1 depo 330 km!!!!

why

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende astra f 1.6 otomatik kullaniyorum.Artik hesap falan yapmiyorum resmen içiyor benzini

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence normal arkadaş genelde 2. ve 3. vitesde gidiyormuş..bir motorun en sağlıklı ve en düşük yakıt tüketimi 5. viteste 3 bin ile 3 beşyüz devir arasıdır..düşük vites yüksek devir=yakıt demek

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hakan depo 52 lt yani senin hesapladığından da fazla yakıyor,
ben ful depo mesafesini ölçmedim ama hergün 3km sabah 3km akşam yapıyorum, yine de o kadar yakmıyor. bi sorun olabilir senin araçta.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
:mad:1 depo benzin bitti kırmızı yandi. şeh. içi 330 km yapabildim. gittiğim yer
5-7 km lik , haftada iki kez. dur kalk yok. rampa inip çıkma vites genelde 2,
3 bazen. 1 depo 45 sanırım kırmızı yandi 5 çıkar 40 litre falan yaktı.
benzin 3.36 idi.

çok değil mi???? 41 kuruş ......fazla......
Bence gayet normal. Fazla yaktığını düşünenler yanılıyorlar. Bu mesafede aracın motoru ancak ısınır. Bu işten anlayanlar kısa mesafe araç kullanacaksan taksi kullan daha hesaplı olur derler. Araçların en sağlıklı yakıt tüketimi uzun yolda hesaplanır. Ama unutmayın hiçbir zaman fabrika değerlerine ulaşamazsınız. Fabrika yakıt tüketim değerlerine ulaşan varsa burada paylaşsın, bizlere yardımcı olsun.

Bir alıntı:
Motor çalıştırılıp yola çıkıldığında birinci kilometre sonunda aracın yaktığı benzinin, üç dakika rölantide çalışmış kadar olduğu belirtilen yazıda, şu saptamalara yer veriliyor:
dotBlack.gif
Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda var. Kısa mesafeler için özellikle soğuk havalarda otomobil kullanmak lükstür. Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1.6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru marşa basıldığı andan itibaren 100 km’de 40 litreye eş bir tüketim değeri veriyor. Ancak 4 kilometre yol katedildikten sonra otomobilin motoru normal ısısına kavuşuyor ve tüketim normalleşiyor. Bu nedenle kısa mesafeler için otomobili kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor. (Kaynak;http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/160769.asp)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Elimde bir derginin test sonuçlarını yansıtan yakıt tüketim tablosu vardı aradım ama bulamadım. Bulursam sizlerle paylaşırım. Birinci kısımda; İlk çalıştırma ve 10 km lik yolda hiç durmadan giderek tüketim değeri belirleniyor. İkinci Kısımda; aynı mesafede aynı araç kullanılıyor ve bir kaç kere araç dur kalk yapıyor (bizim için şu an bu önemli). Diğer etaplarda kullanım şekilleri değişiyor (sakin/spor, düşük vites/yüksek vites, araç yüklü/yüksüz gibi) Test sonuçları hiç de masum değildi. En mantıklı kullanım sakin, en az 4 km den daha uzun mesafeler içindi. Ben Ankara'da kışın çok soğuk havalarda 1100 cc lik motora sahip aracımda rekor olarak 100 km de 17 litreyi bile gördüğüm gibi yazın aynı araçla aynı mesafede 12 litreyi de gördüm. Bence yakıt tüketiminden evvel değişkenleri daha iyi tanımlamamız gerekir.

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bencede oldukça fazla yakıyor. 13 km sabah trafiğinde dur kalk oldukça fazla 100 km de 12, en baba 13 lt LPG tüketiyor. Üstelik aracım 1.6 Otomatik Astra F. Bunun % 20 sini düşelim; 11 lt nin altında benzin yapar. Arkadaşın arabası düz vites olduğuna göre bir sorun var demektir. Bence bi incelenemsinde fayda var.

Keboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet sanırım biraz fazla.. Aracı bi bakıma sokup en basiti hava filtresini ve bujilerini bir değiştirsen sanırım faydası olacaktır. Zonguldakta nasıldır bilmem ama Edirne mesela bugünlerde acaip havası kirli. Ben daha sık filtre değiştiriyorum kışın.. Motor daha rahat çalışıyor.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş abi fabrika değerinden daha iyisini yakaladım desem :)

balayına gidiş dönüş yolunda oldukça uzun süreli 2200 dev 90km sabit hız, çoğunluk düzlük olan yollarda depoyu iyice doldurup km 0 layıp tekrar doldurarak yaptığım hesapta 5.7lt/100km yakaladım 1.6 ecotec aracımla.
tabi bidaha o seviyeleri yakalama imkanı olmadı
ama arkadaşın mesafe benim yaptığımla nerdeyse aynı, günde 6km yapıyorum bi tek haftasonları uzun kullanıyorum yine de o kadar yakmıyor.

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hakan depo 52 lt yani senin hesapladığından da fazla yakıyor,
ben ful depo mesafesini ölçmedim ama hergün 3km sabah 3km akşam yapıyorum, yine de o kadar yakmıyor. bi sorun olabilir senin araçta.

bi ölçüm yapın bakalım he kadar yakıyor

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 4 km gidip 4 km geliyorum 50 tl benzinle 130/140 ancak gidebiliyordum lpg taktırdım