Yazılım güncelleme - 2014 ilk yarısına kadar alınan tüm astralar...

ulasyasar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar,

2014 ocak çıkışlı, 1.3 cdti cosmo paket astraj aracımın bugün tesadüfi bir güncellemesi olduğunu öğrendim ve servis bu güncellemeyi yaptı.

Aldığım bilgiye göre: oksijen sensörü vb benzer aksamlar için beyin güncellemesimiymiş neymiş :)

Ancak; gücnellemeden sonra; araç rölantide 2 lt, şehir içi ortalama 6 - 6.5 yakarken şimdi 8.5 lt oldu yakıt tüketimleri :S ne oluyor pek çözemedim ama tekrar servise gidemedim. yarın gidicem tekrar.

eğer aracınızı 2014 ilk yarısına kadar almışsanız servise gidip güncelleme var mı diye sorabilirsiniz ;)

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servise gitmeden aracın güncel yazılımı olup olmadığını öğrenemiyormuyuz?

Bu ara mar oto ikide bir mesaj atıyor. Ücretsiz yazılım güncellemesi ve check up diye.. ;)

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Servislerin müşteri çekme takdiklerinden biri bu....

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazilim guncellemesi neymis ya ilk once kronik problemlerden dolayi arabalari geri cagirmayi ogrensin opel servisleri. Babamin arabasi 2003 yilindan beri yazilim nedir bilmiyor bi eksikliginide gormedik. Milletin parasini somuruyorlar anca...

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servislerin bir çoğu bu konuda ehli olmadığı için; aracının mevcut durumundan memnun olanların hiç başını ağrıtmamalarını tavsiye ederim.

Yetkili servise araç götürdüğümde özellikle dile getiriyorum, yazılım güncellemeyin diye.

Astra J için güncelleme gerektiren hayati / kronik bir sorun yok şuan. Akünzün üzerinde plastik kapak varsa götürüp onu söktürün sadece.

Daha önce, el freni güncellemesi adı altında birçok aracın dengesini bozdular.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güncelleme yapılınca ne gibi değişikler oluyor araçlarda?

Güncelleme hangi alan ile ilgili ise o kısımda bir iyileşme ya da değişim olur.

Mesela cam sileceklerinin aralıklı silme zamanı uygun değil diyelim. Ya çok hızlı siliyor, ya da çok yavaş siliyor. Ortası yok. Bu durum kullanıcı için bir sorun halindedir ve güncelleme ile sileceklerin zamanlaması optimize edilip uygun hale getirilebilir.

Bu işlem yapılırken sileceğe dokunulmaz. Herhangi bir yer sökülmez. Sadece araç bilgisayara bağlanır ve yeni silecek ayarlarının yüklü olduğu yeni yazılım (güncelleme) yüklenir. Ve bundan sonra silecekler bu ayarlara göre çalışır.

Oldukça sadeleştirilmiş bir örnek tabii bu.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servislerin bir çoğu bu konuda ehli olmadığı için; aracının mevcut durumundan memnun olanların hiç başını ağrıtmamalarını tavsiye ederim.

Yetkili servise araç götürdüğümde özellikle dile getiriyorum, yazılım güncellemeyin diye.

Astra J için güncelleme gerektiren hayati / kronik bir sorun yok şuan. Akünzün üzerinde plastik kapak varsa götürüp onu söktürün sadece.

Daha önce, el freni güncellemesi adı altında birçok aracın dengesini bozdular.

Akü üzerinde ki plastik kapak olayı nedir?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akü üzerinde ki plastik kapak olayı nedir?

O kapak bir probleme neden oluyor. Fakat problem tam açıklanmadı. (Kronik)

Opel'den (Almanya) gelen bir bilgilendirme ile yetkili servislerin çoğu müşterilerini aradı ve araçları servise çağırıp bu kapağı söktü. Ulaşılamayan müşteriler ise araçlarını yetkili servise bakıma götürdüklerinde kapak söküldü. Ve hala sökülmeye devam ediyor.

Bu durumdan bazı yetkili(!) servislerin haberi yok (özellikle Anadolu'da), Ya araç sattıkları kişileri tek tek arayıp uğraşmak istemiyorlar ya da problemi önemsemiyorlar.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O kapak bir probleme neden oluyor. Fakat problem tam açıklanmadı. (Kronik)

Opel'den (Almanya) gelen bir bilgilendirme ile yetkili servislerin çoğu müşterilerini aradı ve araçları servise çağırıp bu kapağı söktü. Ulaşılamayan müşteriler ise araçlarını yetkili servise bakıma götürdüklerinde kapak söküldü. Ve hala sökülmeye devam ediyor.

Bu durumdan bazı yetkili(!) servislerin haberi yok (özellikle Anadolu'da), Ya araç sattıkları kişileri tek tek arayıp uğraşmak istemiyorlar ya da problemi önemsemiyorlar.

Bugün merak edip araştırmıştım ama yoğunluktan buraya yazmaya vakit bulamadım. Tam araştıramadım ama Bir kaç yerde kapağın tesisat kablolarına zarar verdiği kapağın ya tamamen söküldüğü yada yenisi ile değiştirildiği yazılmış.