Yokuş aşağı inerken otomatik vitesi manuele almak ?

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Bir süredir böyle bir alışkanlık edindim yokuş aşağı inerken active select şanzumanı manuel moda alıp motor freninden yararlanıyorum. Ancak bugün bir arkadaşım bu yaptığın şanzumana zarar verir, manuele almasan da zaten gaza basılmadıkça araç vites büyütmeyeceğimden motor freninden otomatik modda da yararlanabilirsin dedi. Siz ne şekilde kullanıyorsunuz acaba manuele almanın herhangi bir zararı olur mu ? Ya da yapmanın yararı var mı .. Ben frene ihtiyaç daha az olsun diye kullanarak balata ömrünü uzatmayı amaçlayarak bunu yapıyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yokuş aşağı inerken otomatik vitesi manuele almak ?

Yokuş aşağı inerken eğer gaza basmazsanız araba devir yükselterek motor freninden kendiliğinden yararlanıyor, bence manuel moda almanın bir zararı yok ama araba zaten bunu D modunda da yapıyor.

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Yokuş aşağı inerken eğer gaza basmazsanız araba devir yükselterek motor freninden kendiliğinden yararlanıyor, bence manuel moda almanın bir zararı yok ama araba zaten bunu D modunda da yapıyor.

Teşekkürler.. Ben de oynamayacağım artık manuelle falan :) ne olur ne olmaz.. :mad:

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

dimens link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,

Bir süredir böyle bir alışkanlık edindim yokuş aşağı inerken active select şanzumanı manuel moda alıp motor freninden yararlanıyorum. Ancak bugün bir arkadaşım bu yaptığın şanzumana zarar verir, manuele almasan da zaten gaza basılmadıkça araç vites büyütmeyeceğimden motor freninden otomatik modda da yararlanabilirsin dedi. Siz ne şekilde kullanıyorsunuz acaba manuele almanın herhangi bir zararı olur mu ? Ya da yapmanın yararı var mı .. Ben frene ihtiyaç daha az olsun diye kullanarak balata ömrünü uzatmayı amaçlayarak bunu yapıyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Bu olayı Somali'nin Kuzeyinde bulunan Somaliland'ten Lascanood'a giderken dağlık bölgeden inişimiz esnasında yaşadık. Araç eski model kiralık Land Cruiser'dı. Dağdan inerken yüksek rampada frenler tutmamaya başladı. Şöför otomatik arabayı manuel moda almaya çalışmış fakat başarılı olamamıştı... Tam takla atacakken (hızımız yüksekti ve kapıdan atlamak için kapıyı açmıştım) şöför başka bir tepe gibi bir yere sürdü arabayı ve O şekilde yavaşlattıktan sonra el frenini çekerek durdurmuştu arabayı.

Verilmiş sadakamız, arkamızda due edenimiz varmış. Çok şükür. Geçen sene yaşadığım bu olay bana büyük bir ders olmuş ve aracı alırken AS'yi seçmememin sebeplerinden biri olmuştur.

Siz de dikkat edin derim :)

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dimens link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,

Hiç bir zararı olmaz. Aksine aracı istediğiniz hızda tutarsınız fren kullanımını minimuma indirerek. Ama aynı şeyi D konumunda da yapmanız mümkün, aracı yavaşlatmak için frene bastığınızda araç bir vites yerine göre birden fazla düşürüyor zaten.

Odak Dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.odakdynamics.com

D'deki motor freninden memnun olmadığım için bende manuele alıyorum :)

UMUTHOCA1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.merivaclub.com

Bende manuel'e alıyorum. Zira easytronic'in sağı solu belli olmuyor. Bazen vites büyütüyor  :)

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Manuele almanin hicbi zarari yok.
D konumunda arac daha cok hizlaniyor.
Bende genelde manuelde kullaniyorum.