Z16XER fan müşiri nerede?

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Çok araştırdım ama tam olarak soruma cevap bulamadım. Yardım beklerim.
1- Z16XER motor fan müşürü nerede? Fanı açıp kapatan müşür.
2- klima açtığımda bir süre araç cok zorlanıyor, devir çubuğu 10 sn kadar inip inip çıkıyor ardından yüksek hızda fan açılıp 10-15sn çalışıp kapanıyor tekrar açılıyor devamlı. Cihazla bağlandığında fan 1 aç diyorum yüksek hızda çalışıyor, fan 2 active yazıyor. fan 2 aç diyorum daha yüksek hızda çalışıyor yine fan 2 active yazıyor. Sorun nedir? Önceden bu zorlanma vs olmuyordu

Yardımlarınızı özellikle teknik bilgi verebilecek abilerimden yorumlar bekliyorum. Teşekkürler

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Fan ilk kademe bozulmuş ve klima rölesine bak bakalım yerindemi ve elini koy üzerine klima açılınca tık ediyormu röle şuan klima açınca şuan radyatör fanı aralıklı çalışıyor devir çok düşüyor sa bunlarda fan direk beyinden açar 2 adet harareti ölçen sensör var birisi radyatör de birisi termostat gövdesinde

• Beğen
Tepkiler: NefesTR

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
20190610_155950_156018159631901a5dc0056d9c286.jpg

@Kaan. hocam resim temsili acaba işaretleyebilir misiniz? Hangisini kontrol etmek gerekli

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
IMG_20220320_003459acd2cad8fca3fe23.jpg
bu ikisi

• Beğen

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Çok araştırdım ama tam olarak soruma cevap bulamadım. Yardım beklerim.
1- Z16XER motor fan müşürü nerede? Fanı açıp kapatan müşür.
2- klima açtığımda bir süre araç cok zorlanıyor, devir çubuğu 10 sn kadar inip inip çıkıyor ardından yüksek hızda fan açılıp 10-15sn çalışıp kapanıyor tekrar açılıyor devamlı. Cihazla bağlandığında fan 1 aç diyorum yüksek hızda çalışıyor, fan 2 active yazıyor. fan 2 aç diyorum daha yüksek hızda çalışıyor yine fan 2 active yazıyor. Sorun nedir? Önceden bu zorlanma vs olmuyordu

Yardımlarınızı özellikle teknik bilgi verebilecek abilerimden yorumlar bekliyorum. Teşekkürler
fan müşürü eskide kaldı artık fan termigi var ve hararet müşürü termostatın baglandıgı kütügün üzerinde... fan 1 ci kademe calışıp calışmadıgını anlamak icin klimayı acmadan normal olarak gaz verin ve fanın actıgını görün egerki fan düşük devir calışıyorsa sıkıntı yoktur... diger soruya gelirsek klima acınca ister istemez rolenti düşer lakin arac stop ediyorsa bu bir arızadır öncelikli olarak akü ye şarjına ve klima koprosürüne baktırın

• Beğen

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
fan müşürü eskide kaldı artık fan termigi var ve hararet müşürü termostatın baglandıgı kütügün üzerinde... fan 1 ci kademe calışıp calışmadıgını anlamak icin klimayı acmadan normal olarak gaz verin ve fanın actıgını görün egerki fan düşük devir calışıyorsa sıkıntı yoktur... diger soruya gelirsek klima acınca ister istemez rolenti düşer lakin arac stop ediyorsa bu bir arızadır öncelikli olarak akü ye şarjına ve klima koprosürüne baktırın
Hocam araç 108 e gelince fan açıyor 99 a kadar soğuyor normal ac kapalı trafikte iken onda bir sorunum olmadığını düşünüyorum. Onun haricinde bildiğim kadarıyla 108 e gelmeden açan bir fan hızı yok. Doğru mu biliyorum?

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam araç 108 e gelince fan açıyor 99 a kadar soğuyor normal ac kapalı trafikte iken onda bir sorunum olmadığını düşünüyorum. Onun haricinde bildiğim kadarıyla 108 e gelmeden açan bir fan hızı yok. Doğru mu biliyorum?
108 de acmakta lakin ondan öncesi bir fan acma komutu yok zaten klima kapalı ve o hararete gelmeden fan acıyorsa sıkıntı vardır demektir

• Beğen

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
108 de acmakta lakin ondan öncesi bir fan acma komutu yok zaten klima kapalı ve o hararete gelmeden fan acıyorsa sıkıntı vardır demektir
Tamam o zaman doğru biliyorum. Yukarda 2. Maddeye yazdığım sorunu nasıl hallederim ki? Tech 2 ile kontrol edildiğinde ilk kademe çalıştır diyor, 108 de açan fan hızında çalışıyor, ikinci kademe çalıştır diyor, bir tık daha hızlı çalışıyor.
Esas konu şu ki AC on yaptığımda, araba normal devir düşmesi değil de 10 sn boyunca devir düşüp cıkıyor bunu arka arkaya sanki boğulur gibi tekrarlıyor ardından 108 de açan fan hızında fan kesik kesik çalışıyor

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamam o zaman doğru biliyorum. Yukarda 2. Maddeye yazdığım sorunu nasıl hallederim ki? Tech 2 ile kontrol edildiğinde ilk kademe çalıştır diyor, 108 de açan fan hızında çalışıyor, ikinci kademe çalıştır diyor, bir tık daha hızlı çalışıyor.
Esas konu şu ki AC on yaptığımda, araba normal devir düşmesi değil de 10 sn boyunca devir düşüp cıkıyor bunu arka arkaya sanki boğulur gibi tekrarlıyor ardından 108 de açan fan hızında fan kesik kesik çalışıyor
eksik yazmışım o konuda şu şekilde klima kışla bir alakası olmayan bir calışma sistemi vardır yani kışın klimayı actıgınızda aracınıza eksta bir yük yüklemekten başka birşey yapmıyorsunuz yani kışın klimayı acmanın iceriye üflenen sıcaklına bir katkısı yok ve aracın icinde motor su radyatörü gibi kücük bir kaliriför radyata rü var onun sıcaklıgını üflemekte siz klimayı actıgınızda kesik kesik caşlışması kış ayı icin normal cünkü hava soguk ve klima radyatörünün icindeki gaz da soguk motordan aldıgı sıcaklıgı az hissediyor ve devreye giriyor sonra duruyor rolanti cok rahatsız ediyorsa akü ve şarjını ölctürün ve iceriye sıcak üfleme yaparken yani kışın klimayı kapatın bu yakıtada yansıyacaktır arac daha az yakacaktır

• Beğen