigini farkettim, gaza bastigimda devir 2bini gectiginde ses kayboluyor ancak rolanti her turlu geri geliyor. Triger zinciri olabilir diye araci yerinden de oynatmadim. Acaba ne gibi bir ariza olabilir, araci da yeni aldigim icin benden mi kaynakli yoksa uzun sure kullanimindan kaynakli bilemiyorum. Fikirlerinizi alabilir miyim? Tesekku ederim simdiden.

Video: https://youtu.be/DPCXi9ifQAM

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba,
2013 model Opel Astra J 1.3 dizel aracimi gecen hafta 69570 kmde iken ilk sahibinden satin aldim ve 1000km kadar uzun yolda kullandim. 2 gun kadar bosta durduktan sonra, calistirdigimda rolantide iken motordan dikis makinesi sesine benzer seslerin (videoda mevcut) geldigini farkettim, gaza bastigimda devir 2bini gectiginde ses kayboluyor ancak rolanti her turlu geri geliyor. Triger zinciri olabilir diye araci yerinden de oynatmadim. Acaba ne gibi bir ariza olabilir, araci da yeni aldigim icin benden mi kaynakli yoksa uzun sure kullanimindan kaynakli bilemiyorum. Fikirlerinizi alabilir miyim? Tesekku ederim simdiden.

Yağ durumu nasıl acaba?

Supap itici sesi gibi geldi bana.
Aracın yağ seviyesi ve yağın sıhhati kötü durumda olabilir. Etmedi iseniz bir kontrol edin derim [emoji106]

Sorunla doğrudan alakalı değil ama madem yeni almışsınız, kafanız rahat olsun istiyorsanız, aracı detaylı bir bakımdan geçirmenizi tavsiye ederim.

Şöyle bir rehber yazı hazırlamaya çalışmıştım, belki faydası olur: http://tuleybihayat.blogspot.com/2018/03/ikinci-el-bakim-rehberi-1.html

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sercank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yagini kontrol ettirmemistim. Eski sahibi de 8bin km ve 6 ay kadar once degistigini soylemisti. Ben de bayagi bir arastirdim, triger zinciri sesi de ihtimal oldugunu dusundum. O yuzden araci yerinden oynatmaya cekiniyorum. Birseyler yapacagim artik.

Acikcasi su videoda gelen sese benzedigi icin cekindim. Cok benziyor sanki.
https://youtu.be/EnZSgffR6Ak

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Triger için erken ama tedirgin oluyorsanız şaşmazda seçim opel var, yasin usta.

Siirtten yunus Emre'nin selamı var deyin, memnun kalırsınız, sorularınızı cevaplar, sorununuzu çözer inşallah [emoji4]

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

caulerpa

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bendeki 1.3 ün şarj dinamo kasnağı bozulduğundaki sesle çok benziyor kaydettiğiniz ses, forumdaşımızın da dediği gibi triger için çok erken gibi, bunun yanısıra aracınızın volanı çift kütleli ise bir ihtimal ondan da gelebilir benzer ses. Belki de rölantideki hafif titremeyle birşeyler birbirine çarpıyor, inşallah en basit şekilde halledersiniz.

Arkadaslar merhaba,

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Triger 250 bin km gider. V kayış Gergi bilysesi olabilir. Kayış vb yerleri kontrol edilmeli.

emrerts

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Sorunu çözebildiniz mi? Ben de üç gündür bu sorun ile uğraşıyorum. Motor aynı.

Aracı akşam park ediyorum, sabah çalıştırdığımda rölantide geliyor. Hareket ettikten 2 dakika sonra ise gidiyor. Gün içinde de vermiyor bir daha bu sesi. Bu sabah mesela ses geldi. Sanayiye gittim, bekledim ama ses gelmediğinden bir daha usta anlayamadı. Olmadı bu videoyu göstereceğim.

Şimdiden teşekkürler.

Chevroletaveo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba aynı sorun daktilo sesi gibi rakımın düşük olduğu yerlerde oluyor ben 1500 rakımda yaşıyorum izine gidince rakım düşük oluyor adanada ses yapıyor sorunun çözümü bulunur inşallah

emrerts

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre kardeş varmı bir gelişme aracın sorunuyla ilgili

Abi usta çözemedi sorunu, tamir de edemedi haliyleZ Ayda bir kere ilk çalıştırdığımda çıkıyor, araba hareket edince ses gidiyor. Şarj dinamosuna baktırdım yabancı sitelerden araştırıp, orada bir problem yok dediler. Kullanıyorum böyle.